Stovkaři: Na Baroše myslí Baník, Lafatu chtějí v Polsku

Luděk Mádl Luděk Mádl
28. 11. 2011 17:00
Lafata s Barošem v Klubu kanonýrů. Co je čeká?
Milan Baroš, člen Klubu kanonýrů
Milan Baroš, člen Klubu kanonýrů | Foto: Reuters

Jablonec, Istanbul - Zhruba hodinka od sebe v sobotu dělila dva zápisy do dějin českého fotbalu. Svou stou ligovou branku nejprve vstřelil jablonecký David Lafata, brzy poté pak v dresu Galatasaray Istanbul dosáhl téhož úspěchu Milan Baroš.

O fotbalových kanonýrech více čtěte:

Lafatu poslal mezi stovkaře gól-šmudla

Barošův gól číslo sto: penalta proti Sivassporu

Bican a ti druzí: Klub kanonýrů se představuje

Lafatu nejspíš v zimě čeká poslední velký přestup, ptají se na něj kluby z Německa či Itálie, ale hlavně z Polska.

Gólové orgie čerstvých třicátníků

To Baroš se podle jeho agenta nikam odcházet nechystá. "Ale bavili jsme se o tom, že až bude končit kariéru, zahraje si ještě za Baník," usmívá se majitel ostravského klubu Tomáš Petera.

Oba útočníci patří do Bílkovy reprezentace, oběma je právě 30 let. Barošovi od října, Lafatovi už od září.

David Lafata, jablonecký stroj na góly
David Lafata, jablonecký stroj na góly | Foto: ČTK

Na letopočet 2011 David Lafata každopádně nikdy nezapomene. V tomto končícím kalendářním roce totiž v dresu Jablonce nastřílel už 31 ligových gólů. "A toho si samozřejmě i v zahraničí všímají," glosuje situaci jeho agent Ondrej Chovanec.

Lafatu chtějí Němci, Italové, Rusové...

"Ptaly se na něj kluby z Německa, dvakrát či třikrát tu byli Italové, něco registrujeme z Ruska. A je tu i zájem špičkových polských klubů," říká Chovanec.

"Pokud by David uvažoval o přestupu, určitě bychom chtěli, aby odešel do klubu, který hraje útočný, nátlakový fotbal, který mu vyhovuje. Prostě podobný styl jako Jablonec," vysvětluje.

V tom by mohla být výhoda polských nabídek. Z ostatních lig jde podle všeho spíše o kluby "nižší svítivosti", z druhých polovin tabulek, kde se nějaké brankové hody přeci jen nedají očekávat.

Francouzi nabídli v létě málo

"Důležitý bude samozřejmě i postoj Jablonce," říká Chovanec. Aktuálně.cz má informaci, že před půl rokem nabízel francouzský zájemce o Lafatu 700 000 eur, Jablonci to ale přišlo málo.

Své góly nastřílel Lafata především v české lize - v Českých Budějovicích 27 a v Jablonci 66. Zahraniční angažmá tak "výživná" nebyla, ve Škodě Xanthi nedal žádný ligový gól, v Austrii Vídeň skóroval 6x.

"Při vši úctě k Lafatovi, Milan Baroš zaznamenal svoji stovku především ve špičkových evropských ligách," zdůrazňuje hráčův agent Pavel Paska.

Baroš se prostřílel mezi velikány

Po 23 trefách v Baníku Ostrava přišlo 19 za FC Liverpool, 9 za Aston Villu, 7 za Lyon, žádný v Portsmouthu a poté smršť 42 zásahů za Galatasaray.

"S Milanem jsem mluvil, je velmi šťastný, že se mu podařilo zařadit se mezi slavná jména českého fotbalu," říká Paska. Klub ligových kanonýrů, který založil týdeník Gól, regisruje Lafatu a Baroše jako svého 60. a 61. člena.

Letos v září opustil Baroš přečasně reprezentančí sraz, aby zamířil do Turecka na jednání o svém přestupu. Zájem měly údajně Zenit Petrohrad, Lokomotiv Moskva, Dynamo Kyjev a Fenerbahce. Přestup se ale neuskutečnil a podle Pasky ani není na obzoru.

Paska: Proč by Baroš odcházel?

"Milan má s Galatasaray ještě na dva roky velmi lukrativní smlouvu. Nemá důvod odcházet. Překonal období zdravotních problémů a zase bude střílet góly," je si jistý Paska.

V Ostravě doufají, že než Baroš pověsí kopačky za hřebík zahraje si ještě za "rodný" Baník. "Několikrát jsme o tom spolu mluvili," přitakává majitel klubu Tomáš Petera. Ten k návratu před časem zlákal i Marka Jankulovského, tomu ale po příchodu z AC Milán zkomplikovaly návrat zdravotní problémy.

Nejbližšími kandidáty Kulič a Štajner

Klubu ligových kanonýrů dominuje s nedostižnými 447 zásahy Josef Bican, před svým spoluhráčem ze Slavie Vlastimilem Kopeckým (252) a Antonínem Hájkem (191). Nejblíže vstupu jsou nyní Marek Kulič (Mladá Boleslav) a Jiří Štajner (Liberec) s 86 ligovými zásahy.

 

 

Právě se děje

Další zprávy