Ožebračený fotbal věří, že loterijní zákon stopne Klaus

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 12. 2011 5:00
Novela loterijního zákona vzala sportu 1,4 miliardy korun.
Foto: Jan Langer

Praha - Noční můra šéfů českého sportu se naplnila. Poslanecká sněmovna přijala loterijní zákon ve znění, které hazardním firmám sebrala možnost rozdělovat část zisku na veřejně prospěšné účely podle vlastního uvážení.

Všechny odvody půjdou do kasy státu a obcí. "Sport tak oproti roku 2010 přijde o 1,4 miliardy korun," spočítal Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.

O hazardu a českém sportu čtěte více:

Místopředseda fotbalového svazu Jindřich Rajchl doufá, že zákon ještě "stopne" prezident Václav Klaus. "Ten zákon je totiž špatný v mnoha aspektech, nejen z hlediska sportu. Pan prezident už v minulosti mnohokrát prokázal, že se nerozhoduje populisticky a já věřím, že se podle toho zachová i teď."

Podezření: hazardní firmy si peníze přelévaly zpět

Rajchl pokračuje: "Ten zákon se sice na první pohled tváří, že celou věc činí transparentnější, jenže v reálu je opak pravdou. Ano, určitě se vyskytly případy, kdy někdo dosavadního mechanismu zneužíval, ale na druhé straně jsou tisíce případů, kdy peníze z hazardu, směrované dosavadním způsobem, dobrým věcem pomáhaly. A tuto možnost teď nový zákon ruší."

Byla popsána řada případů, kdy peníze z hazardu určené na veřejně prospěšnou činnost končily v naprosto neprůhledných nadacích, které nevykonávaly žádnou zjevnou činnost. Na místě tedy bylo důvodné podezření, že se touto cestou peníze k lidem ovládajícím hazardní průmysl zase vracejí.

Rajchl: Přijdeme až o 200 milionů. Svoboda to vidí ještě hůř

"Český fotbal ale kvůli novému zákonu, pokud vstoupí v platnost, přijde o 150 až 200 milionů korun, které touto formou putovaly k výchově mládeže," míní Jindřich Rajchl.

Další místopředseda fotbalového svazu Dušan Svoboda je ve své kalkulaci ještě pesimističtější. "Jen kluby první a druhé ligy přijdou o 250 milionů korun na výchovu mládeže. Nechci používat expresivní výrazy, ale slova jako smrtící úder českému fotbalu jsou nejspíš v tomto případě na místě."

Jindřich Rajchl, místopředseda FAČR
Jindřich Rajchl, místopředseda FAČR | Foto: ČTK

Taková situace je podle něj dlouhodobě neudržitelná. "Kluby budou logicky činnost mládeže omezovat. A to je pro budoucnost českého fotbalu pochopitelně to nejhorší řešení. Musíme hledat nějaká lepší východiska."

Na rozdíl od Rajchla na prezidenta republiky Svoboda příliš nespoléhá. "Tudy asi cesta nepovede." Podobně to vidí Kejval z ČOV. "Pan prezident sice už v minulosti několikrát reagoval na zákony, které byly přijaty prvoplánově a nemyslely na důsledky. Způsob, jakým zákon poslaneckou sněmovnou prošel, ale nedává velké naděje, že by jí ho prezident vracel."

Ty peníze se do sportu nevrátí, tuší místopředseda

Do fotbalu, hokeje, ale i dalších sportů putují peníze zejména od sázkových kanceláří. A to jak na základě sponzorských smluv, kdy například loga na dresech ligových klubů platí sázkovky ze svých marketingových rozpočtů, tak skrze peníze na veřejně prospěšnou činnost. Ty končívaly u mládeže. A právě tento penězovod teď nový zákon ucpal.

"Ty peníze zinkasuje stát. A já nevěřím, že by se od něj prostředky ve stejné výši do sportu zase zpátky vracely," říká Rajchl.

"Sázkovky se navíc ocitnou v obtížnější situaci, budou určitě přehodnocovat i svoji politiku ve sponzoringu," kruší Svobodu.

"Na rozvoj mládeže jsme z prostředků na veřejně prospěšnou činnost nepřispívali jen v akademiích ligových klubů, ale i na regionální úrovni. Desítkám menších klubů jsme přispívali po padesáti nebo sto tisících korunách, aby vychovaly nové Čechy a Rosické. Celkem šlo od nás touto cestou do fotbalu 100 milionů korun ročně. Tyhle peníze teď odevzdáme na daních," vysvětluje Petr Šrain, mluvčí sázkové kanceláře Fortuna.

Sázkovkám se nelíbí, že jsou v jednom pytli s hazardem

Sázkovkám se nelíbí, že byly vhozeny do stejného pytle jako provozovatelé výherních automatů nebo číselných loterií.

"Jak naprogramováním automatu, tak úpravou pravidel loterie si můžete přesně nastavit zisk, který je u nich mezi 40 až 50 procenty. U nás se profitabilita pohybuje plus mínus kolem 20 procent a není garantovaná. Záleží na tom, jak jsou sázející úspěšní," říká Šrain. "To se mělo podle nás zohlednit, nehledě na to, že my se nepovažujeme za společensky škodlivý hazard, ale za zábavu."

 

Právě se děje

Další zprávy