Praha - Impérium vrací úder. Přinejmenším tím vyhrožuje a haraší paragrafy.
Tomáš Paclík, šéf Viktorie Plzeň, vzkázal sudím Tomáši Adámkovi a Pavlu Býmovi, že na ně podá trestní oznámení, civilně-právní žalobu a bude po nich žádat test na detektoru lži.
Důvod? Oba jmenovaní sudí se shodnou, že před březnovým zápasem Gambrinus ligy Jablonec-Plzeň nabídnul muž jménem Martin Svoboda hlavnímu sudímu Adámkovi 200 000 korun za vítězství Plzně.
Svoboda je bývalý manažer Čáslavi a Slovácka, s Plzní nemá uzavřenou žádnou smlouvu a Viktoria se od něj distancuje.
Paclík: Myslím, že je zatím Křetínský
Adámek i Býma v pondělí nečekaně dorazili na zasedání disciplinární komise FAČR, která příběh (konečně) začala rozmotávat. Odkázali se ovšem jen na svá předchozí písemná vyjádření - a víc nevypovídali.
Paclík za tím vším vidí cílenou snahu o diskreditaci Viktorie Plzeň a zmíněnými žalobami chce Adámkovi s Býmou víc rozvázat jazyk.
V pořadu Interview na ČT24 Paclík ostře zaútočil i na Daniela Křetínského, šéfa fotbalové Sparty.
"Myslím si, že řídí celou tu kauzu, ale dokázat to nemohu. Zato mohu dokázat, že pan Křetínský náš klub dlouhodobě diskredituje před politiky, byznysmeny, dokonce i našimi sponzory," zopakoval Paclík svůj nedávný mediální výstup pro HN.
Nechce ale říct, o které politiky, byznysmeny a sponzory jde. "Počítal jsem s tím, že pan Křetínský je člověk, kterému záleží na jeho pověsti - a obrátí se proto na soud s nárokem, abych se mu omluvil. Ti lidé z byznysu i politiky mi slíbili, že k takovému soudu by svědčit šli," vysvětluje Paclík.
Nepřímo označil šéfa Sparty za lumpa
Na Křetínského adresu si ale schoval ještě jednu ostřejší poznámku. To když se podivoval nad klidem předsedy asociace Miroslava Pelty.
"Jsou tu tři možnosti. a) Nejúspěšnější český klub je ovládán úplatkáři a výsledky si kupuje korupcí. b) Majitel nejbohatšího českého klubu je lump, který se snaží diskreditovat konkurenci. c) Platí obě tvrzení současně," pravil Paclík a pokračoval:
"Já jsem přesvědčen, že platí b), ale to není podstatné. Každopádně tady jde český fotbal do kytek a Pelta by klidný být neměl."
Sparta jakoukoli souvislost s prohlášeními sudích Adámka či Býmy odmítá. Miroslav Pelta ale už potvrdil, že tento případ zapadá do kontextu tzv. Křetínského tašky.
Taška, notář, Adámek, Býma. A co dál?
Právě po zářijovém utkání Plzeň-Sparta (1:0), v němž hosty poškodil sudí Matějek, vyrazil Křetínský za Peltou, vyzbrojen černou koženou taškou.
Před odjezdem ze Strahova novinářům řekl, že Sparta má informace i důkazy o nekalém způsobu řízení profesionálních soutěží.
Pelta věc předal policii, a ta po několika týdnech řekla, že dostala jen informace, nikoli důkazy. Dva dny nato už seděl Tomáš Adámek, bytem ve Valašských Kloboucích, u pražské notářky a sepisoval oznámení o korupci.
Napsal v něm, že se po předchozí telefonické domluvě setkal cestou na zápas Jablonec-Plzeň s Martinem Svobodou, který mu v Průhonicích slíbil 200 000 korun za vítězství Plzně. A tyto peníze mu později i vyplatil. (Vše o Adámkově prohlášení čtěte zde.)
Týden nato se asociaci ozval čtvrtý sudí utkání Pavel Býma, který Adámkova slova potvrdil.
Marek ani nevěděl, kde vlastně je
Před disciplinárkou se v pondělí objevili i asistenti z utkání Jablonec-Plzeň, tedy Drahoslav Handlíř a Emanuel Marek.
"Oba potvrdili, že se cestou na zápas stavili na kávě - ale jeden potvrdil setkání s Martinem Svobodou, druhý ne," řekl předseda disciplinárky Jiří Golda. Nic o korupci prý ani jeden z nich neslyšel.
Svobodu, přezdívaného Chřestýš, viděl v Průhonicích Handlíř. Marek tvrdí, že ani neví, kde si tu kávu vlastně dávali a pana Svobodu, že nezná. (Vše o úterní disciplinárce zde.)
Svoboda-Chřestýš disciplinárce napsal, že se omlouvá kvůli neodkladné cestě a že nic špatného neudělal. Pro deník Aktuálně.cz připustil, že v Průhonicích se s Adámkem toho dne potkat mohl, ale neuplácel ho (více zde).
Paclík: Ti dva jsou nešťastníci
Pozoruhodné bylo "vystoupení" pánů Adámka a Býmy, kteří na disciplinárku přijeli (každý zvlášť) taxíkem a v doprovodu právního zástupce.
Disciplinárce pak sdělili, že trvají na svých písemných stanoviscích - a víc že vypovídat nebudou, a to s odkazem na slib mlčenlivosti, který učinili na policii.
"Bylo jim vysvětleno, že ten slib se týká jen toho, že nesmějí prozradit, co se v průběhu vyšetřovánmí dozvěděli od policie. Nikoli toho, co sami popsali. Ale přesto odmítli vypovídat," dodává Jaroslav Kolář, mluvčí disciplinární komise.
Paclíka chování Býmy a Adámka nepřekvapilo. "Jsou to nedůvěryhodní svědci, nešťastníci. Osoby natolik nedůvěryhodné a nespolehlivé, že bylo třeba, aby to napsaly na papír, aby si to pak nerozmyslely," míní Paclík.
Já je donutím, aby svědčili, volá boss
"Nedivím se, že ti dva na disciplinárce neodpovídali. V případě křížového výslechu by se do toho mohli zaplést a najevo by mohla vyjít skutečná pravda," domnívá se šéf plzeňského klubu.
"Oni mohou odmítnout výpověď u policie, to v trestním řízenmí není problém. Ani v disciplinárním řízení mluvit nemusí. Ale já je donutím, aby svědčili," dští Paclík oheň a síru.
Jak toho chce dosáhnout? "Připravujeme vlastní trestní oznámení na ty dva pány, co mluvili o Viktorii Plzeň (na Adámka a Býmu). Tak se dostaneme k informacím o vyšetřování," řekl Paclík na ČT24.
"Dále těm pánům jistě nebude vadit, když jim navrhneme, aby šli na detektor lži. A připravenou máme i civilně právní žalobu, protože se dotkli dobrého jména Viktorie Plzeň," kompletuje Paclík.
Golda hodně spoléhá na policii
Do nepřehledné kauzy by každopádně měla víc světla vnést protikorupční policie. "Zabýváme se tím," říká zatím neurčitě její mluvčí Jaroslav Ibehej.
"Policie má k dispozici daleko účinnější vyšetřovací prostředky než my, věříme, že nám pomůže," konstatuje Jiří Golda, předseda disciplinárky FAČR.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz