reklama
 
 

Praha 10 rozhodla, že chce koupit stadion v Ďolíčku

12. 12. 2011 14:50
TOP 09 je proti, chce referendum.

Praha - Zastupitelstvo Prahy 10 schválilo záměr koupit stadion v Ďolíčku, tradiční působiště pražských Bohemians. Majiteli stadionu nabídne sumu, která vychází ze znaleckého posudku, tedy 84,5 milionu korun.

Počítá se i s investičními penězi, zhruba 40 miliony korun, na základní stavební úpravy. Pro návrh byli zastupitelé všech politických stran a hnutí s výjimkou TOP 09.

"Topka" se staví ostře proti projektu a požaduje, aby ke kauze Ďolíčku bylo svoláno referendum občanů Prahy 10.

Čtěte také:

Hra o Ďolíček: šéf Bohemians ví, že Eden je levnější

Střížkovští už nejsou Bohemians, musí se přejmenovat

Na Dienstbiera podali trestní oznámení, kvůli Bohemians

Věc má dvě úskalí. Za prvé by klub za danou cenu musel být ochoten prodat dosavadní vlastník. Za druhé by klub Bohemians 1905 musel akceptovat, že investici radnice bude splácet formou nájmu. Právě s tímto modelem financování celého projektu totiž záměr schválený zastupitelstvem počítá.

"Výsledek hlasování zastupitelstva vnímáme jako velmi pozitivní krok a máme z něj radost. Je to ale jen první krůček z minimálně pěti dalších, které musí nastat, aby celá věc opravdu proběhla tak, jak je naplánována," říká Dariusz Jakubowicz, předseda představenstva Bohemians 1905.

"V první řadě bude nutné vyřešit, kdo bude vyjednávat s vlastníkem stadionu - a pak do těchto jednání vstoupit a pokusit se o odkup," dodává Jakubowicz.

Stadion vlastní CTY Group a tajemná firma z Kypru

Vlastníkem stadionu je společnost Bohemians Real.  V ní drží polovinu akcií CTY Group, developerská firma miliardářů Krajňáka a Kamaráse. Druhou půlku pak Bristow Partners, neprůhledná firma se sídlem na Kypru, kterou v představenstvu Bohemians Real reprezentují dcery dlouhodobě pohřešovaného podnikatele Miroslava Kříže.

"Nejsem zplnomocněn projednávat prodej za cenu, která je nižší než pořizovací a investiční náklady. Ty bych vyčíslil na 98 milionů korun. Pokud od potenciálního kupce dostanu projev vážné vůle obsahující cenu, zdroje financování a harmonogram splácení, pak svolám valnou hromadu akcionářů," říká Ondrej Oravec, předseda představenstva Bohemians Real.

Model splácení je vymyšlen tak, že by stadion dostal do pronájmu klub Bohemians 1905. A splácel by investici dvacet let. To znamená, že by se úvěr vypočítal jako pět procent výše celkové investice. Přibližně tedy 6-7 milionů korun ročně.

"Dokud ale  klub Bohemians 1905, který má dlouhodobé ekonomické problémy, tento závazek nepřijme, beru to všechno jenom jako jakousi politickou hru," glosuje situaci Ondrej Oravec z pozice šéfa společnosti spravující stadion.

Na návrat "klokanů" tlačí hlavně fanoušci

V klubu Bohemians 1905 drží 51 procent společnost Cifi Football, lucemburská firma, kterou kontrolují opět Krajňák s Kamarásem. Dalšími akcionáři jsou CU Bohemians (mládež), Dariusz Jakubowicz, Družstvo fanoušků Bohemians a minoritní akcionáři Pavel Fráňa, Jiří Dienstbier ml. a další.

Velký tlak na to, aby se Bohemians 1905 vrátili do Ďolíčku, vyvíjí zejména Družstvo fanoušků Bohemians, a to prostřednictvím politického hnutí Desítka pro domácí. V něm se angažují i slávisté, kterým se nelíbí, že "klokani" hostují na "jejich" stadionu v nedalekém Edenu.

TOP 09: Chceme referendum

Pro záměr odkoupit Ďolíček hlasovali zastupitelé za ODS, ČSSD, Stranu zelených, KSČM a samozřejmě Desítky pro domácí. Ze zastupitelů TOP 09 se někteří zdrželi, jiní hlasovali proti návrhu.

"Pokud je pravdou, že pan starosta Richter uvažuje o referendu ve věci parkovacích zón na Praze 10, měl by se jedním dechem zeptat i na názor občanů Prahy 10 v záležitosti Ďolíčku. Radnici to zadluží nejméně na dalších 20 let, s tím, že návratnost je podobně jako u Key Investment nejistá," vyjádřil se Jan Šnajdr z TOP 09.

Prohlášení této strany upozorňuje i na to, že pokud radnice nevypíše výběrové řízení na pronájem stadionu, a místo toho předá nájem rovnou Bohemians 1905, není podle TOP 09 jistota, že nájem bude řádně a včas hrazen.

Odkazuje tak na stamiliony, které tři pražské radnice, včetně Prahy 10, svěřily do péče Key Investment, a ta za ně koupila mj. problematické dluhopisy E Side, firmy provozující nedaleký stadion v Edenu.

Odstěhovali se kvůli (ne)vyhřívanému trávníku

Tam se Bohemians 1905 museli odstěhovat před dvěma lety, když Ďolíček přestal splňovat parametry, které vyžaduje fotbalový svaz. Schází mu zejména vyhřívaný trávník. A vlastník stadionu odmítl do Ďolíčku více investovat, stěhování do Edenu pro něj bylo ekonomicky schůdnější variantou.

V souvislosti s Ďolíčkem se spekulovalo o tom, že zájmem silné podnikatelské lobby z Prahy 10, která je soustředěna kolem Tomáše Hrdličky, bylo stadion zbourat a postavit na jeho místě obchodní dům nebo bytovky.

Bohemians nyní hrávají své zápasy na stadionu v Edenu. Ten vlastní společnost E Side, kterou kontroluje firma Natland, která bývá spojována právě se jmény pražských lobbistů Janouška a Hrdličky.

Bohemians 1905 jsou k Edenu vázáni pětiletou smlouvou, z níž běží druhý rok jejího trvání. "Smlouva má roční výpovědní lhůtu," upřesňuje šéf Bohemians Dariusz Jakubowicz.

autor: Luděk Mádl | 12. 12. 2011 14:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama