Čtyřiatřicetiletý Messi sice ve finále s Brazílií, které Argentina vyhrála 1:0, neskóroval, ale se čtyřmi góly byl spolu s Kolumbijcem Luisem Díazem nejlepším střelcem turnaje. Navrch přidal pět asistencí.
"Bez něj bychom to nikdy nedokázali. Je to výjimečný hráč, i když v posledních dvou zápasech nastupoval se zraněním," citovala agentura Reuters Scaloniho, který bližší detaily Messiho zdravotních problémů neuvedl.
"Kdybyste to věděli, milovali byste ho ještě víc," přidal kouč, který dovedl Argentince k prvnímu úspěchu od roku 1993, kterým s patnácti triumfy na Copě América vyrovnali rekord Uruguaye.
Pro Messiho byl triumf o to cennější, že zatímco s Barcelonou získal všechny dostupné týmové i individuální trofeje, s národním týmem dosud vyhrál jen olympiádu, která ve fotbale nemá takový lesk jako mistrovství světa nebo i Copa América.
Na jihoamerickém šampionátu Messi s Argentinou prohrál čtyři předchozí finále a kvůli neúspěchům v roce 2016 dokonce ukončil reprezentační kariéru. Po několika týdnech si to rozmyslel a vrátil se.
"Naštěstí ručník do ringu nehodil a dočkal se úspěchu," uvedl Scaloni. "Bavíme se o nejlepším fotbalistovi všech dob a každý věděl, jak moc mu záleží na tom, aby s národním týmem získal titul," dodal.
Messiho oslavovala také argentinská média. "Mistrem v zemi nepřítele," napsal deník La Nación. "Dokázal to! Nevěří tomu, pláče a je dojatý. Na ramenou spoluhráčů, kteří kvůli porážkám Argentiny plakali od dětství, byl potom vynesen do nebes," dodal list.
Také deník Olé po vítězství neplýtval vzletnými přirovnáními. "Jeho obličej mluvil za vše. I přes roušku bylo na kilometry daleko vidět, jak je šťastný. A radost Lionela Messiho je radost milionů Argentinců," napsal.