Češi jsou na Euru! Výhru v Lotyšsku podpořili Turci

Podívejte se na fotogalerii z nedělního zápasu
... rozhodly o tom branky Davida Limberského (na snímku) a Vladimíra Daridy.
Radosti svěřenců kouče Vrby napomohly pomohla nejen výhra 2:1 u Baltu,...
... ale také porážka Nizozemska v Turecku, kde "Oranjes" prohráli 0:3.
Samostatný národní celek tak postoupil i z šesté kvalifikace mistrovství Evropy.
6. 9. 2015 19:52
Český tým se po šesté v řadě probojoval na závěrečný turnaj mistrovství Evropy ve fotbale.

Riga - Vítězství 2:1 v Lotyšsku a porážka Nizozemska 0:3 v Turecku. Tyto dva výsledky rozhodly v neděli večer o postupu české fotbalové reprezentace na fotbalové Euro 2016. Na závěrečný turnaj se Češi kvalifikovali pošesté v řadě a jako druzí po Anglii.

"Byl to velmi těžký zápas. První poločas jsme hráli výborně, ale potom soupeř začal hrát víc riskantně a agresivně. Posledních dvacet minut bylo hektických," řekl v rozhovoru pro Českou televizi Petr Čech.

Zápas v Rize svými brankami rozhodli David Limberský a Vladimír Darida, dvěma fenomenálními zákroky se blýskl Petr Čech. Utkání jsme sledovali živě zde.

První půli Češi zářili

Češi začali cestu za povinnou výhrou skvěle. Po přistrčení Šurala se už ve 13.minutě mohl Limberský radovat z prvního gólu. O chvíli později bylo ještě lépe, to když se Darida z asi 23 metrů napřáhl a nechal brankáře Vaninse jen tak proletět vzduchem.

Pořádně vidět byl také Petr Čech, když se ve 35. minutě blýskl skvělým zákrokem proti ráně Zjuzinse.

"V první půli jsme hráli velmi dobře, zaslouženě jsme vedli 2:0, to v druhém poločase to bylo horší," prohlásil po utkání Pavel Vrba.

Brzy po přestávce musel ze hřiště Daniel Kolář, kterému jeden z domácích hráčů podle prvních diagnóz zlomil lícní kost, a hra českého týmu se začal hroutit.

Po poločase přišlo drama

Lotyši po pauze přidali na důrazu, vysoko napadali a českému týmu to dělalo problémy. Po hodině hry hlavičkoval Tarasovs a Čech musel předvést další výborný zákrok. V 73. minutě už ale neuspěl.

Na tečovanou Zjuzinsovu střelu z hranice vápna si sice sáhl, ovšem v cestě od tyče do sítě jí nezabránil. Lotyšsko se v závěru tlačilo za vyrovnáním, ale Češi už výhru udrželi a po závěrečném hvizdu zahájili vítězným kolečkem oslavy postupu.

"Postoupit je hodně příjemný pocit. Když to srovnám s postupem s Plzní do Ligy mistrů, tak je to na stejno. Jsem rád, že jsme postoupili, ale je to jen první krok, protože Evropa bude náročná jako zápasy s Holandskem nebo Islandem," řekl Vrba. "Tým ukázal, že je hladový po úspěchu, a za bojovnost a soudržnost jsme si to zasloužili," dodal Čech.

Losování základních skupin Eura proběhne 12. prosince, turnaj se odehraje 10. června - 10. července 2016 ve Francii.

Utkání skupiny A kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale 2016:

Lotyšsko - ČR 1:2 (0:2)

Branky: 73. Zjuzins - 13. Limberský, 25. Darida. Rozhodčí: Aytekin - Kleve, Häcker - Welz, Siebert (všichni Něm.). ŽK: Maksimenko, Dubra (oba Lotyšsko). Diváci: 7913.

Lotyšsko: Vanins - Freimanis (32. Gabovs), Dubra, Gorkšs, Maksimenko - Tarasovs - Rakels, Fertovs, Zjuzins, Kamešs (28. A. Višnakovs) - Karašausks (66. Cauna). Trenér: Pahars.

ČR: Čech - Kadeřábek, Suchý, Procházka, Limberský - Darida, Pavelka - Dočkal (90. Gebre Selassie), Kolář (54. Krejčí), Šural (77. Vaněk) - Škoda. Trenér: Vrba.