Gelsenkirchen/Plzeň - Pohádková cesta fotbalistů Viktorie Plzeň pohárovou Evropou vyústila epickým finále s baladickým vyvrcholením. Na hřišti Schalke už v prodloužení český tým, dohrávající spíš v devíti než deseti mužích, padnul.
Podlehl po prodloužení 1:3. Nicméně potlesk si zaslouží. A to frenetický.
Celkem 271,5 milionu korun. To jsou peníze vydělané Plzní v Lize mistrů. Dalších 7,6 milionu mohla Viktoria získat postupem přes Schalke. Nepodařilo se. I tak dosud v jedné sezoně žádný český klub tolik peněz z pokladny UEFA nezinkasoval.
O fotbale čtěte více:
- Zlomený Bakoš: Nejtěžší chvíle kariéry, zkazil jsem to
- Srdnatě bojující Plzeň porazil v prodloužení Huntelaar
- FOTO Rajtoral dostal Plzeň do euforie, s Huntelaarem přišly slzy
Patnáct bodů do českého koeficientu, podle kterého se v dlouhodobém horizontu nasazuje počet týmů do evropských pohárů. (Dva body za vítězství, body z kvalifikace mají poloviční hodnotu.)
To je druhý nejvyšší zisk českých klubů v evropských pohárech. Plzeň jen o půl bodu zaostala za Ciprovou Slavii, která v roce 1996 došla až do semifinále Poháru UEFA. Tam podlehla Bordeaux se Zidanem či Lizarazuem v sestavě.
To jsou čísla. Ohromující a obdivuhodná. Vedle nich je tady ale i atmosféra, kterou Viktoria Plzeň dokázala způsobem své hry rozdmýchat na stadionech i u statisíců televizních obrazovek.
Její atraktivní projev podepřený neskutečnou morální silou uměl ve fanoušcích českého fotbalu vzbudit nádherné pozitivní emoce.
Že tu nejsou dobří hráči? Vrbovi stačil "odpad" z Letné
Plzeň přinesla další důkaz toho, že tuzemský fotbal se může prosadit jinak než tradiční českou šmrdlanou, která spočívá v defenzivním způsobu boje se zdržovací taktikou a spoléháním se na úder ze standardní situace.
Tohle ošklivé herní pojetí už navíc na mezinárodním poli jednoznačně ztratilo účinnost.
Když hrál úžasný kreativní fotbal s reprezentací Karel Brückner, řeklo se pak: no jo, ale on měl na to hráče. Ano, Nedvěda, Poborského či Kollera teď národní tým nemá, ale...
Ale Pavel Vrba poskládal skvostný tým zhusta z fotbalistů označených jinde za odložené a nepotřebné. Konkrétně na Letné si onehdá řekli, že Horvátha, Limberského, Koláře či Petrželu nepotřebují. Že nejsou dostatečně talentovaní nebo perspektivní pro evropský fotbal.
Pavel Vrba ukázal, že když se tým skládá podle sportovních hledisek, a ne podle toho, se kterým hráčským agentem zrovna šéf velkého klubu kamarádí, může to nést nečekaně sladké ovoce.
To nejpodstatnější ale je, že musíte mít člověka, který má účinnou herní strategii v hlavě, umí si do ní vybrat hráče - a ty pak naučit to, co po nich chce. A pro svůj systém je nadchnout.
Miroslav Kříž před několika lety našel takového experta v Pavlu Vrbovi. V éře současného majitele Tomáše Paclíka pak celé dílo rozkvetlo.
Šlo to bez Jiráčka, šlo to i bez Horvátha. V devíti už to nešlo
Titul, postup do Ligy mistrů, třetí příčka ve skupině za Barcelonou a AC Milán, přeskočení do Evropské ligy. A v ní Schalke. I to Plzeň mohla vyřadit, jednoznačně. Navzdory mnoha protivenstvím.
Čekalo se, zda soukolí Vrbova týmu ztratí na účinnosti po odchodu Jiráčka do Wolfsburgu. Zaskočil mladý Darida.
Nejistota visela nad kvalitou obrany po vyškrtnutí dopingového hříšníka Bystroně ze soupisky.
Tři góly inkasované v Teplicích, ale i dálnice, která se před Drexlerem otevřela včera před vstřelením prvního gólu Schalke, ukázaly, že tady nedostatky jsou. Ale zvládnutelné účinkem ofenzivní fáze.
Ta totiž Plzni v Gelsenkirchenu kupodivu nadmíru efektivně fungovala i při karetním výpadku dirigenta Horvátha.
Přepnutí z defenzivy do ofenzivy nebylo tak bleskové a účinné jako s Horváthem, Plzeňští však přesto našli herní model, který byl schopen dostat špičkový tým bundesligy jménem Schalke do úzkých.
Nebýt Bakošova zkratu, mohla Plzeň dojít mnohem dál
Dokonce i po hlouposti útočníka Bakoše, který soupeře mimo souboj o balon praštil loktem, dokázala Plzeň v deseti lidech ve Veltins Areně hrdinsky vyrovnat.
Třicet minut normální hrací doby + třicet minut prodloužení + zranění Procházky po vystřídání všech hráčů = to už ovšem byla kombinace negativních faktorů natolik smrtící, že by udolala kohokoli.
"Kdyby" ve fotbale neplatí, ale v případě postupu přes Schalke by proti Plzni stálo nizozemské Enschede. A ani to by při kvalitách plzeňské hry rozhodně nebyl soupeř, před nímž by se měla Viktoria třást. Ba právě naopak.
Jak dopadly největší a nejúspěšnější české týmy posledních let? Hřebíkův kádr, který hrál osmifinálovou skupinu Ligy mistrů, před lety Sparta rozprodala.
Brücknerovi "zlatí hoši" zestárli a nebyla za ně připravena náhrada. Jarolímovu Slavii, která také vkročila do Ligy mistrů, podle všeho vytunelovali a rozkradli.
Co bude s Vrbou? Odejde opravdu na Slovensko?
Jaký osud čeká Plzeň? A strůjce jejího úspěchu trenéra Pavla Vrbu? "Pokud mě Plzeň nevyhodí, chci sezonu dokončit ve Viktorii. Na to, co se bude dít v květnu, je teď ještě brzy," říká úspěšný kouč.
V Plzni má smlouvu ještě na další sezonu, na jeho stole přistála nabídka slovenské reprezentace. Slušela by mu každopádně i ta česká.