Policie zatkla šéfy světového fotbalu. Jsou viněni z korupce

Hotel Baur au Lac, kde zatýkání funkcionářů proběhlo.
Kongres Mediální fotbalové federace FIFA měl koncem týdne v Curychu volit nového šéfa. Švýcarská policie se ale postarala o jiný program.
Zatímco zatčené vyvedla policie zadním vchodem, jak vidno, novináři postávají před hlavní branou.
Přesto některá jména, která by se měla mezi údajnými viníky nacházet, na povrch vyplula. Mimo jiné by podle BBC mělo jít o Jeffreyho Webba, viceprezidenta FIFA.
Ten byl mnohými odborníky v minulosti považován za možného budoucího nástupce současného prezidenta Seppa Blattera. Zobrazit 10 fotografií
Foto: Reuters
Sport Sport
Aktualizováno 27. 5. 2015 10:51
Švýcarská policie podnikla akci v noci v Curychu, kde se chystá volební kongres Mezinárodní fotbalové federace.

Curych - Kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA, který měl koncem týdne volit šéfa světového fotbalu, má dramatickou předehru. Švýcarská policie zatkla sedm členů nejvyššího vedení FIFA, a to kvůli obvinění z korupce. Mezi celkem čtrnácti obviněnými je i Jeffrey Webb, viceprezident organizace.

Američtí vyšetřovatelé podezírají zatčené z dlouhodobého přijímání úplatků, které se mělo táhnout již do roku 1990 a dosáhnout celkové výše 100 milionů dolarů (přibližně 2,5 miliardy korun). Švýcarská prokuratura se zase zabývá volbami MS 2018 a 2022.

Policejní zátah se uskutečnil ve středu nad ránem v hotelu Baur au Lac ve švýcarském Curychu, který bude dějištěm již zmíněného kongresu.

Dění okolo zátahu na funkcionáře FIFA sledujeme v online přenosu zde.

Blatter patrně zatčen nebyl

Zprávu o policejním zátahu zveřejnil jako první deník New York Times. Podle něj zadržení členové vedení FIFA čelí trestnímu stíhání ve Spojených státech, kam by nyní také měli být vydáni.

Mezi zatčenými není současný prezident FIFA Sepp Blatter, který by měl v pátek kandidovat do pátého funkčního období. A to proti jordánskému princi Alímu Husajnovi.

Jordánský princ přitom již včera hlásil, že mu někdo nabízel ke koupi 47 hlasů ve volbě proti Blatterovi (více čtěte zde). Zda to souvisí s dnešním zátahem, není jasné.

Mezi obviněnými i viceprezident

Podle The New York Times by mezi osobami, které chce policie obvinit z trestných činů, měli být Jeffrey Webb, viceprezident FIFA, který v ní zastupuje Kajmanské ostrovy, dále Eugenio Figueredo z Uruguaye, výkonný viceprezident FIFA. A také Jack Warner z Trinidadu, bývalý člen exekutivy FIFA, který už však byl v minulosti z neetických praktik obviněn a vyšetřován i fotbalovými orgány.

"Jsme překvapeni, jak dlouho ke korupci docházelo a jak prorostla doslova do všech organizačních složek FIFA," řekl deníku New York Times policista, který se přímo účastní vyšetřování. "Šlo o institucionalizovanou formu korupce. Byl to prostě způsob, jakým řídili své jednání," doplnil.

Policie si pro ně přišla na pokoje

Americký deník zveřejnil detaily ze zatčení. V luxusním curyšském hotelu Baur au Lac se ho účastnila více než desítka policistů. Samotné zatčení podle reportérů deníku proběhlo v klidu. Policisté si vyzvedli klíče na recepci a odešli po schodech nahoru do pokojů.

Ačkoli zatím není znám přesný počet ani jména zatčených, New York Times uvádí, že reportéři spatřili, jak policie odvádí kostarického zástupce ve FIFA Eduarda Li.

Agentury informují o tom, že zadrženo bylo devět fotbalových funkcionářů. Podle New York Times jde o členy výkonného výboru FIFA, což je nejmocnější orgán světového fotbalu.

Obvinění podle New York Times popisují rozsáhlé korupční praktiky ve FIFA za poslední dvě dekády. Týkají se jak udělování pořadatelství světových šampionátů, tak uzavírání smluv na marketingová a vysílací práva.

Deník tato fakta uvádí s odvoláním na své policejní zdroje, které jsou přímo zapojeny do vyšetřování.

Problémy s MS 2018 a 2022

FIFA je dnes spíše finančním konglomerátem než sportovní organizací, napsal americký list. Jen v letech 2011-14 zaznamenala obrat 5,7 miliardy dolarů. Vedení často rozhoduje bez diskusí a bez vysvětlování a exekutivní jádro - výkonný výbor - má rozsáhlé pravomoci. Dlouhá léta organizace pracovala bez dozoru a neprůhledně, uvedl The New York Times.

Poměry uvnitř FIFA podle něj výrazně dokumentovalo rozhodování o pořadatelství závěrečných turnajů světového šampionátu v letech 2018 a 2022. Podle mnoha pozorovatelů bylo nečisté od samého počátku. FIFA v roce 2012 zahájila vyšetřování, jeho výsledky ale nebyly nikdy plně zveřejněny. Dílčí zpráva připustila nedostatky, které ale údajně výsledky hlasování neovlivnily. Pořadateli se staly Rusko a Katar.

 

Právě se děje

Další zprávy