Panenka či Hašek zamíří do Klubu ligových kanonýrů, který mění pravidla. Nedvědovi to ale nepomůže

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 2. 2016 6:00
Klub ligových kanonýrů rozšíří své řady o několik slavných jmen. Fotbalová asociace totiž rozhodla, že změní jeho pravidla. Proto se nově započítají branky z rakouské ligy Antonínu Panenkovi, který dosud v klubu scházel. Ivan Hašek zase nově bude moci zapsat svá střelecká čísla z Japonska. A góly přibudou i legendě největší, tedy Josefu Bicanovi.
V 67 letech se Antonín Panenka dočká ještě jedné velké pocty, vstupu do Klubu ligových kanonýrů
V 67 letech se Antonín Panenka dočká ještě jedné velké pocty, vstupu do Klubu ligových kanonýrů | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Ve své famózní kariéře nastřílel Antonín Panenka 126 ligových gólů. Přesto do Klubu ligových kanonýrů, v jehož řadách najdeme střelce-stovkaře, až dosud nepatřil. Teď se to napraví, klub totiž chystá zásadní změnu pravidel. A konkrétně Panenkovi započítá i branky, jichž dosáhl v barvách Rapidu Vídeň.

Spolu s Panenkou do dosud šedesátičlenného klubu nahlédnou i mnohé další osobnosti, jimž dosavadní nastavení regulí ve vstupu zatím bránilo. Nové členské odznaky by neměly minout třeba Ivana Haška nebo Pavla Černého, jimž se dosud nezapočítávaly góly z japonské ligy. I to by se teď mělo změnit.

Jak vypadá složení Klubu ligových kanonýrů nyní, si prohlédněte ZDE

"Já na takových věcech nijak zvlášť nebazíruju. Ale je pravda, že se mě lidi kolikrát ptali, jak je možné, že v tom Klubu ligových kanonýrů scházím. Tak jestli říkáte, že mě tam teď vezmou, je to určitě fajn. Musím říct, že jsem se na to tedy načekal," směje se Antonín Panenka, autor legendární bělehradské penalty, která v roce 1976 přiřkla československému týmu titul mistrů Evropy.

Jak se měnila pravidla členství v klubu

Klub ligových kanonýrů založil týdeník Gól v roce 1972. S tím, že mezi členy klubu vítal střelce, kteří v československé lize dosáhli alespoň 100 branek.

V průběhu let se pravidla měnila. Klub vzal v potaz i branky dosažené v protektorátní lize. A hlavně se počínaje 1. lednem 1990 začaly počítat také góly dosažené českými střelci v nejvyšších soutěžích evropských zemí. Ale jen ty, jež padly po zmíněném určujícím datu, ty starší nikoli.

Jenže třeba Panenka nastřílel za Rapid Vídeň celkem 63 svých ligových branek v letech 1981-85. A tyhle góly se mu kvůli právě popsaným pravidlům nepočítaly. A dalších 63 zásahů, jež nastřádal v barvách Bohemians, mu na členství v klubu nestačilo.

Majitele změnil i týdeník Gól, nyní ho prakticky vydává Fotbalová asociace ČR. A strahovská Komise pro historii a statistiku minulý týden rozhodla, že se volání po uplatnění nároků těch, co se dosavadními regulemi mohli cítit kapku ukřivděni, pokusí vyslyšet.

"Když ta pravidla klubu sestavovali naši předchůdci, měli obavu, že by se kupříkladu některá historická čísla nemusela dát dohledat. Nebylo ani jasné, jestli půjde získat potřebná data z jiných než evropských zemí. Proto se rozhodli pro nastavení podmínek, jež platilo doposud," vysvětluje Jaroslav Kolář, předseda Komise historiků a statistiků FAČR.

Dnešní doba internetu, umožňující přístup do nejrůznějších databází, už ale podle něj volala po změně. "Vytkli jsme si za cíl, že dohledáme i další údaje a pokusíme se klub přestavět podle nových pravidel," vysvětluje Kolář.

Góly přibudou i Vízkovi či Daňkovi

V první řadě by se měly začít započítávat góly z nejvyšších evropských soutěží dosažené už před rokem 1990. Tak se do klubu dostane kupříkladu už zmiňovaný Antonín Panenka.

Nově by se měly započítávat branky vstřelené českými kanonýry po roce 1990 i v asijských klubech, pokud šlo o tamní nejvyšší soutěž. 

A do klubu by nově mohli vstoupit i hráči, kteří do rozdělení federace v roce 1993 nastříleli velkou část, řekněme 90 procent, svých branek v československé lize a pak dostali slovenské občanství.

"Dáváme si teď dohromady seznamy fotbalistů, kterých by se rozšiřování členů klubu mohlo týkat. Stejně tak počítáme s tím, že mnohým už stávajícím členům nějaké góly dosažené před rokem 1990 přibudou. Napadá mě namátkou Ladislav Vízek, jemuž se dosud počítaly jen góly z Dukly Praha, teď mu přibudou i další z Le Havru," vysvětluje Kolář.

Další góly dosažené před rokem 1990 v Tirolu Innsbruck  si připíše třeba i Václav Daněk. "Opravdu je to ale všechno teprve ve stadiu zrodu a příprav, takže bychom rozhodně nyní nechtěli publikovat žádné seznamy a žádná nová data. Vyčkejte prosím, až to budeme mít pohromadě opravdu komplet. A pak představíme Klub ligových kanonýrů v novém složení a s novými čísly pěkně pohromadě," slibuje Kolář.

Nedvěd zůstane na 99, to Bican si polepší

Jisté je, že ani nová pravidla nijak nepomohou třeba Pavlu Nedvědovi, jenž svou střeleckou kariéru zakončil na 99 zásazích. Do klubu by mu pomohlo, jedině kdyby se časem začaly počítat třeba zásahy v dresu reprezentace nebo v evropských pohárech. Ale definice Klubu LIGOVÝCH kanonýrů je v tomto ohledu neúprosná.

Nové regule klubu se mohou týkat vskutku velkého množství hráčů, a musíme proto doopravdy počkat, až jeho stavitelé zveřejní oficiální údaje.

Namátkou lze ale už teď nastínit, že by další branky měl klub přiznat i jeho největší hvězdě. Josefu Bicanovi se dosud po zaknihování gólů z československé a protektorátní ligy počítalo 447 gólů, nově by se mu tedy teoreticky mělo započíst i 52 branek z Rapidu Vídeň a 18 z Admiry.

Je otázkou, jak se stavitelé klubu postaví k osobnosti světoobčana Ladislava Kubaly, který se stal legendou Barcelony. Jen v jejím dresu vstřelil 131 gólů.

Mnohé třeba napadne i jméno Čestmíra Vycpálka, strýce trenéra Zdeňka Zemana. Vycpálek před Únorem 1948 odešel ze Slavie do italské ligy, kde hrál za Juventus či Palermo. Podle Wikipedie ale v nejvyšších soutěžích nastřílel jen 81 branek.

Dohledají Korejčíkovy góly z Malajsie?

Lépe by měli dopadnout novodobější střelci jako Ivan Hašek či Pavel Černý, kterým dosud pravidla klubu neuznávala góly dosažené v japonské nejvyšší soutěži. Tam se potkali v dresu Sanfrecce Hirošima, Hašek pak pokračoval i v Ičihaře. Podle nových regulí už by teď jejich vstupu do klubu nemělo nic bránit.

Zajímavé bude jistě dohledávat třeba branky Pavla Korejčíka. V barvách Plzně a Dukly nastřádal v československé lize celkem 88 branek, snad se podaří zdokladovat, kolik gólů pak přidal v Malajsii.

Jak jsme zmínili, Klub ligových kanonýrů nyní čítá 60 členů. A mezi nimi najdeme tři aktivní a všechny v dresech klubů Synot ligy. Sparťan David Lafata dosud nastřádal 175 zásahů a patří k nejúspěšnějším kanonýrům všech dob, Libor Došek ze Slovácka zaznamenal zatím 126 branek a Milan Baroš se v barvách Mladé Boleslavi posunul o víkendu na kótu 119 gólů. Aktuální složení Klubu ligových kanonýrů, samozřejmě zatím bez chystaných změn, jež přinesou nová pravidla, najdete ZDE.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy