Vízek: Plzeň dělá přestupy chytře, Sparta nemá kde brát

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
14. 7. 2015 12:03
Fotbaloví experti se shodují, Plzeň dělá přestupy dobře, u Sparty je otazník.
Jan Kopic je největší posilou Plzně tohoto léta
Jan Kopic je největší posilou Plzně tohoto léta | Foto: Tomáš Liška

Praha - Sezonu co sezonu je to v posledních letech stejné. Bitva o titul v Synot lize se na hřišti i mimo něj točí hlavně kolem Plzně a Sparty. A tak je v přestupovém období logicky upřena největší pozornost právě na úhlavní rivaly.

Letos v létě se činily oba tábory. Zatímco Plzeň nakoupila dravé české mládí, Sparta zavoněla exotikou. Která přestupová politika nakonec přinese větší úspěchy v lize či pohárové Evropě?

"Plzeň potvrzuje filozofii, které se vzhledem k tomu, že je úspěšná, drží už několik let. Takže se dál snaží přivádět nejlepší hráče z Česka a Slovenska. A hlavně fotbalisty, které už má ověřené naší soutěží. Určitě není špatně, že po téhle cestě jde dál," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz někdejší trenér Teplic či Hradce Králové Jiří Plíšek.

Vízek: Kopic je hráč do základu

Západočeši totiž v létě přivedli Jana Kopice z Jablonce, Tomáše Kučeru z Jihlavy, Aleše Matějů z Příbrami či Egona Vůcha z Teplic, kterého si ale už pojistili v zimě. Nikomu z nich není víc než 25 let, takže tu je i slušná perspektiva. 

"Má to hlavu a patu. Přivádí mladé kluky, kteří už ale mají své jméno a kvalitu. Kopic, to je hotový hráč pro základní sestavu. Je vidět, že Plzeň to dělá chytře, nemusí dělat velké rošády, teď už to jen systematicky ladí a doplňuje," chválí Viktorii fotbalový internacionál Ladislav Vízek.

Plzeň tak má možná nejnabitější kádr v historii klubu, na některé posty se tlačí klidně i tři adepti. Že by to nějak narušilo dosud tak zdravou atmosféru v kabině, se experti nebojí.

"Ti zkušení hráči, jako jsou Limberský nebo Kolář, si to musejí ukočírovat. Dobrá parta tam byla vždycky, takže věřím, že se jim to povede i teď. Navíc díky konkurenci alespoň budou makat v trénincích na maximum," myslí si Vízek.

Co když Plzni nevyjdou poháry?

"Jedna věc je, kdo se ujme role lídra kabiny po Pavlu Horváthovi, a ta druhá, jak se jim bude dařit v pohárech, protože Plzeň kádr vytváří s nějakou vizí, která je postavená na tom, že budou hrát základní skupinu některého poháru a tam se pak pokusí o úspěch. Kdyby se jim to nepovedlo, tak by zřejmě musela přijít nějaké redukce," spekuluje Plíšek.

Sparta zvolila jinou strategii. Rozšířila své řady o další cizineckou legii. Za Kadeřábka přišel do obrany Němec Markus Steinhöfer, do útoku Portugalec Marco Paixao a Nigerijec Kehinde Fatai.

"Je v tom logika. Nejlepší české hráče má Plzeň, další Jablonec, takže tady už těžko může někoho koupit. Na Euru se sice narodil Kliment, ale toho už má Stuttgart, takže není kde brát," vysvětluje Vízek.

Plíšek má s pořizováním zahraničních hráčů bohaté zkušenosti. Byl ve sportovním úseku Sparty v době, kdy přiváděla mladičkého Bonyho Wilfrieda, pro Teplice zase objevil Edina Džeka.

Plíšek: Sparta nemá jasnou strategii

"U Sparty mi chybí jedna věc a tou je právě nějaká ta jasná strategie, kterou má Plzeň a díky ní dosahuje takových výsledků. Sparta skáče z jedné strany na druhou. Není tam daná filozofie, která by jí vydržela tři nebo čtyři roky. Takhle je to jen otázka náhody, pokud se zrovna tenhle systém osvědčí," tvrdí.

Letošní nákupy Letenských v cizích krajinách rozhodně nejsou neobvyklým jevem. V minulé sezoně přišli do Sparty Američan Fafá Picault či Albánec Herolind Shala. Ani jeden z nich se ovšem neprosadil.

"Já nejsem proti tomu, aby přicházeli kvalitní zahraniční hráči, ale je otázka, nakolik je měla Sparta vyskautované, nakolik se seznámila s jejich charakterem fotbalovým i lidským. Většinou to jsou hráči, kterým někde skončila smlouva a přišli relativně zadarmo," dodává.

Nutno ovšem dodat, že tentokrát si přestupy řídil nový trenér Zdeněk Ščasný, který s cizinci umí dobře pracovat, což ostatně ukázal v Teplicích. Sám přiznal, že si hráče vybíral podle toho, jakou roli v týmu bude mít.

Vízek: Nejlepší posilou Sparty je Synot

"To je další faktor, hráč by měl přicházet na danou pozici v týmu, který se chce nějak prezentovat. Pokud se trenér Ščasný rozhodl pro nový systém, tak on sám nejlíp ví, jestli se mu ti kluci do něj hodí," naráží Plíšek na rozestavení 3-5-2, které chce Sparta nově zařadit do repertoáru.

"Ale pozor. Je to nový systém, proto bude třeba chvilka trpělivosti, aby si to sedlo, hráči tomu začali věřit a s tím pak přišly i výsledky," upozorňuje.

Vízkovi se nové rozestavení Letenských líbí. "Sparta by měla hrát na dva útočníky. Už to nebude jen o Lafatovi jako v minulých ročnících a jemu to určitě pomůže," myslí si.

Bývalý internacionál si na konto Sparty neodpustil malý vtípek. "Její největší posilou léta bylo angažování Synotu," zlehčil angažování nového generálního partnera. "Jinak je to tam jeden velký otazník a všechno naznačí až první zápas Sparty," dodal šalamounsky Vízek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 1 hodinou

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy