Kurz padá, přízrak ostudy se vrací. Ukrajina může na Euru zatopit Rusům. A taky Česku

jzp jzp
21. 6. 2021 15:42
Postup do osmifinále fotbalového Eura ze třetího místa letos nabízí nebývalou tlačenici, jejíž součástí nakonec může být i Česko. Proto dnešní klání mezi Ukrajinou a Rakouskem strhává tolik pozornosti. Nejen sázkaři čekají kontroverzi.
Ukrajina a Rakousko si můžou v posledním klání vzájemně pomoct.
Ukrajina a Rakousko si můžou v posledním klání vzájemně pomoct. | Foto: Reuters

Pokud Ukrajina uhraje jakoukoliv remízu, postoupí ze druhého místa. Rakousko bude třetí, ale se čtyřmi body a vyrovnaným skóre, což mu dá slušné vyhlídky na osmifinále.

Prohra by jak Ukrajince, tak Rakušany dostala do velmi složité situace.

Kurz sázkových kanceláří na vzájemnou remízu proto spadl do nezvyklých nížin, momentálně je pod dvěma ku jedné. Běžně přitom bývá dvakrát až třikrát vyšší.

Obě reprezentace každopádně ubezpečují, že žádná "domluva" ve hře není. 

"Teoreticky by nám remíza vyhovovala, ale víme, jak těžký zápas to bude. A pokud obecně jdete hrát s tím, že remíza stačí, nikdy svého cíle nedosáhnete," pravil trenér Ukrajiny Andrej Ševčenko. 

"Pokusíme se utkání rozhodnout v náš prospěch," dodal rakouský útočník Saša Kalajdžič. "Chci vyhrát každý zápas, tento taky." 

Ve hře je ale hodně. Poražený tým by zůstal na třech bodech, což v minitabulce mančaftů na třetích místech nevěstí nic dobrého.

Na Euru před pěti lety stačily tři bodíky (a k tomu vyrovnané skóre) Severnímu Irsku a později vítěznému Portugalsku, ale letošní šampionát dost možná nabídne přísnější filtr. 

Ve skončené skupině A má třetí Švýcarsko čtyři body. Stejně může v nejtěžší skupině Eura dopadnout Portugalsko, nebo Francie. Teoreticky i Německo. Čtyřmi body můžou do šestičlenné minitabulky, z níž postupují čtyři nejlepší, promluvit i Poláci, Švédové, nebo Slováci. 

A samozřejmě i Češi. Pokud podlehnou Anglii a Chorvatsko vyzraje na Skotsko, můžou ještě skončit třetí. Pak by za nepříznivých okolností potřebovali vedle čtyř bodů, které posledně na postup bohatě stačily, ještě dostatečně dobré skóre.

Také se může stát, že Ukrajinci remízou s Rakouskem odstřihnou od osmifinále Rusko, které se třemi body a jediným vstřeleným gólem pořád nemá nic jistého. Bylo by to pikantní vzhledem ke sporu před šampionátem. Rusy rozohnilo, že Ukrajinci ukázali na dresech obrys svého státu včetně Krymu, který východní velmoc před sedmi lety anektovala.

Třeba poslanec Dmitrij Sviščev trikot nazval "politickou provokací". Zobrazení mapy Ukrajiny "s ruským územím" je podle něj nelegální.

Ostuda v Gijónu

"Domluva" Ukrajiny a Rakouska by nebyla historicky unikátní. Například na Euru 2004 potřebovalo Dánsko a Švédsko k postupu (a odstřihnutí Itálie) jakoukoliv vzájemnou remízu kromě 0:0 a 1:1. Výsledek? 2:2. 

Ještě "slavnější" je pak klání z mistrovství světa 1982, kde západní Německo porazilo Rakušany 1:0, což oběma týmům zajistilo postup na úkor Alžírska. Jediný gól padl už po pár minutách a pak přišla jedna velká nuda. Nikdo navzdory pískotu publika neútočil, některé média psala o podvodu. Zápas nakonec vešel do dějin jako "ostuda v Gijónu".

Bude se historie opakovat? Šéf rakouského fotbalu Leo Windtner to vyloučil, ale kurzy mluví jinak.

"Remíza mezi Ukrajinou a Rakouskem je alternativou, se kterou je třeba počítat víc než kdy jindy. Je na ni nabrán vyšší objem sázek než obvykle," říká expert Fortuny Roman Kovařík. "Sázkaři ale stále preferují výhru Ukrajiny, a to zhruba v polovině případů. Na remízu jde 39 procent tiketů a na Rakousko zbytek."

 

Právě se děje

Další zprávy