17. 10. 2010 17:17
Plzeň - Brno 4:1, Jablonec - Příbram 5:1
Rozhodčí odpískal penaltu. A hráči Plzně se zlobí
Rozhodčí odpískal penaltu. A hráči Plzně se zlobí | Foto: Reuters

Plzeň - Už na dvanáct bodů se v neděli navýšil náskok Viktorie Plzeň v čele české nejvyšší fotbalové soutěže, když svěřenci Pavla Vrby porazili doma Zbrojovku Brno 4:1.

Čtyři kola před zimní přestávkou si tak Plzeň zajistila podzimní titul, neboť její nejbližší pronásledovatel, pražská Sparta, se na ni může maximálně bodově dotáhnout, a protože má horší vzájemný zápas, před Viktorii už se nedostane. Západočeši tak mají výborně nakročeno vstříc svému historicky prvnímu titulu.

Spartu pokořily i Teplice, na Letenské ztrácí jen bod
Bohemians otočili zápas s Libercem a jdou na 8. příčku
Sparta má za sebou další blamáž. Chovanec: Bylo to mdlé

Suverén podzimní části ročníku proti poslednímu týmu tabulky nezaváhal, když se o jeho výhru postarali reprezentant Milan Petržela, Daniel Kolář a nejlepší střelec soutěže Jan Rezek, který díky dvěma zásahům má nyní na svém kontě již devět přesných tref.

Viktoria nenechala v zápase nikoho na pochybách o tom, že rozdíl dvaadvaceti bodů v tabulce není náhodný. Na branku Brna se valily útoky jeden za druhým a již v šestnácté minutě se trefil z voleje Petržela. O dalších dvanáct minut později přidal druhou branku z penalty Rezek a i když pět minut před koncem poločasu po závaru snížil Michálek, po přestávce se do šancí dostávali opět jen domácí.

Na dvougólový rozdíl upravil v 71. minutě pohotovou dorážkou Jan Rezek a o osm minut později na definitivních 4:1 po povedené individuální akci zvýšil Kolář.

Drtivé vítězství si na své konto připsal také Jablonec, který se po váhavém startu do sezony konečně začíná dostávat do role favorita. Jeho formu odnesla Příbram, kterou Severočeši porazili 5:1.

Dvěma brankami se na tom podílel nejlepší střelec kvalifikace jednadvacítek Tomáš Pekhart, který se zároveň se sedmi přesnými trefami dotáhl na třetí místo tabulky kanonýrů za plzeňské duo Rezek-Kolář.

Naopak Středočeši, kteří po výhře z minulého kola nad Budějovicemi slavili znovuzrození svých střelců, mají náladu opět na bodu mrazu, když klesli až na třináctou příčku tabulky a mohou dokonce po dohrání kola spadnout do sestupových vod.

V odpoledním zápase favorita dokázal zastavit Hradec Králové, jemuž se na domácím hřišti proti týmům z horní poloviny tabulky neobvykle daří.

Tentokrát vyválčil bod s Mladou Boleslaví za remízu 0:0, i když "Votroci" měli i na víc, když v úvodu zápasu zahodili několik nadějných příležitostí.

Dvanácté kolo v neděli ještě pokračuje duely Ústí nad Labem - Slavia a České Budějovice - Baník Ostrava.

12. kolo první fotbalové ligy:

FC Viktoria Plzeň - FC Zbrojovka Brno 4:1 (2:1)

Branky: 27. z pen. a 70. Rezek, 15. Petržela, 79. Kolář - 40. Michálek. Rozhodčí: Mikel - Lakomý, Urban. ŽK: Dostálek, Hamouz, Trousil - Rezek, Kolář. Diváci: 6138.

Sestavy:

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Rada (87. Brezinský) - Petržela, Horváth, Kolář (79. Ďuriš), Rezek - Bakoš (64. Jiráček). Trenér: Vrba.

Brno: Lejsal - Dřížďal (79. Matyska), Hudec, Trousil, Hamouz - Michálek, Dostálek, Simerský, Střeštík (64. Michna) - Kalabiška (88. Šamánek), Hodek. Trenér: Večeřa.

FK Baumit Jablonec - 1. FK Příbram 5:1 (1:0)

Branka: 45. a 85. Pekhart, 55. Kovařík, 74. Haurdič, 78. Piták - 90. Klesa. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Lhoták. ŽK: Divíšek (Příbram). Diváci: 2455.

Sestavy:

Jablonec: Špit - Zábojník, Pavlík, Drsek, Jablonský - Vošahlík (66. Haurdič), Jarolím (74.Piták), Loučka, Kovařík (90. Hovorka) - Pekhart, Lafata. Trenér: Komňacký.

Příbram: Hruška - Plašil, J. Štochl, Nohýnek, Divíšek - Klesa, Macek (56. Borek), Tarczal, Pleško - Jurdík (66. Šlapák), Huňa (77. Ibe). Trenér: Nádvorník.

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Jech - Kordula, Kovařík. ŽK: Pilař - Opiela, Procházka, Rolko, Šírl, Dimitrovski. Diváci: 4526.

Sestavy:

Hradec: Hanuš - Wozniak, Chleboun, Kasálek - Fischer, Hochmeister (84. Kocourek), Janoušek, Poděbradský - Rezek (63. Černý), Dvořák (87. Hájovský), Pilař. Trenér: Kotal.

Boleslav: Miller - Kalina, Rolko, Dimitrovski, Šírl - Mendy, Procházka, Opiela, Fabián (80. Táborský) - Kulič (68. Řezníček), Chramosta (84. Toleski). Trenér: Stanner.