Problém jako v Barceloně? U nás nehrozí, míní agent Nehoda

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 4. 2014 7:00
Fotbalová Barcelona doplatila na porušení pravidel při přestupech hráčů mladších 18 let. Podle českého agenta Davida Nehody tuzemským klubům nic podobného nehrozí.
Barceloně hrozí roční zákaz přestupů
Barceloně hrozí roční zákaz přestupů | Foto: Reuters

Praha - Jsou mladí a talentovaní, ale když po nich chce sáhnout nějaký zahraniční klub, jsou kolem toho složité procedury.

Na některou z nich nyní doplatila fotbalová Barcelona, když ji FIFA potrestala za to, že při přestupech nezletilých hráčů nedodržela daná pravidla. Nyní katalánskému gigantu hrozí roční zákaz přestupů.

Pochybení prý bylo i na straně španělského svazu, který přestupy posvětil a zaregistroval hráče, a tak i on musí platit pokutu.

Nákupy talentovaných dorostenců do zahraničních klubů nejsou ani v českých vodách ničím výjimečným. Vždyť například jednomu z největších nadějí tuzemského fotbalu obránci Tomáši Kalasovi bylo 17, když podepsal smlouvu s londýnskou Chelsea. A když si dáme příklad z nedávné doby, v únoru z Olomouce do Interu Milán odešel záložník Dominik Smékal.

Český svaz na přestupy dohlíží

Že by ale v jejich případě v českých přestupech docházelo k nějakým pochybením, a tedy i sankcím jako v případě Barcelony, to si hráčský agent David Nehoda nemyslí. Sám se o tom přesvědčil, když loni podepisoval přestup patnáctiletého Václava Černého z Příbrami do Ajaxu.

"Celou proceduru měl pod drobnohledem český i nizozemský fotbalový svaz, tak aby se nic nezanedbalo a bylo to v pořádku," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Nehoda.

I v tomto případě musela vše schválit speciální komise FIFA, která se přestupy mladistvých zabývá. "Museli jsme dodat souhlasy od rodičů či mateřského klubu, Ajax zase musel potvrdit, že mu v akademii připraví patřičné zázemí, že bude studovat jazyky včetně toho holandského, atd. Celá procedura až do schválení trvala téměř měsíc," vysvětluje dál Nehoda.

V případě Černého byl přestup schválen. Hráč ale i tak musel počkat, než dovrší 16 let, teprve pak byla smlouva platná a příbramský dorostenec mohl začít kariéru v Akademii Ajaxu.

Přestupy "dětí" z Afriky jsou zakázány

Co tedy podle Nehody Barcelona provedla, že dostala roční zákaz přestupů? "Těžko říct takhle od stolu, když do toho člověk nevidí. Záleží na tom, o jaké a jak staré hráče šlo. Například nákup hráčů mladších 16 let mimo EU je zakázaný. Je to ochrana proti tomu, aby evropské kluby tahaly do svých zemí patnáctileté africké děti," uvádí agent.

Každopádně museli Katalánci nějak porušit podmínky, které si klade komise pro schvalování přestupů nezletilých. Co se týče mladých fotbalistů z EU, dá FIFA zelenou v případě splnění některé ze tří základních podmínek. 

Rodiče hráče se musí do země přistěhovat z mimofotbalových důvodů, například za prací. Nebo musí mladík a jeho rodina bydlet v okruhu do 50 kilometrů od hranic státu, do kterého chce přestoupit, a třetí podmínkou je garance klubu, který má o hráče zájem, že zajistí dorostenci adekvátní zázemí, vzdělání a obživu, jako by vyrůstal v mateřské zemi.

Barcelona možná nedodržela některou podmínku

Třetí z podmínek bývá tou nejčastější, která nakonec umožní přestup, protože akademie klubů, jako jsou Chelsea, Inter Milán nebo v případě Černého Ajax Amsterdam, mají dostatek finančních prostředků na to, aby se o mladého talenta postaraly.

"Jestli Barcelona některou z těchhle podmínek nějak obešla nebo nedodržela, to se můžeme jen domnívat, takže nemá cenu o tom teď spekulovat," dodává Nehoda.

Barcelona má každopádně možnost se odvolat k Centrální sportovní arbitráži v Lausanne, čímž by se trest oddálil a klub by ještě v létě mohl stihnout nákupy. Na to, aby Katalánci celou věc nějak vyřešili, mají lhůtu 90 dní.

 

Právě se děje

Další zprávy