Žádná "domluva". Rakousko porazilo Ukrajinu a poprvé je v play off Eura

21. 6. 2021 19:58
Fotbalisté Rakouska porazili v závěrečném utkání skupiny C v Bukurešti Ukrajinu 1:0 a při třetí účasti na mistrovství Evropy oslavili premiérový postup do vyřazovací fáze. Přímý souboj o druhé místo rozhodl v 21. minutě Christoph Baumgartner. Svěřenci trenéra Franca Fody se v sobotním osmifinále v Londýně utkají s Itálií, která na Euru vyhrála všechny tři zápasy s celkovým skóre 7:0.
Radost Rakouska po postupu do osmifinále Eura.
Radost Rakouska po postupu do osmifinále Eura. | Foto: Reuters

Ukrajinci, kteří také při třetím startu na ME usilují o první postup ze skupiny, obsadili v "céčku" třetí místo. Stále však mohou pomýšlet na osmifinále, do něhož postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší čtveřice z šesti týmů na třetích místech.

Musí ale spoléhat na souhru příznivých výsledků ostatních týmů. Přitom se spekulovalo, že pondělní zápas skončí remízou, která by prakticky zajistila postup oběma celkům.

Skupinu C ovládlo Nizozemsko, které naplno bodovalo ve všech třech duelech. Poslední skončila Severní Makedonie se třemi porážkami.

Vítězství Rakouska zároveň přiblížilo postup i Česku. Pokud by dnes ve skupině B aspoň jeden z dvojice Finsko, Rusko nebodoval, zajistí si Češi první účast ve vyřazovacích bojích od roku 2012.

Nizozemci porazili Severní Makedonii 3:0 a zůstali stoprocentní. Na úvodní branku Memphise Depaye z první půle navázal po přestávce ve dvěma trefami mezi 51. a 58. minutou Georginio Wijnaldum.

Svěřenci trenéra Franka De Boera postoupili do osmifinále z prvního místa a narazí na třetí tým skupiny D, E, nebo F, což může být i Česko. Duel se odehraje v Budapešti 27. června. Severní Makedonie při svém debutu na ME nezískala ani bod.

"Oranjes" proti Severní Makedonii vyhráli třetí zápas po sobě a neprohráli ani v jednom z pěti vzájemných duelů. Zároveň to byl jejich 10. duel za sebou, v němž vstřelili minimálně dvě branky. Celkově prohráli na mezinárodní scéně jediný z posledních 13 zápasů.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina C:

Ukrajina - Rakousko 0:1 (0:1)

Branka: 21. Baumgartner. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.) - Irrati (video, It.). Bez karet.

Ukrajina: Buščan - O. Karavajev, Zabarnyj, Matvijenko, Mykolenko (85. Besedin) - Sydorčuk - Jarmolenko, Šaparenko (68. Marlos), Zinčenko, Malinovskij (46. Cygankov) - Jaremčuk. Trenér: Ševčenko.

Rakousko: Bachmann - Lainer, Dragovic, Hinteregger, Alaba - X. Schlager, Laimer (72. Ilsanker), Grillitsch - Baumgartner (33. Schöpf), Sabitzer - Arnautovic (90. Kalajdzic). Trenér: Foda.

Severní Makedonie - Nizozemsko 0:3 (0:1)

Branky: 51. a 58. Wijnaldum, 24. Depay. Rozhodčí: Kovács - Marinescu, Artene (všichni Rum.) - Di Bello (video, It.). ŽK: Ristovski, Musliu, Alioski, Kostadinov (všichni Mak.).

Severní Makedonie: Dimitrievski - S. Ristovski, D. Velkovski, Musliu, Alioski - Tričkovski (56. Čurlinov), Bardhi (78. Stojanovski), Elmas, Ademi (78. Nikolov), Trajkovski (68. Chasani) - Pandev (69. Kostadinov). Trenér: Angelovski.

Nizozemsko: Stekelenburg - Dumfries (45. Berghuis), De Vrij (45. Timber), De Ligt, Blind, Van Aanholt - F. de Jong (79. Gakpo), Wijnaldum, Gravenberch - Depay (66. Weghorst), Malen (66. Promes). Trenér: De Boer.