Šmudla zblízka dostala Lafatu mezi stovkaře. Jak jinak!

Miloslav Lubas
27. 11. 2011 9:08
Klub kanonýrů mu otevřelo zaklepání na břevno 
Lafata se díky úspěchům v lize dostal i do reprezentace
Lafata se díky úspěchům v lize dostal i do reprezentace | Foto: Reuters

Liberec - David Lafata nemohl vstoupit do Klubu ligových janonýrů jinak.

Ze čtyř pěti metrů od brankové čáry. Svůj Jablonec poslal v Liberci při derby do vedení 1:0 tak trochu ušmudlaně.

A typicky! Lafata dal na podzim 17 prvoligových branek a 16 z nich vsítil z hloubi velkého vápna - nejdále při nich stál 10 metrů od branky.

A to jenom proto, že proměnil tři penalty. Všechny ostatní  balóny dostal do branky z prostoru mezi ´desítkou´ a brankovou čarou.

Čtěte také:
Nejen Lafata. Také Baroš vstoupil do Klubu kanonýrů
Lafata stíhá Bicana. V reprezentaci ale leští lavičku
Teprve Lafatovo ´nic´ ukázalo, že je pro Jablonec vším

Nasázel je vesměs po centrech z pravé strany. Šest z nich hlavou, jeden hrudí a zbytek nohama.

"Jsem rád, že jsem stogólové mety dosáhl, a nemusel jsem dlouho čekat," řekl novinářům Lafata. "Mám z tohohle gólu větší radost než z jiných, ale trochu mě mrzí, že jsme v Liberci nevyhráli."

Stovkový balón dostal od Slovanu jako dárek

Derby skončilo remízou 2:2. Lafata dostal na památku míč, jímž se prohlavičkoval do vybrané střelecké společnosti. Mezi takové šutéry, jakými byli Bican, Nehoda nebo Siegl.

Vítězné gesto kanonýra. Na podzim ho Lafata předvedl devatenáckrát
Vítězné gesto kanonýra. Na podzim ho Lafata předvedl devatenáckrát | Foto: ČTK

Svůj velký okamžik po sólu na libereckého brankáře Bičíka popsal Lafata lapidárně. "Dloubnul jsem míč přes něj, ale viděl jsem, že je to moc velká rána. A pak jsem se jen modlil, aby se to ke mně odrazil od břevna zpátky."

A opravdu, při Lafatovi stáli všichni svatí. A také jeho zarytost, díky níž se k mnoha svým gólům prorve.

Balón mlaskl o horní tyč, spadl před čáru, Lafata se k němu protlačil přes Karisika a hlavou ho doťukl do odkryté branky.

Drahocenný kulatý suvenýr měl díky pozorným pořadatelům ze Slovanu Liberec připravený v šatně už o poločase.

Stý gól mu v paměti zůstane navždy. První gól si vybavuje taky. "Dal jsem ho ještě v Budějovicích Ostravě," prozradil Lafata.

Bombami z dálky Lafata sítě netrhá

Lafata jen výjimečně trhá sítě bombami z dálky. "Jestli jsem dal z prostoru za velkým vápnem deset branek, tak je to hodně," prohlásil.

Lafata není žádná primadona. Umí rány rozdat i přijmout
Lafata není žádná primadona. Umí rány rozdat i přijmout | Foto: Reuters

V české lize pálí jak u Verdunu. Ale je otázka, jestli v ní vydrží i na jaře.

"Je mi třicet let a prožívám životní sezónu. Kdyby přišla nabídka ze zahraničí a byla solidní pro mě i pro klub, tak bych ven asi šel. Ale když se to nepovede, nic se nic nestane. Dokopu to v Jablonci, kde jsem spokojený," svěřil se Lafata.

O jedné jeho podzimní trefě se hodně mluvilo jako o unfair hře. V utkání se Žižkovem simuloval. Po souboji s brankářem Vaclíkem padl jako podťatý, aniž se ho Vclík dotkl.

Sám Lafata pak skóroval z penalty. Od discilinární komise  obdržel za filmování pokutu 30.000 korun. Sice oprávněně, ale za svou branku z ´desítky´ se jablonecký kanonýr stydět nemusel.

Ještě před nasimulovaným pádem ho stoper Žižkova viditelně chytil za dres, a penalta se měla pískat ještě před Lafatovým střetem nestřetem s Vaclíkem.

Lafatovi pomohl ke stovce protihráč Vácha

Pokud Lafata vypsal prémie pro hráče, který mu přihraje na jubilejní 100. gól, pak by neměl zapomenout ani na záložníka Slovana Lukáše Vácha.

Šest prvoligových branek zaznamenal Lafata ve vídeňské Austrii
Šest prvoligových branek zaznamenal Lafata ve vídeňské Austrii | Foto: Reuters

Lafatova branka, jež ho uvedla do Klubu ligových kanonýrů, totiž padla po Váchově hrubé chybě. Přihrál míč na vlastní polovině přímo jabloneckému Pitákovi, ten okamžitě vyslal mezi stopery Lafatu.

"David měl cestu ke stému ligovému gólu vydlážděnou," poznamenal Jan Nezmar.

Na stadionu U Nisy běhal při sobotním derby ještě jeden útočník s nadějí na vstup do Klubu ligových kanonýrů - liberecký Jiří Štajner. Do elitní kanonýrské sestavy mu schází jen čtrnáct branek. 

"Na stovku ale nemyslím. Nechám tomu volný průběh," poznamenal Štajner. Jablonci nicméně vstřelil nádherný gól. Breznaníkův načechraný centr napálil z voleje ke vzdálenější tyči.

 

Právě se děje

Další zprávy