Hra o Ďolíček: šéf Bohemians ví, že Eden je levnější

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 12. 2011 6:00
Praha 10 se rozhodne, zda koupí stadion Bohemians.
Vršovický Ďolíček.
Vršovický Ďolíček. | Foto: Bohemians 1905

Praha - Vrátit se domů, do vršovického Ďolíčku, to je sen fanoušků fotbalového klubu Bohemians 1905. Proto budou v pondělí bedlivě sledovat výsledky zasedání zastupitelstva městské části Praha 10. Na stole bude návrh, aby právě radnice stadion koupila.

Čtěte více o fotbalovém zákulisí:

Baník prodal stadion na Bazalech, potřeboval peníze

Někdejší boss Sparty Mach: Platil mi dluží miliony

Bicanův syn: Řebíček a spol.? Pakáž! Já věřím fanouškům

Ovšem pozor. To by byl teprve začátek celého příběhu o návratu do Ďolíčku. Dosavadní majitel by totiž nejprve musel být ochoten stadion prodat. A poté by ještě klub Bohemians 1905 musel souhlasit s tím, že veškeré investiční náklady bude městu po dvacet let vracet ve splátkách za pronájem.

A to bychom pořád byli jen u základních stavebních úprav, které by umožnily, aby se na stadion vrátily zápasy nejvyšší soutěže.

Právě nevyhovující parametry Ďolíčku přinutily klub odstěhovat se před dvěma lety do nedalekého Edenu. Bohemians 1905 tím navíc výrazně ušetřili na provozních nákladech. Návrat do Ďolíčku by je opět zvýšil na dvojnásobek oproti současnému stavu. I to berou pochopitelně šéfové klubu v potaz.

Motorem akce Desítka pro domácí

Začněme příběh rozplétat od pondělního zasedání městského zastupitelstva. "Mělo by schvalovat návrh na odkup stadionu. Ten prošel naším sportovním výborem, i radou města. Cena vychází ze znaleckého posudku, činí 84,5 milionu korun," říká Petr Vozobule, zastupitel za Desítku pro domácí.

To je hnutí z Prahy 10, které právě na návratu Bohemians do Ďolíčku postavilo svou politiku. A uspělo s ní v komunálních volbách.

Fanoušci Bohemians milují Ďolíček
Fanoušci Bohemians milují Ďolíček | Foto: Ondřej Besperát

Stadion vlastní společnost Bohemians Real. V ní drží polovinu akcií CTY Group, developerská skupiny miliardářů Krajňáka a Kamaráse. Jejich zájmy hájí Ondrej Oravec, předseda představenstva CTY Group i Bohemians Real.

Druhou polovinu akcií Bohemians Real kontroluje nyní na Kypru registrovaná firma Bristow Partners. V představenstvu Bohemians Real ji reprezentují dcery zmizelého podnikatele Miroslava Kříže. Podrobně o Bristow Partners informoval deník Insider.

Vlastník stadionu hovoří o 98 milionech

"Já jako statutární zástupce nemám kompetenci, abych rozhodoval o prodeji stadionu za cenu, která by byla pod pořizovacími a investičními náklady. Ty já vidím na 98 milionech korun," srovnává Oravec se sumou 84,5 milionu, kterou podle všeho nabídne město.

 

"Pokud od případného kupce dostanu do ruky projev vážné vůle stadion získat, pak svolám valnou hromadu akcionářů Bohemians Real. Ten projev vážné vůle musí obsahovat návrh kupní ceny, zdroje financování a časový harmonogram," upřesňuje Oravec.

Do Ďolíčku rády chodívaly i mnohé celebrity
Do Ďolíčku rády chodívaly i mnohé celebrity | Foto: Ondřej Besperát

Financování celého projektu si Desítka pro domácí představuje následovně. "Město by zaplatilo kupní cenu a také prostředky nejnutnější stavební úpravy stadionu. Vyhřívaný trávník potřebný pro první ligu a další nutné úpravy by v nejlevnější variantě přišly na 35-40 milionů korun," počítá Vozobule.

Roční nájem šest až sedm milionů

"Návrh počítá s tím, že by stadion od města dostal do pronájmu klub Bohemians 1905," vysvětluje Vozobule. "A nájem by odpovídal 5 procentům investované částky, to znamená, že by se peníze městu vrátily za 20 let."

Nájem by se tedy měl pohybovat mezi šesti až sedmi miliony korun ročně. "A to je dvakrát víc než nás teď stojí provoz v Edenu," prozrazuje Dariusz Jakubowicz, předseda představenstva Bohemians 1905.

"Ale pozor, nezapomínejme na to, že takové čtyři pět milionů by mohlo přinést komerční zhodnocení názvu stadionu," připomíná Jiří Vrba z Desítky pro domácí.

Vejsada: Proč jim? Chci výběrové řízení

Právě propojení s tímto klubem vidí někteří jako problém projektu. "Proč to dostanou rovnou oni? Proč se nevypíše na pronájem stadionu výběrové řízení?" diví se Michal Vejsada, majitel původní Bohemky, která je nyní v konkurzu.

Upozorňuje zároveň na ekonomické problémy Bohemians 1905. T\ nepřehlíží ani Ondrej Oravec, který hovoří za současného vlastníka stadionu: "Já se ptám: opravdu si akcionáři Bohemians vezmou na sebe ten závazek? Když předtím neplatili nájem pět let a vznikl jim tak dluh 25 milionů?"

Dariusz Jakubowicz, předseda představenstva Bohemians 1905, neodpoví přímo: "Jeslti na to akcionáři přistoupí? To už předbíháme, záleželo by na detailních konkrétních podmínkách. Situaci každopádně velmi pozorně sledujeme."

V Edenu roční výpovědní lhůta

Případný odchod Bohemians 1905 z Edenu by rozhodně nepotěšil vlastníka tohoto stadionu, společnost Natland. Počet akcí na moderním stadionu by tak razantně poklesl. "My tam máme pětiletou smlouvu, běží druhý rok. A počítá s roční výpovědní lhůtou," ozřejmuje smluvní vztah s Edenem šéf Bohemians Jakubowicz.

 

Právě se děje

před 57 minutami

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy