Brazilec Pelé kdysi prohlásil:"Wembley je fotbalová katedrála, hlavní město a srdce celého fotbalu."
Od doby, kdy král Jiří V. zasadil v roce 1923 první travnatý drn, pamatuje Wembley spoustu významných událostí. Stalo se místem nejslavnějších okamžiků sportovního a kulturního dění, včetně vítězství ve finále mistrovství světa ve fotbale v roce 1966 a olympiády v roce 1948, pouhé tři roky po konci světové války, v níž německá Luftwaffe značnou část Londýna zničila.
Právě zde se také konal koncert Live Aid, který je mnohými považován za vůbec nejslavnější okamžik v dějinách starého stadionu.
Jezdila se zde i plochá dráha, v letech 1936 až 1960 se zde odjelo všech prvních patnáct světových finále jednotlivců na krátké ploché dráze.
Mezi lety 1962 až 1981 pak ještě dalších devět. Tituly tu získávaly takové hvězdy jako Novozélanďané Barry Briggs a Ivan Mauger, Ove Fundin ze Švédska nebo v Česku populární několikanásobný vítěz Zlaté přilby Ole Olsen z Dánska.
Českou stopu ve Wembley zanechal národní tým ve finále mistrovství Evropy nebo vítězství Emila Zátopka v desetikilometrovém závodě na zmíněné olympiádě 1948.
SLÁVISTICKÝ STADION ÚSPĚŠNĚ ROSTE. PODÍVEJTE SE NA NĚJ
NÁRODNÍ STADION - SPARŤANSKÁ HUDBA BUDOUCNOSTI
"NOVÉ WEMBLEY" OTEVÍRÁ SVÉ BRÁNY
Než na stařičký stadion v říjnu 2002 vjely první buldozery, vzpomínal nejlepší český fotbalista poválečné éry Josef Masopust, jak v roce 1963 hrál v severovýchodní části Londýna za Výběr světa: "Wembley je Mekkou fotbalu, až z něj mrazí."
Poslední reprezentační zápas, který se na Wembley odehrál, nebyl zrovna důstojnou rozlučkou s legendárním fotbalovým stadionem. Anglie prohrála v nepovedeném utkání s odvěkým rivalem z Německa.
Dalekonosná vítězná rána německého záložníka Hamana a potupná porážka jakoby signalizovaly i problémový zrod nové arény.
Stárnoucí betonový kolos, měl být zhruba za 38 miliard korun zrekonstruován a připraven pro mistrovství světa 2006. Jenže šampionát dostali právě Němci, a tak se nikam pospíchat nemuselo. Nastala demolice a v roce 2002 bylo staré Wembley definitivně strženo.
Průběh výstavby nového stadionu připomínal budování biblické babylonské věže - stavby, jež nebude nikdy dokončena.
Již před samotným započetím výstavby informoval list The Financial Times ve zvláštním vydání, že konečná investice bude ještě mnohem vyšší, než se předpokládalo. Šest let se o přestavbě vedly bouřlivé diskuse, britská vláda ji dokonce zavrhovala.
- Slavia jede na titul. Spartu drží individuality - čtěte ZDE
- Spraví si Chelsea chuť v anglické lize? - čtěte ZDE
Architekt Norman Foster, který se podílel na renovaci Říšského sněmu v Berlíně, totiž vymyslel proměnu, která se všem zdála příliš drahá. Navíc se rozhodl nechat zbourat obě charakteristické věže, které měl nahradit monstrózní vchodový oblouk.
A to nebylo vše.
Stavbu "Nového Wembley" provázely problémy s dodavateli.
Zpoždění působily také potíže s odvodňovacími kanály a v průběhu přestavby se jen o chloupek zabránilo velké tragédii, když muselo být evakuováno 3000 dělníků poté, co se s nimi pohnula padesátitunová střecha jedné z tribun.
- Sparta vs. Slavia: Kdo bude mít lepší stadion? - čtěte ZDE
- Kulič pomstil urážky. Nastartoval Spartu - čtěte ZDE
Podle společnosti Multiplex měl být stadion kompletně připraven do konce září 2005. To se ovšem všeobecně pokládalo za nesmyslné tvrzení. Sázkové kanceláře dokonce vypsaly kurzy na to, kdy bude stadion konečně dostavěn.
Výkonný ředitel koordinátora projektu Michael Cunnah k velkému časovému zpoždění řekl, že nechce dokončení stadionu uspěchat na úkor kvality.
"Zápasy Angličanů se mohou hrát po celé zemi a finále poháru našlo dobrý domov v Cardiffu. I když jsme velmi zklamaní, že jsme tady neměli finále Anglického poháru, je důležitější postavit stadion, který tu bude sto let," vysvětlil zástupce společnosti WNSL (Wembley National Stadium Limited ), která měla na starosti výstavbu.
Nakonec se však vše v dobré obrátilo a stadion byl zdárně dokončen. První test obstaralo v březnu 2007 přátelské utkání reprezentačních výběrů Anglie a Itálie do 21 let a i když domácí prohráli na stadionu bylo v té chvíli 60 000 nadšených diváků.
První opravdu velkou sportovní akcí , která se zde bude konat, bude 19. května finále Anglického poháru.
"Nové Wembley" je plné světových rekordů. Stadion je největší a nejdražší zastřešený fotbalový stánek na světě. Jeho výstavba přišla na zhruba 800 milionů liber (asi 34 miliard korun).
V jeho betonové slupce je použito i zdivo ze starého stadionu. Obvod stavby měří jeden kilometr a pokud by se všechny sedačky postavily do řady, byla by dlouhá 54 kilometrů.
Střecha, která váží 7000 tun, je 52 metrů nad trávníkem a byla by tedy i nad proslulými věžemi starého stadionu, které se tyčily do 35 metrů.
Kovový oblouk, který je viditelný z velké dálky a dominuje siluetě stadionu, nese konstrukci severní střechy a je největší na světě. Každá ze dvou obřích obrazovek je velká zhruba jako 600 domácích televizorů.
Aréna však musel projít sérií náročných testů a zkoušek. Jejich součástí bude například spláchnutí všech 2618 záchodů - i takové kuriozity jsou mezi rekordy stadionu.
Angličané už svůj "národní stadion" mají. Dočkáme se i v České republice?