O Euro 2020 má zájem 25 zemí, dnes je uzávěrka přihlášek

ČTK ČTK
25. 4. 2014 17:38
Evropská fotbalová unie UEFA dnes o půlnoci uzavře seznam kandidátů na spolupořádání mistrovství Evropy 2020, které se bude konat netradičně ve 13 městech.
Kyjevský stadion je jedním z kandidátů na pořádání zápasů Eura 2020.
Kyjevský stadion je jedním z kandidátů na pořádání zápasů Eura 2020. | Foto: Martin Novák

Nyon - Evropská fotbalová unie UEFA dnes o půlnoci uzavře seznam kandidátů na spolupořádání mistrovství Evropy 2020, které se bude konat netradičně ve 13 městech. Původně byla mezi 32 adepty i Praha, FAČR však nakonec v úterý od záměru ustoupila. Podobně se zachovalo také Finsko, Polsko, Chorvatsko, Portugalsko a na poslední chvíli i Turecko a Švýcarsko. Pořadatelská města budou vybrána 25. září.

UEFA se rozhodla v rámci 60. výročí mistrovství Evropy uspořádat turnaj po celém kontinentu. Šanci na zařazení mezi 13 hostitelských měst mají stadiony s kapacitou nad 50 tisíc míst, přičemž budou uděleny i dvě výjimky pro stadiony pro minimálně 30 tisíc fanoušků.

Češi nezískali garance

Právě o tuto výjimku měla zájem FAČR, která chtěla tři zápasy základních skupin a jedno osmifinále hostit na novém národním stadionu na Strahově, vláda však odmítla dát pod časovým tlakem garance. Druhou variantou bylo navýšení kapacity stadionu Slavie v Edenu, v úterý však zase odmítl dát garance magistrát Prahy kvůli obavě, že by v případě problémů musela rekonstrukci financovat metropole ze svého rozpočtu. Bez smlouvy s magistrátem nemohla FAČR kandidaturu do uzávěrky podat.

"Asociace učinila maximum k zajištění všech potřebných podkladů a finančních záruk k podání kandidatury, která by mohla být úspěšná. Tento projekt byl zcela kompletní a nezahrnoval žádné závazky k zabezpečení finančních prostředků na rekonstrukci stadionu ze strany státu nebo magistrátu," uvedl v prohlášení předseda FAČR Miroslav Pelta.

Londýn, Brusel nebo třeba Astana?

Už v březnu svou kandidaturu stáhlo Finsko kvůli nedostatkům na Olympijském stadionu v Helsinkách. Tento týden kvůli minimální šanci na úspěch odstoupilo Polsko, které nabízelo Varšavu, kde se konal evropský šampionát v roce 2012. Chorvatsko odstoupilo kvůli nedostatečným zárukám od vlády. Portugalský svaz nenašel podporu u vedení Porta ani Lisabonu a favorizované Turecko se rozhodlo soustředit na zisk celého mistrovství Evropy v roce 2024 a Švýcarsko necítilo šanci vzhledem k tomu, že spolupořádalo ME 2008..

Třináctka měst by měla vzejít ze zbylých 25 přihlášených zemí. Jsou jimi Anglie (Londýn), Arménie (Jerevan), Ázerbájdžán (Baku), Bělorusko (Minsk), Belgie (Brusel), Bulharsko (Sofia), Dánsko (Kodaň), Francie (Lyon), Irsko (Dublin), Itálie (Řím), Izrael (Jeruzalém), Kazachstán (Astana), Maďarsko (Budapešť), Makedonie (Skopje), Německo (Mnichov), Nizozemsko (Amsterodam), Rumunsko (Bukurešť), Rusko (Petrohrad), Řecko (Atény), Skotsko (Glasgow), Srbsko (Bělehrad), Španělsko (Madrid, Barcelona, Bilbao nebo Valencie), Švédsko (Stockholm), Ukrajina (Kyjev nebo Doněck) a Wales (Cardiff).

Dvanáct zemí dostane "balíček" tří zápasů základní skupiny a jednoho vyřazovacího duelu (osmifinále nebo čtvrtfinále). Třináctá země bude mít právo hostit obě semifinále a finále, která se budou hrát na stadionu, jenž musí mít kapacitu alespoň 70.000 diváků. Největším favoritem na finále byl istanbulský Atatürkův olympijský stadion pro 76 tisíc fanoušků, přičemž turecké finále podporoval i prezident UEFA Michel Platini. Po odstoupení Turků jsou největšími adepty na nejprestižnější "balíček" Londýn a Mnichov.

 

Právě se děje

Další zprávy