Obama pohrozil FIFA, že osobně zasáhne kvůli vuvuzele

Jakub Unger
23. 6. 2010 18:14
Už třetí týden píšeme Fotbalový deník. Díl 16.

Krize kolem bakelitového symbolu mistrovství světa v JAR definitivně překonala hranice sportu. A hrozí přerůst v diplomatický a kulturně-historický konflikt.

Naší redakci se dostal do ruky záznam projevu amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten v naprostém utajení ještě před startem MS navštívil Jižní Afriku, aby se osobně seznámil s možnými riziky pro reprezentaci USA. Vrátil se šokován rizikem, jaké pro jeho spoluobčany představuje elegantně podlouhlá, letně pestrobarevná ječící vuvuzela.

Ze záznamu Obamových slov, které zachytila i videonahrávka je zřejmé, že po návratu začal s expertním týmem chystat strategii, jak Američané donutí FIFA, aby trubky zakázala. I kdyby měla hlava USA přistoupit k násilnému řešení.

ZE ZÁZNAMU:

"Byl jsem v tam na jihu už před měsícem. Dávno předtím, než to všichni ti dnešní mudrlanti vůbec zaznamenali," upozorňuje prezident v úvodu záznamu: "Před měsícem jsem tam stál v dešti a řešil, v jak vážnou krizi to všechno může přerůst..."

STŘIH

Odborníci na měření hladin hluku na videozáznamu ukazují nasbíraný důkazní materiál: jak Vuvuzela vystoupá až k hladině 130 decibelů, což je víc než start tryskáče a deset dílků nad hranicí možného nevratného poškození sluchu.

STŘIH

V záznamu v té chvíli opět promluví Obama, tón hlasu je výmluvný: "Nebavil jsem se s experty jen tak pro zábavu, jako by to byl školní seminář - chtěl jsem jejich názor, protože znají odpovědi, čí zadek mám (za ten problém) nakopat."

STŘIH

V dokumentaci se objevuje tvář populárního šéfa FIFA Seppa Blattera.>

Nesetřihaný záznam nabízí redakce ZDE (materiál je v původním znění - pozn. red)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Poté, co zahraniční média zveřejnila zprávu o Obamově diplomatické ofenzívě, se německému časopisu Focus přihlásili badatelé z berlínské Humboldtovy univerzity, kterým se v dávno zapomenutých archivech podařilo objevit neočekávané.

Důkaz, že nepředvídatelných účinků vuvuzely se velmi obávali i Nacisté, jejichž přísně organizovaná sportovní reprezentace měla Hitlerovu státu doručit slávu a popularitu. Záznam zachycuje poradu nejvyššího velení v okamžiku, kdy se Adolf Hitler obklopen generalitou dozvídá, že jeho plán nevyjde, jak si představoval.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tento týden rovněž vyšlo najevo, že za spory o dlouho očekávané pokračování ságy Pán prstenů - filmem Hobit - není neúměrně se zpožďující natáčení, jak tvůrci až dosud tvrdili.

Na veřejnost totiž pronikl hrubý sestřih traileru, který by měl nový film propagovat, a s nímž odcházející režisér Guillermo Del Toro odmítl spojit své jméno.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?
Díl 10: Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát
Díl 11: Fotbal se promítal naruby: ákaK, nociaM, eilízarB, lóG
Díl 12: Trend MS? Safety First. Kdo nedostane gól, neprohraje
Díl 13. Vuvuzela je pýchou JAR. Čína na ní trhne miliony dolarů
Díl 14: Deset dní s fotbalem: nejhorší a nejlepší momenty
Díl 15: Ruka je hřích, Luísi Fabiano. Přijde disciplinárka boží

 

Právě se děje

před 26 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy