Rakušané si povodili Ibrahimoviče a spol. a jsou na Euru

8. 9. 2015 23:17
Rakouští fotbalisté zvítězili 4:1 ve Švédsku a stali se čtvrtým týmem, který si v kvalifikaci zajistil postup na mistrovství Evropy ve Francii.
Rakušané se na Švédech doslova povozili, tak jako na této fotce Dragovic na Ibrahimovici. | Foto: Reuters

Praha - Rakouští fotbalisté zvítězili 4:1 ve Švédsku a stali se čtvrtým týmem, který si v kvalifikaci zajistil postup na mistrovství Evropy ve Francii. Blízko postupu jsou také Španělé a Slováci, oběma týmům stačí v příštím zápase vyhrát.

Švédové dostali pořádně na frak

Rakušané šli do utkání v Solně s vědomím, že výhra je posune mezi kvalifikované týmy. A utkání zvládli nad očekávání dobře. Už v 9. minutě proměnil po faulu Arnautovice pokutový kop David Alaba.

Ještě do přestávky se prosadil po dlouhém autu Martin Harnik a v druhém poločase se prosadili Marc Janko a podruhé Harnik. V nastaveném čase výsledek pouze zmírnil Ibrahimovic.

Rakušané budou na mistrovství Evropy hrát teprve podruhé, první účast si připsali jako pořadatelé při domácím turnaji v roce 2008.

Za Rakouskem je situace ve skupině G vyrovnaná. Na druhé místo se po výhře 7:0 v Lichtenštejnsku dostali Rusové. V jejich dresu zářil Arťom Dzjuba, který vstřelil čtyři góly. Třetí jsou Švédové a bez šance nejsou po výhře 2:0 v Moldavsku ani Černohorci. Na Švédsko ztrácejí jen jeden bod.

Po postupu sahají také Slováci

Blízko postupu jsou po bezbrankové remíze s Ukrajinou i Slováci. Pokud by v Žilině vyhráli, mohli sice slavit postup, ale i remíza je pro ně cenný výsledek. V příštím zápase jim stačí na domácí půdě porazit Bělorusko.

Stejné vyhlídky má také Španělsko, kterému v říjnu stačí doma porazit Lucembursko. Svěřencům Vicente Del Bosqueho sice k výhře v Makedonii pomohl nešťastný vlastní gól brankáře Pačovského, ale i tak zaznamenali šestou kvalifikační výhru v řadě.

Účast na Euru potvrdili Angličané

Už od neděle měla postup jistý Anglie, i přesto si dokázala ve Wembley poradit se Švýcarskem 2:0 a zůstává jediným týmem ze všech skupin, který dosud neztratil ani bod. Kvalifikaci na evropský šampionát se v historii povedlo s plným počtem bodů odehrát pouze pěti týmům včetně České republiky před turnajem v roce 2000.

Anglii do vedení poslal střídající Harry Kane, druhou branku přidal z penalty Wayne Rooney. Útočník Manchesteru United se v reprezentaci trefil v sedmém zápase za sebou a navíc zaznamenal 50. reprezentační trefu. Tím se stal nejlepším střelcem Albionu v historii, o gól za sebou nechal Bobbyho Charltona.

Švýcaři i přes porážku v Londýně zůstávají druzí, i když je Slovinci po těsné výhře 1:0 nad Estonskem stáhli na rozdíl tří bodů. Blízko velkému úspěchu byli fotbalisté San Marina, kteří až do nastaveného času drželi remízu 1:1 v Litvě, než rozhodl domácí útočník Spalvis. Sanmarinští fotbalisté se gólově ve venkovním soutěžním zápase prosadili po 14 letech.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina C:

Borisov: Bělorusko - Lucembursko 2:0 (1:0)

Vilnius: Litva - San Marino 2:1 (1:0)

Branky: 7. Černych, 90.+2 Spalvis - 55. M. Vitaioli. ČK: 50. Arlauskis - 88. Chiaruzzi.

Skupina G:

Vaduz: Lichtenštejnsko - Rusko 0:7 (0:3)

Branky: 21., 45., 73. a 90. Dzjuba, 40. Kokorin z pen., 77. Smolov, 86. Dzagojev. ČK: 40. Kaufmann (Licht.).

Kišiněv: Moldavsko - Černá Hora 0:2 (0:1)

Branky: 9. Savič, 65. Bečiraj.

Solna: Švédsko - Rakousko 1:4 (0:2)

Branky: 90.+1 Ibrahimovic - 38. a 88. Harnik, 9. Alaba z pen., 77. Janko.

1. Rakousko 8 7 1 0 16:3 22
2. Rusko 8 4 2 2 17:4 14
3. Švédsko 8 3 3 2 11:9 12
4. Černá Hora 8 3 2 3 8:8 11