Liberec bere Superpohár jako přípravu, Plzeň jako test hvězd

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
17. 7. 2015 7:30
V sobotu si to Liberec a Plzeň rozdají o český fotbalový Superpohár.
Plzeň přivítá Liberec na vlastním hřišti ve Štruncových sadech
Plzeň přivítá Liberec na vlastním hřišti ve Štruncových sadech | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Sice budou hrát o první trofej v sezoně, ale v první řadě to bude generálka na nový ligový ročník a kvalifikaci evropských pohárů. Fotbalisté Plzně a Liberce budou v sobotním Superpoháru především pilovat základní sestavy.

"Beru to jako ostrý zápas, protože se hraje o trofej, takže o generálce nemůže být řeč. Ale protože se nám pokazil závěr soustředění a generálku s Dynamem Kyjev jsme neodehráli úplně celou, tak nám utkání s Libercem zároveň poslouží k tomu, že před vstupem do evropských soutěží odehrajeme společně s ligou dva ostré zápasy," řekl na čtvrteční tiskové konferenci trenér Západočechů Miroslav Koubek.

Naráží tím na incident v závěru soustředění v Rakousku, kdy v posledním zápase, který měl být generálkou na sobotní duel, ukrajinský soupeř odešel po 35 minutách ze hřiště na protest proti tomu, že sudí jednomu z jeho hráčů udělil červenou kartu.

"Bylo to nepříjemné, na druhou stranu nejsem alibista, pokud nás v sobotu Liberec dvakrát vykoupe, nebo si párkrát špatně přihrajeme, nebudu to svádět na nedohranou generálku," dodal Koubek.

Nezmar: Rabušice jsem si nastěhoval domů

Liberec sobotní duel také příliš nepřeceňuje. "Samozřejmě proti Plzni je to svátek a největší možná prověrka, která u nás jde. Ale komponujeme to ještě jako vrchol přípravy," uvedl nový trenér Slovanu Jindřich Trpišovský.

Bývalý trenér Viktorie Žižkov není zdaleka jedinou změnou v severočeském klubu. Ze svého bývalého působiště si s sebou vzal Lukáše Bartošáka a Zdeňka Folprechta. Na hostování přišli brankáři Tomáš Koubek a Václav Hladký, ze Sparty zase Jan Sýkora, Ondřej Švejdík a David Hovorka.

A to není všechno. Slovan pošilhává po další velké posile. V jednání je totiž návrat útočníka Michaela Rabušice, který dosud hrál v italské Veroně, ale nyní trénuje s Libercem.

"Děláme maximum, aby to klaplo. Skoro jsem si ho nastěhoval domů, aby nám neujel do Itálie. Nepouštím ho nikam, jen na trénink," vtipkoval před novináři sportovní ředitel Jan Nezmar.

Pilař začátek sezony nestihne

Liberec čeká letos 3. předkolo Evropské ligy za vítězství v poháru a v ligové tabulce by se rád pohyboval na opačném konci než loni, kdy hrál do posledních kol o záchranu. Příprava ovšem byla pro Severočechy dost hektická.

"Byla krátká, bylo to ve velkém běhu. Museli jsme do tří čtyř týdnů namáčknout vše, co jsme potřebovali. Navíc nás trápí marodka, to je velké negativum přípravy. Vlastně ani v jednom utkání jsme nemohli nastoupit v ideální sestavě," povzdechl si Trpišovský.

To jeho protějšek z Plzně si na zdraví hráčů nemůže stěžovat, tedy až na Václava Pilaře. "Během zátěže v přípravě mu nateklo koleno, takže nemohl dál trénovat. V tuhle chvíli probíhá jeho rekonvalescence, na Superpohár nebude určitě, a jestli na start ligy, to teď nedokážu říct," uvedl Koubek.

Koubek má tři až čtyři nejasnosti v sestavě

Jenže šíře plzeňského kádru je nebývalá. V létě do něj přibyli ještě Jan Kopic, Tomáš Kučera, Aleš Matějů a Egon Vůch. Vybrat jedenáctku pro první zápas nové sezony tak nebude jednoduché.

"Základní sestava nikdy nemůže být konstantní, uzavřená záležitost. Nicméně víme, s kým jsme vyhráli ligu, a určitě ten kmen úspěšných hráčů bude zachován. Na třech čtyřech postech bude rozhodovat aktuální sportovní forma. Každý má šanci, ale víme, co je základ," prohlásil třiašedesátiletý kouč, který přiznal, že z Liberce má respekt.

"Čeká nás velmi těžký soupeř. Kolega Trpišovský naznačuje, že je to trenér hodně progresivní a tyto progresivní složky do týmu přenáší," poznamenal Koubek.

Utkání Superpoháru je na programu od sobotních 19:15 a vy ho můžete sledovat v online reportáži Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy