Soud s fotbalovými sázkaři • 1. den jednání • 08:30

Živě: Kauza fotbalových sázkařů u soudu

Dobrý den! Vítejte u online reportáže, kterou vám přineseme z Okresního soudu ve Strakonicích, kde dnes začíná proces s 18 osobami obžalovanými z korupčních trestných činů. Podle obžaloby se dotyční měli podílet na manipulacích fotbalových zápasů tak, aby na sázkách na ně vydělali co nejvíc buď oni sami, nebo mafie z jihovýchodní Asie.

Obžalovaných bylo původně 22, ale 4 z nich již byli pravomocně potrestáni soudním příkazem. Podmíněné tresty tak už akceptovali Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník (na snímku). Právě Káníkovi se však tento trest "sečetl" se skutečností že už předtím mu běžela "podmínka" za podvody, jichž se v jednání s úřadu dopustil v roli šéfa strakonického  klubu. Měl by proto nastoupit tříletý trest odnětí svobody, tentokrát už nepodmíněně

Foto: Jan Škrle

Policejní stroj se spustil 11. září 2013. Večer se ještě nic netušící bývalí či současní fotbalisté podívali na zápas Itálie-Česko (2:1), ve kterém poražený tým ztratil šanci k postupu na MS do Brazílie, ráno už se jim ve dveřích objevila policie. Následovaly četné domovní prohlídky a první osoby byly na základě předchozích odposlechů obviněny.

Policie informovala, že česká větev sázkařské mafie byla řízena ze Slovenska, ta potom z ústředí celého "sázkařského kartelu" v jihovýchodní Asii. Nejznámějším jménem z této slovenské části případu byl Ivan Hodúr, bývalý slovenský reprezentant a někdejší hráč Slovanu Liberec (na snímku).

Ivan Hodúr (Slovan Liberec, 2007)
Ivan Hodúr (Slovan Liberec, 2007) | Foto: ČTK

Obžalovaní se pokoušeli oslovovat mladé hráče, aby podle návodu, který by dostali, ovlivňovali zápasy zdejších soutěží. Takový pokus registrovala policie u 9 utkání Juniorské ligy, u 3 zápasů nejvyšší ligové soutěže, u 6 druholigových, 7 zápasech ČFL, dvakrát v souvislosti s domácím pohárem.

Nejznámějším jménem v celém příběhu je bývalý liberecký brankář Zbyněk Hauzr. Ten měl podle obžaloby pracovat na manipulaci ligových zápasů svého klubu v Mladé Boleslavi a Jablonci a v poháru s Teplicemi. Pokaždé mělo být ve hře 60 000 eur v hotovosti. Hauzr se ovšem objeví až ve druhé skupině obžalovaných, kteří se ocitnou před strakonickým soudem.

Zbyněk Hauzr, brankář Slovanu Liberec
Zbyněk Hauzr, brankář Slovanu Liberec | Foto: ČTK

Dnes a zítra budou projednávány případy těchto osob:

Ondřej Bíro
Jan Hanzal
Petr Hlaváček
David Jablonský
Daniel Kaplan
Zdeněk Kopas
Michal Macháček
Davic Placák
Jan Procházka

Ve středu a ve čtvrtek se soud bude věnovat druhé skupině obžalovaných, kterou předvolal v tomto složení:
Martin Doubek
Jan Halama
Zbyněk Hauzr
Jan Kalenda (rozhodčií)
Jan Kosak
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Martin Sus

Jmenovaní jsou obžalovámi z korupčních trestných činů. Buď nabízeli úplatky, nebo si je nechávali slibovat.

Jednání povede soudce JUDr. Tomáš Uldrich.

8:40

Jednání soudu bylo zahájeno. Z předvolaných obžalovaných ve Strakonicích schází David Jablonský, bývalý hráč Teplic. Jeho právní zástupce soudci sdělil, že podpis na doručence předvolání nepatří hráči, ale jeho otci. Soudce rozhodl, že kauza Davida Jablonského, nyní hráče ruského Tomsku, bude projednávána samostatně.

8:46

Státní zástupce Miloslav Kelyman čte obžalobu.

8:57

Jednací síň je plná obžalovaných, jejich advokátů a novinářů. Okresní soud ve Strakonicích si pro veřejnost připravil 15 místenek. Nakonec se všichni vešli.

místenka
místenka | Foto: Petr Koděra
9:02

Soudce Uldrich by dnes rád vyslechl všech osm obžalovaných, kteří do Strakonic dorazili. Pokud to stihne, zítra by jednání nepokračovalo. A navázalo by se až ve středu druhou skupinou, v níž je například Zbyněk Hauzr.

Miloslav Kelyman (uprostřed), státní zástupce ze Strakonic, který z korupčních trestných činů spojených s manipulacemi fotbalových zápasů, obžaloval celkem 22 osob

Miroslav Kelyman, státní zástupce ve Strakonicích
Miroslav Kelyman, státní zástupce ve Strakonicích | Foto: Petr Koděra
9:10

K soudu dnes dorazilo 8 z 9 pozvaných obžalovaných. Chybí jen David Jablonský. Na snímku zleva Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák a Jan Procházka

obžalovaní Daniel Kaplan (zleva), Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák a Jan Procházka
obžalovaní Daniel Kaplan (zleva), Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák a Jan Procházka | Foto: Petr Koděra

Tři z obžalovaných fotbalistů: Ondřej Bíro (zleva), Jan Hanzal a Petr Hlaváček

Ondřej Bíro (zleva), Jan Hanzal a Petr Hlaváček
Ondřej Bíro (zleva), Jan Hanzal a Petr Hlaváček | Foto: Petr Koděra
9.25

Jako první bude soudem vyslechnut fotbalista Ondřej Bíro.

9:27

Ondřej Bíro se vyjádřil, že nikdy nikomu žádný úplatek nenabízel, ani nepříjímal. Jen zprostředkovával kontakt. Víc vypovídat odmítl a odkázal na svá vyjádření z předchozího vyšetřování.

9:30

Soudce čte Bírova vyjádření z policejního výslechu. Vyplývá z něj, že zprostředkovával kontakt mezi Slovákem Mariánem Dirnbachem a obžalovaným Janem Hanzalem, který měl ovlivňovat utkání juniorky Teplic.

9:32

Podle protokolu Bíro připustil, že Dirnbach chtěl, aby hráči Roudnice, za kterou tehdy Bíro nastupoval, zmanipulovali zápas na Spartě, měli dostat tři a více branek a za to 6000 eur, ale hráči to odmítli. "Potřebovali jsme body, bavili jsme se o tom v kabině spíš z legrace."

9:34

V ohrádce před soudcem stojí Jan Hanzal

9:37

Jan Hanzal: "Nikdy jsem neovlivnil žádný zápas, nepředal jsem žádný úplatek. Neuvědomoval jsem si, že je to trestná činnost. teď už si to uvědomuju."

9.40

Hanzal připustil, že na žádost Slováka Dirnbacha kontaktovali spolu s Brožíkem hráče Táborska Varyše, aby ovlivnil zápas svého klubu s Olomoucí v Juniorské lize. Po 15. minutě měly padnout tři branky nebo více. Brankář Varyš to odmítl

9.42

Hanzal: "Přes Karla Kodeše se domlouval i zápas Teplic v juniorské lize. Kodeš mi řekl, že by do toho šel i David Jablonský. Dirnbach pak chtěl na ně na oba čísla. Ale pak se to stejně celé zrušilo, Dirnbach mi řekl, že se to nedalo vsadit."

9.46

Hanzal: "David Jablonský mi řekl, že má kamaráda v Příbrami, že s ním také zkusí něco domluvit. Myslím, že ten to ale odmítl."

9.47

Hanzal: "Jablonský to zkoušeil i u brankáře Chrudimi Mrázka, ten to také odmítl. Nabízeli jsme tak 5-7 000 eur."

9.49

Důležitou roli v případu zjevně hrál Slovák Marián Dirnbach. Bývalý fotbalista, který 3x oblékl dres slovenského reprentačního A-týmu, působil nějaký čas i v české lize v barvách Viktorie Žižkov. Na Slovensku patřil k Hodůrově skupině řízené patrně z jihovýchodní Asie. "A nám vždycky před nějakým zápasem, který si sám vybral, Dirnbach volal, jestli z toho a toho týmu někoho neznámek," vysvětluje Hanzal.

9.54

Hanzal vypráví příběh o utkání juniorky Teplic, které dopadlo, jak si mafie objednala. "Ale (obžalovaný) Procházka řekl, že se to nevsadilo. Tak se za ním jelo do České Lípy a dostal pěstí. Tak Procházka řekl, že přiveze peníze z Vídně. a druhý den je vyplatil."

8.57

Hanzal: "Dirnbach se ozval vždycky z jiného čísla. Poprvé se představil jako Dirnbach. Pak se představoval jako Sponzor."

9.58

Na otázku, jaký on sám měl ze všech těch akcí nakonec finanční prospěch, odvětil Hanzal: "Pět set eur. Ono to většinou nevycházelo."

10:10

Soudce vyhlásil krátkou přestávku.

10.29

Vypovídá Petr Hlaváček, někdejší hráč juniorky Teplic. Mluví o tom, že s nm ostatní o možnosti ovlivnění zápasů hovořili, ale on prý takovou nabídku nepřijal.

10.31

Hlaváček: "Potkali jsme se s klukama v McDonaldu v Praze na Černém Mostě s nějakými Chorvaty. Nějaké nabídky tam padaly, ale my se tam na místě nevyjádřili. Když jsme přijeli domů, tak já jsem řekl, že do toho nejdu. Co ostatní kluci, to nevím."

10.35

Vyslýchán teď bude Daniel Kaplan.

10:37

Kaplan: "Volal mi pan Dirnbach, ale neznal jsem ho jménem, mně se představoval jako Sponzor. Měl zájem, abych nakontaktoval někoho z utkání Roudnice-Chrudim. Ale Roudničtí se tenkrát toho, myslím, zalekli a nešli do toho."

10.42

Kaplan: "Nabízel jsem obyčejně tak 5-6 000 eur. On pan Dirnbach chtěl vždycky tak pět šest lidí, tak aby bylo tisíc na jednoho. Můj profit? To bylo vždycky podmíněno tím, že ten zápas vyjde."

10.45

Kaplan: "Co se týče zápasu Strakonice-Převýšov, tak tam do toho hosti nechtěli jít. Pan Dirnbach říkal, že to je škoda, že tam měl domluveného i rozhodčího, že by to jinak byla tutovka."

10:54

Kaplan: "Měl jsem majetek obstavený v exekuci, proto jsem to pořád zkoušel, ale nikdy jsem z toho nic neměl. Pokud vím, tak žádný zápas nevyšel."

10:58

Kaplan: "Když to prasklo a byl jsem obviněný, tak jsem v Česku přišel ve fotbale o všechny kamarády, od té doby se nikdo se mnou nebaví. Pracuju v Německu. A je mi to líto."

11:06

V ohrádce stojí Zdeněk Kopas.

11:02

S Hlaváčkem, Kodešem a Hanzalem jeli na výlet do Prahy. "Potkali jsme se tam s nějakými Chorvaty. Organizoval to Hanzal. Že se všechno dozvíme na místě, byl jsem zvědavý, tak jsem jel. Mluvili jsme tam pak o zápase, že v něm má po 15. minutě padnout čtyři a víc gólů. Jedno, jestli bychom je dali, nebo inkasovali. Já jsem na to nepřistoupil, ale bylo tam ve hře 1000 eur na hlavu."

11:10

"Cestou domů jsme se o to, ani moc nebavili. Je možný, že se mě nato kluci ptali, ale já jsem na to nereagoval. Jak ten zápas dopadl, už nevím, asi tam ty čtyři góly padly. Já to ale odmítl, a tím to pro mě skončilo. Já žádné peníze nedostal."

11:15

Soudce vyhlásil další pauzu.

11.32

Zbývají tři obžalovaní. Na řadu přichází Michal Macháček, bývalý hráč Roudnice nad Labem. Sdělil, že se vyjádří jen k některým částem obžaloby.

11:34

"S ovlivňováním zápasu Táborsko-Olomouc nemám nic společného, to dělal sám Hanzal. Co se týče toho dalšího zápasu, to byl nápad Brožíka. Já u toho jen seděl. Ale napsali mu to z mého telefonu."

11.36

Soudce: "Vy jste se na tom nijak nepodílel?" Macháček: "Neměl jsem z toho profit. Takže ne."

"Že jsem měl ovlivňovat Dolejše? Hrál jsem s ním jenom jeden zápas, ae nikdy jsem po něm nic nechtěl. Asi mu zase napsali z jeho telefonu? Jak k němu přišli? K tomu telefonu? Asi jsem ho nechal na stole, když jsme šli na kafe. A když jsem šel na záchod, tak mu napsali, nevím."

11:41

K dalším bodům se Macháček nechtěl vyjádřit. Soudce proto čte z výpovědi z přípravného řízení. "Vím, že v zápase Domažlice-Letohrad bylo Dirnbachem vyplaceno Bírovi 10 000 eur, bylo domluvené, že tam padnou čtyři góly po 15. minutě."

11.45

Hovoří David Placák.

11.47

"Pan Kaplan se mě ptal, jestli neznám někoho z vybraných týmů. Dlouho jsem s tím nechtěl mít nic společného, když naléhal, tak jsem se s nimi sešel. Ale ve všech případech mi řekli, že to nepřichází do úvahy. Ty rozhovory obyčejně trvaly tak minutu."

11.48

"Všechno jsem dělal na popud pana Kaplana, nikoho jiného jsem neznal."

11:51

Placák takto kontaktoval hráče Hrabíka a Ottmara. "Chtěl jsem vyhovět kamarádovi (Kaplanovi), já bych z toho nic neměl. Jenom starosti. Až teď vím, co to obnáší."

11:52

"Pracoval jsem u vězeňské služby. V zaměstnání jsem byl kvůli tomuhle postaven mimo službu, na jeden rok."

11.55

Hovoří poslední obžalovaný Jan Procházka: "Hanzal mě oslovil o zprostředkování schůzky s mým bývalým spoluhráčem z bývalé Jugoslávie. Jeho jméno už si nepamatuju, ono je jich moc."
Víc se vyjadřovat nechtěl.

11:56

Soud bude pokračovat ve středu s druhou devítičlennou skupinou obžalovaných.

12:01

Dnešní skupina obžalovaných se ve Strakonicích opět objeví 23. ledna, kdy bude jednání v jejich kauzách pokračovat.

12:02

Děkujeme za pozornost.

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK čeká ve čtvrtfinále Evropské ligy Schio

Basketbalistky USK Praha se ve čtvrtfinále Evropské ligy utkají se Schiem. Italskému celku ke konečné třetí příčce ve skupině B pomohlo kontumační vítězství nad Šoproní, která k poslednímu zápasu základní části odmítla nastoupit kvůli obavám z nákazy koronavirem.

USK do vyřazovací fáze prošel z druhého místa s bilancí dvanácti výher a dvou porážek, které mu připravil vítěz skupiny a obhájce titulu Jekatěrinburg. Pražanky ve středu v posledním kole vyhrály 89:65 v belgickém Braine, ale na soupeře pro čtvrtfinále si musely počkat až do rozhodnutí evropské sekce FIBA.

Další zprávy