Hauzr v bahně cinklých sázek: Kamaráde, končíme, jedu na policii. Ale klid, neznám tě

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 12. 2015 13:30
Zbyňku Hauzrovi, někdejšímu brankáři Slovanu Liberec, hrozí až šest let vězení. Obžaloba ho viní z podílu na manipulaci tří zápasů jeho klubu.
Zbyněk Hauzr podle obžaloby zkoušel manipulovat tři zápasy Liberce. Klub ho přesto nadále zaměstnává
Zbyněk Hauzr podle obžaloby zkoušel manipulovat tři zápasy Liberce. Klub ho přesto nadále zaměstnává | Foto: ČTK

Praha - Zažil ty nejslavnější liberecké časy, v brance Slovanu čelil třeba útoku Liverpoolu, je to 11 let, co mu dal pod Ještědem gól i Michael Owen.

Dneska ale Zbyněk Hauzr řeší trochu jinou situaci než skrumáže v šestnáctce. Na krku má paragraf 332, který se týká zločinu podplácení. Právě Hauzr je totiž jednou z 22 osob obžalovaných v případu takzvaných cinklých sázek.

Čtrnácti z nim už Okresní soud ve Strakonicích v těchto dnech rozeslal takzvané trestní příkazy. Následně bude v souvislosti s osobami, jimž jsou za vinu kladena těžší provinění, nařízeno hlavní líčení. A v něm se představí i hlavní aktéři příběhu, včetně Zbyňka Hauzra.

Všechna důležitá fakta o kauze cinklých sázkařů čtěte ZDE.

Hauzr se měl v roce 2013 na popud slovenské sázkařské mafie podílet na pokusu o ovlivnění tří zápasů Slovanu Liberec. A protože ve hře mělo být pokaždé 60 000 eur, tj. více než 1,5 milionu korun v hotovosti, přiřkla obžaloba Hauzrově údajnému trestnému činu právní kvalifikaci odpovídající v daném paragrafu odstavci 2 písmenu a):

"Odnětím svobody na jeden rok až šest let, propadnutím majetku nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin (...) v úmyslu opatřit sobě nebo jinému značný prospěch nebo způsobit jinému značnou škodu anebo jiný zvlášť závažný následek."

Jinými slovy, Zbyňku Hauzrovi reálně hrozí, že pokud se jeho vina prokáže, může skončit ve vězení. Co on na to? Nic. "Nezlobte se, ale nebudu se k tomu nijak vyjadřovat," řekl reportérovi Aktuálně.cz v kratičkém telefonickém rozhovoru.

Kleibl: My nic nevíme. Jen z médií

Hauzrovi je teď 42 let a ve Slovanu Liberec stále působí jako trenér brankářů u juniorky. O tom, že má problém se zákonem, který vychází z údajné manipulace zápasů Slovanu, se přitom díky Aktuálně.cz ví už víc než rok - více zde.

Pro ředitele klubu Libora Kleibla platí ale i nadále to, co říká celou dobu: "Veškeré informace o tom všem máme výhradně z médií. Slovan Liberec požádal policii o informace k danému případu, ale byli jsme odmítnuti. Zbyňka Hauzra jsme se samozřejmě také ptali, co se děje, ale řekl nám, že nic neví."

Policejní past nad Zbyňkem Hauzrem sklapla už 11. září 2013.  Koordinovaná akce české a slovenské policie tehdy rozjela sérii výslechů a domovních prohlídek. Vyšetřování odhalilo rozsáhlou trestnou činnost spojenou s ovlivňováním fotbalových zápasů za účelem sázek na předem domluvené výsledky nebo třeba počty gólů, dosažených v takto „cinklých“ zápasech.

Obžaloba zmiňuje, že se Hauzr měl podílet na manipulaci zápasu Poháru České pošty Teplice-Liberec, ve kterém si mafie objednala, že v něm padnou tři a více gólů. Duel skončil 16. dubna 2013 výsledkem 2:2. Samotný úplatek měl být generován jako výhra ze sázky podané mužem albánské národnosti u zahraniční sázkové kanceláře. Hauzr měl ovlivňovat hráče Liberce, jejichž jména text obžaloby stejně jako u dalších zápasů nespecifikuje. Zato zmiňuje, že osoba, která byla do případu vtažena, měla za tímto účelem převzít v hotovosti 60 000 eur.

Text obžaloby zmiňuje indicie včetně odposlechů a výslechu jednoho hráče FK Teplice, vedoucí k podezření, že na výsledku pohárového zápasu byly dohodnuty obě strany. Domácí zápas předtím vyhrál Liberec 2:0, po údajně cinklé odvetě 2:2 postoupil do semifinále poháru.

Prakticky shodný scénář se rozvinul kolem ligového zápasu mezi Mladou Boleslaví a Libercem. I tady si u Hauzra, který v utkání 4. srpna 2013 figuroval jen jako náhradní gólman, měly mafiánské spojky ze Slovenska objednat, že na hřišti padne tři a více branek.

Obžaloba zmiňuje, že herní projev hráčů Liberce vykazoval známky ovlivnění, s tím, že již ve 4. minutě liberecký Luboš Hušek promáchl na hranici malého vápna a padla branka. Načež druhý gól padl po velké chybě libereckého brankáře Přemysla Kováře, když nedokázal chytit střelu z poměrně značné vzdálenosti, jež mířila přímo na něj. Zápas skončil výhrou domácích 4:0.

Do třetice se podle policie mělo vše zopakovat. 2. září 2013. V utkání Jablonec-Liberec se ale kanonáda nekonala, skončil libereckou výhrou 2:0.

Ovlivňování zápasů? Slyšel o něm v televizi

Devět dní nato už ale Hauzr seděl na policejní služebně. K ovlivňování fotbalových zápasů sdělil, že o tom slyšel v televizi. A když se ho zeptali na jeho slovenské spojky, neupamatoval se, že by s těmi lidmi kdy komunikoval nebo se sešel. Netušil, že ve stejnou dobu slovenští fotbalisté Robert Rák a Marián Dirnbach sedí u výslechu v Bratislavě a směrem k Hauzrovi a k tomu, jak ho směrem k „cinklým“ sázkám řídili, jsou mnohem hovornější.

U Hauzra pak policisté našli i SIMkartu, ze které vydolovali, že jednomu ze Slováků krátce před odjezdem na výslech napsal SMS: „Kamaráde, končíme, teď jedu na policii. Ale klid, neznám tě.“

Případ "sázkařů" pozorně sleduje i disciplinární komise Fotbalové asociace ČR. Ta může po své linii trestat osoby, které jsou členy asociace.

"Získali jsme už statut poškozeného a dostali jsme do ruky obžalobu. Požádal jsem profesionální aparát FAČR, aby zjistil, kterým osobám byly zaslány trestní příkazy, a také, kdo z nich si podá odpor. Ten, kdo si ho nepodá, bude vlastně pravomocně potrestán. A my si ho pak můžeme předvolat, pokud je naším členem, a jeho případ disciplinárně řešit," říká Richard Baček, předseda disciplinární komise FAČR.

"Stejně tak se hodláme u soudu účastnit i hlavních líčení, abychom si tam náslechem mohli doplnit další informace, které jsme sami zatím neměli možnost získat, třeba proto, že nám dané osoby odmítly výpověď poskytnout nebo se jednalo o Slováky, které předvolávat nemůžeme. A pak budeme věc v disciplinární rovině řešit i s dalšími osobami, které čelí obžalobě a jsou našimi členy. A to buď v průběhu hlavního líčení u strakonického soudu, nebo po vynesení rozsudku první instance. Na pravomocné rozsudky po případném odvolacím řízení patrně čekat nebudeme," zdůrazňuje Baček.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy