Sparta vs. Slavia: Kdo bude mít lepší stadion?

Jan Cigánik
6. 4. 2007 0:00
Podívejte se do fotbalové budoucnosti
Slavia se bude moci už v březnu 2008 pochlubit novým stadionem.
Slavia se bude moci už v březnu 2008 pochlubit novým stadionem. | Foto: Foto: Martin Malý - www.stadioneden.cz.

Praha - Dva nesmiřitelní fotbaloví rivalové. Sparta a Slavia. Nebo raději Slavia a Sparta, pokud fandíte sešívaným.

Klub z Vršovic už si staví nový stadion a Sparta, domovem na Letné, čeká na rozhodnutí, zda na místě jejího současného domova vyroste Národní stadion.

Souboj, kdo bude mít lepší stadion, můžete sledovat i vy.

Slavia

13. května 2000 odehrál vršovický tým svůj poslední zápas na stařičkém stadionu v Edenu. Od té chvíle se slavný klub stal hostem stadionu Evžena Rošického na pražském Strahově. Slavističtí fandové si na nové působiště nikdy nezvykli a s nadějí vzhlíželi k jakékoli zprávě, která se týkala stavby nového stadionu v Edenu.

  • Svaz trvá na výstavbě Národního stadionu - Čtěte ZDE

Dlouho to vypadalo, že sliby slávistických funkcionářů zůstanou nenaplněny a Slavia bude muset na Strahov přesídlit nastálo. Nakonec se podařilo veškeré překážky překonat a 16. října 2006 se klepalo za přítomnosti legend a čestných hostů na základní kámen stadionu nového.

Financování slavistického stadionu dostala na starosti společnost E Side Property Limited, která zajišťuje koordinaci stavebních prací.

Náklady na výstavbu se odhadují na jednu miliardu korun. O jméně není ještě rozhodnuto. Fanoušci si jistě přejí, aby se stadion jmenoval po jedné z legend slávistické historie, spíše to však vypadá na nějaký název spojený se sponzorem klubu.

SLÁVISTICKÝ STADION ÚSPĚŠNĚ ROSTE. PODÍVEJTE SE NA NĚJ

Návrh 4.patra slavistického stadionu.
Návrh 4.patra slavistického stadionu. | Foto: Foto: Martin Malý - www.stadioneden.cz.
Pohled na hlavní bránu slávistického stadionu.
Pohled na hlavní bránu slávistického stadionu. | Foto: Foto: Martin Malý - www.stadioneden.cz.

NÁRODNÍ STADION - SPARŤANSKÁ HUDBA BUDOUCNOSTI

Kapacita je plánována na 21 000 sedících diváků, všechna místa budou krytá a pro čestné hosty zde bude až 900 VIP míst. Dále se zde chystá oddělený sektor se samostatným vstupem pro rodiče s dětmi či sektor se samostatným vstupem pro fanoušky hostů. Pro zástupce médií je připraveno komfortní pracovní prostředí.

V budoucnu by měla fanouškům pomoci i nová železniční zastávka v blízkosti stadionu, která ponese název "Slavia".

Při plném zatížení areálu bude k dispozici přibližně 1300 parkovacích míst. Pro autobusy 25 míst. Pro autobusy fotbalových týmů bude vyhrazeno zvláštní parkoviště, stejně tak pro VIP hosty.

Stadion bude přístupný i divákům a fanouškům s omezenou mobilitou. Pro ně je připraven bezbariérový sektor s kapacitou 42 míst s doprovodem. Prodej permanentek začne koncem roku 2007, jejich ceny se budou pohybovat v několika hladinách. Konkrétní výše ceny ještě nebyla určena.

Uvnitř areálu se diváci budou moci občerstvit v restauraci s výhledem na hrací plochu, dát si svačinu ve Fast-food nebo navštívit slávistický Fanshop.

V současné chvíli se ve Vršovicích usilovně pracuje. Termín dokončení je smluvně stanoven na březen roku 2008. Zatím to vypadá, že slavisté se nového stadionu přece jen dočkají. V únoru se začala stavět jižní tribuna, v březnu ji následovala tribuna severní. Celý proces výstavby je možné sledovat na stránkách Slavie Praha www.slavia.cz.

Národní stadion - Sparta

Sparťanský stadion na Letné je jedním z nejmodernějších v Česku. Je tedy s podivem, že se na jeho místě plánuje stavba stadionu nového, národního. I když je pravdou, že žádné stoprocentní informace fotbalový svaz nevydává, spíše veřejnost mate svými kolikrát protichůdnými vyjádřeními.

Všechno začalo po úspěšném EURU 1996 v Anglii, kdy se o možnosti vybudování Národního stadionu začalo mluvit poprvé. Tehdejší předseda svazu František Chvalovský se sešel s předsedou Poslanecké sněmovny Milošem Zemanem.

Toho nápad s Národním stadionem nadchl. Hovořilo se o dvou variantách - zvětšit kapacitu Rošického stadionu na Strahově, nebo postavit nový na pražských Maninách.

V červnu 1997 bylo dohodnuto, že kapacita Národního stadionu má být 50 tisíc diváků. Tehdejší předseda svazu Jan Obst se zasazuje o to, aby se stavělo na Strahově na místě spartakiádního stadionu. Původní návrhy Maniny a Eden byly vyloučeny. Praha nabídla i prostor na Kačerově, to svaz odmítl.

V září 1999 padlo rozhodnutí, že na spartakiádním stadionu aréna nebude. Šlo by o zásah do historické památky. Stavět se proto mělo na vedlejším Rošického stadionu. Ale ani tato alternativa nebyla nakonec schválena.

Projekt byl na čtyři roky uložen k ledu. Až v září 2003 to vypadá, že by se mohl začít budovat Národní stadion za dvě až pět miliard. Hledá se pozemek.

V úvahu opět připadá už jednou zamítnutý Strahov. Stadion má vyrůst do roku 2009. Pro 52 tisíc lidí za pět miliard. V červnu 2004 svaz ukázal studii strahovského areálu se stadionem, hotelem i podzemním parkovištěm. Stavbu podpořil i pražský primátor Pavel Bém.

V listopadu 2005 výkonný výbor ČMFS na svém zasedání schválil, aby jednání o přípravách projektu Národního stadionu vedl 1. místopředseda ČMFS Vlastimil Košťál. Pořád ale ještě není dohodnuté, kde se bude stavět.

Košťál přichází s informací, že by stát mohl výstavbu dotovat jednou miliardou a že by se mohlo stavět v Nových Butovicích, Stodůlkách nebo Vysočanech.

Nakonec se však řešení našlo. A to řešení vskutku šalamounské. Stavět se bude na Letné. V květnu loňského roku představil Vlastimil Košťál společně s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem projekt Národního fotbalového stadionu na místě sparťanské Toyota arény.

"Nová Letná" v těchto dnech dostává konkrétní obrysy, médiím už byla představena i maketa stadionu. "Přípravy pokračují v souladu s majitelem Sparty a máme už i několik zájemců o investici. Vesměs jde o skupiny, které financovaly podobné projekty v zahraničí," vysvětlil Košťál.

Nový stadion v londýnském Wembley. Takový v Česku stále chybí.
Nový stadion v londýnském Wembley. Takový v Česku stále chybí. | Foto: Reuters

Stadion bude mít kapacitu 40 tisíc diváků, rozpočet ve výši dvou až tří miliard korun by měl být napůl naplněn ze státních a soukromých zdrojů. Stavba by měla vyrůst zhruba do roku 2010. Do té doby je třeba vyřešit zcela nevyhovující dopravní situaci na Letné i mizivý počet parkovacích míst v okolí.

Nová aréna by měla zatahovací střechu, futuristické stavbě budou dominovat především sklo a kov. "Měla by ladit s plánovanou stavbou Národní knihovny, která bude stát nedaleko," prozrazuje architekt Luděk Štefek, autor studie. Kromě národního mužstva by zde měla domov najít i Sparta, počítá se i s využitím na komerční účely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

20:00 Norsko - Švédsko (Opava), Německo - Anglie (Karviná).

před 49 minutami

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela tajná služba

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a odvezla do Moskvy, přestože byl v posledním stadiu rakoviny. Kolkerův právní zástupce to dnes řekl agentuře Reuters. Vědce FSB podezírala z vlastizrady.

"Zemřel  v sobotu. Zítra kvůli jeho zadržení podáme stížnost," řekl právní zástupce čtyřiapadesátiletého vědce Alexander Fedurov.

Kolkerova rodina ruskému serveru Tajga.info už dříve sdělila, že vědec trpí rakovinou slinivky břišní. FSB jej podle nich odvezla do moskevské vazební věznice Lefortovo ze soukromé kliniky, ačkoliv byl na infúzi. Tajná služba ho podezírala, že spolupracoval s bezpečnostními službami v Číně, uvedla rodina. Podle ní byl Kolker nevinný.

Fyzik a matematik Kolker byl vedoucím Laboratoře kvantových optických technologií na Novosibirské státní univerzitě.

Agentura TASS v sobotu informovala, že FSB na Sibiři zadržela Anatolije Maslova, což je další vědec, kterého rovněž podezírá z vlastizrady. I on byl převezen do Moskvy, podezřelý je podle zdroje blízkého vyšetřování z poskytování dat, která jsou státním tajemstvím.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté zadrželi u Tuchoměřic sedm migrantů z Afghánistánu a Indie, osmý utekl

Policisté v neděli odpoledne v Tuchoměřicích u Prahy zadrželi sedm migrantů, čtyři z Afghánistánu a tři z Indie. Jeden utekl, policie po něm pátrá. Cizinci byli v odstaveném kamionu, řekla v neděli mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

"Na linku 158 jsme přijali hlášení od náhodné svědkyně, která oznámila, že viděla, jak někdo párá plachtu na návěsu odstaveného kamionu, z něj vyskákali lidé a šli směrem na Tuchoměřice," řekla Suchánková. Řidič v autě podle ní nebyl, policisté ho zadrželi později, je z Bulharska. "Jedna osoba se dala na útěk, stále po ni pátráme," doplnila.

Migranti by podle ní mohli mít kožní onemocnění. "Nejprve se musí podrobit vyšetření a pak budou následovat další kroky," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy