Pelta: Dáša nechala Kovaříka vydělat v Arábii, i když byl v trestu. A on si ještě stěžuje

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 9. 2015 6:00
Rozhovor s Miroslavem Peltou, předsedou Fotbalové asociace ČR, na téma vzrušené situace kolem komise rozhodčích, Dagmar Damkové a Romana Berbra.
Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta na tribuně, po jeho pravici generální sekretář Rudolf Řepka, po levici pak manželka Simona a moravský místopředseda Zdeněk Zlámal
Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta na tribuně, po jeho pravici generální sekretář Rudolf Řepka, po levici pak manželka Simona a moravský místopředseda Zdeněk Zlámal | Foto: ČTK

Praha - Romanu Berbrovi podle něj média malují na hlavu čertovské rohy. A když na něj a také jeho partnerku Dagmar Damkovou, oficiální šéfku komise rozhodčích, slovně útočí bývalí arbitři, není to prý od nich korektní.

To je pohled Miroslava Pelty, předsedy Fotbalové asociace ČR, na další aféru, cloumající už pěkných pár dní českým fotbalem.

Půlka předsedova srdce pořád ještě jásá, té druhé je smutněji. "My postoupíme na mistrovství Evropy, to je obrovská věc, prostě nádhera, ale místo abychom ten úspěch využili a u veřejnosti ho - jak se říká - náležitě prodali, tak se mezi sebou začneme hádat a vytahovat ze všech koutů nějakou špínu," říká Pelta. "Na tohle jsme my Češi opravdu experti."

Počkejte, nejsou to ale vážné věci? Jako první mediálně vystoupil bývalý sudí Libor Kovařík, posléze jeho slova potvrzovali Antonín Kordula, Tomáš Kovařík nebo Radek Kocián. Všichni mluví o tom, že rozhodčí řídí někdo jiný, než je řídit má, tedy český místopředseda FAČR Roman Berbr místo Dagmar Damkové. A všichni mluví o jeho diktátorských metodách a šikaně. To byste asi jako předseda asociace neměl přejít mávnutím ruky, ne?

"Však už jsme na to také reagovali. Shodli jsme se na tom, že Roman Berbr na semináře rozhodčích jezdit nebude a on to rozhodnutí plně respektuje. Domluvili jsme se, že prostě semináře budou buď bez návštěvy vedení, anebo pouze s mojí malou zdravicí. Nemůžu mu zakazovat, kam smí a kam nesmí, ale toto opatření respektuje a vítá."

Proč na ty semináře až dosud právě on jezdil?

"Zastupoval tam vedení FAČR. Já jsem byl třeba mimo republiku, tak tam jel on."

Počkejte, ale on na tom semináři přece nebyl jednou dvakrát, jezdíval tam, pokud vím, pravidelně!

“Pravidelně nejezdil, na některých seminářích jsme byli oba společně, na některých jsem byl sám a na většinu z nich nejel nikdo z nás. Ale vzniklo to lidsky a logicky, nebyl v tom žádný záměr – je to partner šéfky rozhodčích a já musím taky někdy být doma, on má k sudím historicky blíž. To je celé.

Co říkáte na to, že rozhodčí podle vyprávění těch, co promluvili, veřejně dehonestoval?

"Podívejte se, svět není černobílý. Všichni ti, co si na Romana Berbra stěžují, mluví z pozice bývalých rozhodčích. Ze současných nikdo. Od nich naopak dostávám informaci, že nic nepřekročilo meze."

Vážně?

"Já Romana Berbra znám a vím, že občas umí vypustit z pusy i nezajištěný granát, nějaké hodně tvrdé vyjádření. Nikomu nemaže med okolo pusy. Mluví se všemi na rovinu, i když se jim to nemusí líbit. Ale ti sudí by neměli být panenky z cukrkandlu. A taky nejsou. Kolikrát vidím, jak si nechají nadávat od hráčů a ani kartu jim neukážou. A jestli tedy něco nechápu vůbec, tak skutečnost, že si na něco stěžuje zrovna Libor Kovařík."

Počkejte, proč?

"Říká, že skončil s pískáním, protože ho naštval trest, který dostal po zápase Sparta-Ostrava, ve kterém chyběly na hřišti rohové praporky. To jsem mimochodem na fotbale v životě neviděl. Ale o tom nechci mluvit."

Vydělal dolary, eura. A stěžuje si. To hlava nebere

O čem tedy?

"Na jaře po utkání Sparta-Teplice dostal Kovařík trest na pár domácích soutěžních zápasů (za penaltu po Lafatově nahraném pádu - pozn. red.), ale v té době, kdy mu běžel, a kdy tedy nemohl u nás pískat ligu, ho Dáša (Damková) poslala pískat přátelák Rakousko-Bosna za 600 eur a pak jel díky ní ještě dvakrát na ligu do Saúdské Arábie. Tam odpískal dva zápasy celkem za 7 000 dolarů (to vše v součtu činí v přepočtu 184 000 korun). Tak už nevím, co víc pro něj mohla udělat - a on si teď na ni ještě stěžuje? To mi vážně  hlava nebere."

Jenže Libor Kovařík není sám, Dagmar Damkovou i Romana Berbra kritizuje třeba jeho jmenovec Tomáš Kovařík.

"Toho taky nechápu. Víte, kdo ho dostal do ligy? Roman Berbr. Ale teď už Tomáš Kovařík v lize dva roky není a kritizuje. Ne, to není korektní, ať se na mě nezlobí."

Nezastáváte se náhodou dvojice Berbr-Damková až přespříliš?

"Když si čtu noviny, tak mám pocit, že Roman Berbr je nějaký démon nebo kníže pekel. Já ho tak nevidím, na své pozici léta dřel, tak ji teď má. Není pravda, že mluví do obsazování rozhodčích, tím jsem si stoprocentně jistý. Je možné, že obsazovačku na dané kolo může znát třeba o den dřív než veřejnost, ale to už ho ví i celá komise rozhodčích. A když se spustila tahle aféra, nebo jak to nazvat, tak jsem z osmi českých krajů dostal dopis, že Romanovi vyjadřují podporu."

No vidíte, a z Moravy, která je prý podle něj plná Asiatů, nic... A tipnu si správně, že tím českým krajem, který se ho nezastal, bude asi Praha, kde krajskému svazu šéfuje sparťan Dušan Svoboda?

“Scházejícím krajem byla Praha a Morava se k tomu nevyjadřuje, což beru, protože Roman Berbr je místopředseda za Čechy."

Jak vás tak poslouchám, s návrhy na odvolávání Dagmar Damkové nebo s voláním po rázných opatřeních, která by Romana Berbra vrátila do mantinelů vymezených jeho funkcí, se asi moc neztotožňujete, že?

„Myslím, že reálná situace ve fotbale neodpovídá tomu, abychom tu dělali nějaké převraty. Chyby rozhodčích v lize nechce nikdo, ale teď na podzim se, myslím, žádné velké excesy neděly. A největší chybu, kterou si vybavím z jarní části, udělal zrovna Libor Kovařík, když písknul penaltu za ten Lafatův nafilmovaný pád plavmo. A teď si stěžuje na Dášu a Romana, kteří to tu podle něj celé řídí. Přitom, kdyby to bylo na Romanovi, tak by Kovaříka, jak mi sám říkal, za tuhle chybu "vylil" z ligy do vteřiny, což se ovšem nestalo. Dáša Kovaříkovi vytkla vážnou chybu, pár zápasů si doma odstál, ale pískal v zahraničí, jak už jsem zmínil, a pak mohl v Synot lize pokračovat normálně dál."

Zmínil jste, že byste se s aktéry celé té aféry rád osobně setkal. Byl jste už v kontaktu s Liborem Kovaříkem? Mluvili jste spolu? Nebo máte už sjednanou schůzku?

"Jsem teď hodně pracovně vytížený. Vrátil jsem se z Číny a z úspěšného zápasu v Lotyšsku, příští týden letím na jednání UEFA... A mezitím řeším věci, které jsme v Číně započali a jsou pro fotbal důležité. Ale přijde čas, kdy dojde i na tohle."

Samostatná liga? Není ruka v rukávě

V neděli v Rize výkonný výbor odmítl projednávat situaci kolem Dagmar Damkové, jak to chtěl Vlastimír Hrubčík. Řeklo se, že podle stanov by  odvolání Damkové musel požadovat šéf ligového shromáždění Dušan Svoboda. V říjnu ale zasedá vaše fotbalová vláda znovu a Dušan Svoboda už nejspíš bude přítomen... Počítáte s tím, že se téma Damková opět vrátí na jednací stůl?

“Nemohu a ani nechci předjímat. V současné době pro to nevidím důvod, což jsem už říkal na zasedání výkonného výboru v Rize. Přál bych si, aby se to uklidnilo. Čím dřív bude ve fotbalu klid, tím dříve budeme mít čas na to, abychom se zase věnovali běžné fotbalové práci."

Má podle vás vzrušená atmosféra kolem rozhodčích nějaké pozadí? Může souviset například s rozhovory o samostatnosti ligy?

"Nechci spekulovat. Téma samostatné ligy je v podstatě uzavřené, myslím, že už jsem zažil bouřlivější diskuse na toto téma, než ty, které nyní probíhají. Ale i to je možné, ještě není ruka v rukávě, jak se říká.”

Jak jsou tedy ty rozhovory daleko? Kdo s kým je vlastně vede? Pánové Svoboda s Berbrem nebo se těch jednání také účastníte?

“Těsně před valnou hromadou došlo k jednání mezi FAČR a profesionálními kluby. Za asociaci tam se mnou byl (generální sekretář) Ruda Řepka a Roman Berbr, za Ligovou fotbalovou asociaci (LFA) tam s námi seděli pánové Křetínský, Karl, Paclík, Bartoněk, Červenka a Svoboda. Na tomto jednání jsme slíbili, že předložíme jako FAČR návrh rámcové smlouvy, a to jsme taky v srpnu udělali."

Máte pocit, že návrh, jenž přednesla FAČR, je pro kluby akceptovatelný? V čem jsou největší rozpory?

"Je tam několik problémů, na kterých to stojí. Zásadní jsou ale tři. Ligová fotbalová asociace (LFA) je zájmové sdružení s nejasnou strukturou. My požadujeme, aby se LFA stala pobočným spolkem, tak jako jsou jimi krajské či okresní fotbalové svazy, s jasnou strukturou. Zároveň chceme symbolický příspěvek na amatérský fotbal, tak jak je běžné všude ve světě, LFA naopak žádá peníze od FAČR.
A pak jsou tu ještě věci týkající se řízení fotbalu jako takového. FAČR požaduje, aby z výkonného výboru odešli minimálně dva zástupci za ligu ze současných čtyř, protože FAČR nebude mít vůbec žádné zastoupení ve strukturách LFA. Jenže LFA chce ve výkonném výboru fotbalové asociace i nadále zůstat v plné síle a ovlivňovat jeho dění, přestože se bude jednat o jiný spolek."

Tak alespoň jednu optimističtější otázku na konec. Český fotbal by měl účastí na Euru 2016 vydělat podle zatím neoficiálních informací přinejmenším 12 milionů eur. I po odečtení nákladů a odměn pro hráče a realizační tým ještě spousta peněz zbude. Už jste vymyslel, jak s nimi FAČR naloží?

"V uplynulých letech jsme utratili nemalé prostředky při narovnávání majetkových vztahů na Strahově, díky tomu máme stadion Přátelství, Stadion Evžena Rošického i přilehlý hotel Coubertain a pozemky, které s těmi stavbami souvisejí. Tak jsem rád, že budeme mít zase hotovost na účtě, aby byla finanční situace fotbalové asociace stabilizovaná."

 

Právě se děje

Další zprávy