Plzeň i Boleslav zvítězily také v odvetě

26. 7. 2012 21:55
Viktoria Plzeň před domácím publikem v odvetě druhého předkola Evropské ligy porazila Metalurgi Rustavi 2:0. Mladá Boleslav porazila Thór Akureyri 1:0.
Pavel Horváth a spol. se mohou těšit na třetí předkolo Evropské ligy.
Pavel Horváth a spol. se mohou těšit na třetí předkolo Evropské ligy. | Foto: Eduard Erben

Plzeň - Fotbalová Viktoria Plzeň si bez obtíží pohlídala postup do třetího předkola Evropské ligy.

Ve čtvrteční odvetě s gruzínským Metalurgi Rustavi zvítězila 2:0 (zápas jsme sledovali online zde), celkově 5:1, a může se tedy těšit na další kvalifikační kolo, v němž ji vyzve polský Ruch Chorzow.

Vítězství si připsala i Mladá Boleslav, která na islandské půdě porazila Thór Akureyri 1:0. Jedinou branku vstřelil po půlhodině hry Lukáš Magera. Domácí měli možnost utkání zdramatizovat, ale pohrdli dvěma pokutovými kopy.

Po celkovém triumfu 4:0 narazí Boleslavští ve 3. předkole na nizozemské Twente.

Skvělý začátek Plzně rozhodl

Viktoriáni, kteří před týdnem vyhráli v Gruzii 3:1, vstoupili do domácí odvety excelentně. Po pohledných brankách Michala Ďuriše a Vladimíra Daridy vedli již v desáté minutě 2:0.

Poté se sice brankonstroj Západočechů poněkud zadrhl, nicméně Plzeňským to vadilo pramálo. Soupeře pouštěli Viktoriáni jen do minima šancí, sami se pokoušeli přidat další branky a nakonec v pohodě dovedli zápas ke svému vítězství.

„Prvních patnáct minut se mi zamlouvalo, v další části jsme nebyli tak přesní a důrazní, a proto jsme nedali víc gólů. Šancí bylo víc, ale bohužel jsme je neproměnili. V závěru jsme trochu šetřili silami, abychom proti Hradci a v Polsku uhráli co nejvíce bodů a vítězství,“ uvedl po zápase pro Českou televizi trenér Pavel Vrba.

Další utkání Evropské ligy čeká Plzeňské v polském Chorzowě již příští týden, kdy se hraje první duel třetího předkola. Odveta ve Štruncových sadech se hraje 9.srpna. Mezitím navíc čeká Západočechy ligové utkání s Hradcem Králové.

„(Chorzow) je těžký soupeř, polská liga má úroveň a polské týmy hrají pravidelně poháry. Takže nás čekají dvě náročná utkání,“ prohlásil na účet příštího soupeře v Evropské lize Vrba.

Středočeši přežili dvě penalty

Boleslav, která si byla vědoma vysokého náskoku z úvodního zápasu, nepředvedla na Islandu tak soustředěný výkon jako v domácím utkání. Naopak domácí trpaslík vytušil příležitost předvést sympatický výkon, a tak se musel gólman Šeda mít na pozoru. Zejména před dravým Hanessonem.

Přesto se ve 31. minutě prosadili hosté. Po rohovém kopu se trefil střelec dvou branek z prvního duelu Magera.

Snaha druholigového islandského celku mohla být odměněna v podobě dvou penalt, ovšem napoprvé se blýsknul svými zákroky Šeda a ve druhé půli Hanesson přestřelil.

"Cením si toho, že jsme v další fázi soutěže. Byl to pro nás hrozně nepříjemný soupeř. Velmi divoký, místy až velmi zákeřný. Byly tam zákroky po odehrání míče, někdy šlo až o zdraví," řekl trenér Boleslavi Miroslav Koubek.

Proti nizozemskému Enschede čeká mnohem těžší ale i koukatelnější zápasy. "Půjde o úplně jinou úroveň," předvídá.

Odvety 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Viktoria Plzeň - Metalurgi Rustavi 2:0 (2:0)
Branky: 7. Ďuriš, 10. Darida. Rozhodčí: Berntsen - Nebben, Opland (všichni Nor.). Diváci: 11.446. První zápas: 3:1, postoupila Plzeň.

Plzeň: Bolek - Rajtoral, Ševinský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida - Fillo (63. Hora), Kolář (82. Hanousek), Malakjan (77. Řezník) - Ďuriš. Trenér: Vrba.
Rustavi: Bediašvili - Kakušadze (46. Lobjanidze), Machviladze, Intskirveli, Suchiašvili - Japaridze, Maisuradze, Dobrovolski, Gecadze (74. Kavtaradze) - Mikaberidze - Tatanašvili (61. Sicharulidze). Trenér: Žoržikašvili.

Thór Akureyri - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:1)
Branka: 31. Magera. Rozhodčí: Mažeika - Šimkus, Kazlauskas (všichni Lit.). ŽK: Kristjansson, Hanesson, Aevarson, Hjaltalin, K. Hanesson - Rolko. ČK: 68. Hanesson. Diváci: 1200. První zápas: 0:3, postupuje Boleslav.

Akureyri: Wicks - Andri Albertsson, Atli Albertsson (80. K. Hanesson), Vrenko, Funicello - Aevarson (73. Hjaltasson), Hjaltalin - Björnsson (73. Hilmarsson), Kristjánsson, Jónsson - H. Hanesson. Trenér: Gislasson.
Boleslav: Šeda - Kysela (46. Brunclík), Smejkal (79. Johana), Rolko, Bořil - Kúdela, Ščuk - Mareš, Magera, Sivrič - Nešpor (64. Ondřejka). Trenér: Koubek.