Praha - Pavel Nedvěd v první části rozhovoru s Aktuálně.cz (čtěte ZDE) přiznal, že je velmi znepokojený se současnou situací v českém fotbale, což dává především za vinu vedení Fotbalové asociace ČR.
Přečtěte si druhou část rozhovoru, v níž někdejší reprezentační kapitán například přiznal, že jej zklamalo, když šéf FAČR Miroslav Pelta po poradě se zkušenými hráči národního týmu zaútočil na manažera týmu Vladimíra Šmicera, někdejšího Nedvědova spoluhráče z reprezentace.
"Láďa byl obětní beránek toho, že se nepostoupilo do baráže. Není to spravedlivé, protože on na tom hřišti není. Mužstvo by mělo být hodnoceno za to, co předvádělo a Láďa by určitě neměl být kritizovaný za to, že hráči neodváděli na hřišti stoprocentní výkony," uvedl jednačtyřicetiletý držitel Zlatého míče z roku 2003.
Pavle, jak jste vnímal zdůvodnění Miroslava Pelty k tomu, že Vladimírovi Šmicerovi nebude prodloužena smlouva u týmu?
Nechci hodnotit Láďu jako manažera, protože nevím, co měl dělat a co by ta jeho funkce měla obnášet. Ze strany pana Pelty to bylo zbytečné a trochu unáhlené. Na hřiště chodili hráči a ne trenér s manažerem.
Jaký máte vůbec s panem Peltou vztah?
Pana Peltu znám dlouho, dělal nám manažera už na Euru v Anglii, máme spolu profesionální vztah. Je to člověk, který chce pomoci našemu fotbalu. Teď ale záleží hodně na něm a celém vedení, jakým směrem se bude náš fotbal ubírat.
Čím si tedy vysvětlujete, že Češi popáté z posledních šesti pokusů na světový šampionát nepostoupili?
Moc mě to mrzí, ta skupina byla sice hodně vyrovnaná, ale měli jsme z ní postoupit. Neporušili jsme ale tradici, mistrovství světa pro nás prostě není souzené. Kromě Německa se tam nedařilo postoupit ani nám, tu kvalifikaci jsme vždycky zkazili a to samé se stalo i teď, nemůžeme hledat žádné výmluvy.
Na posledních pět evropských šampionátů ale Češi postoupili...
Dostat se na Euro umíme, ale klidně bych to vyměnil, protože pro hráče byla obrovská motivace jet do Brazílie, to je to nejvíc, čeho mohli v reprezentaci dokázat. Důvodů, proč to letos nevyšlo, je dost a jsou dost markantní.
Tím největším je zřejmě špatná bilance v domácím prostředí, že?
Kluci si udělali z domácího prostředí nevýhodu, nepředváděli takové výkony, kterým by si ty lidi získali. Diváci by měli být dvanáctý hráč, ale bohužel se spíš stávalo, že na kluky pískali a byli spíš dvanáctým hráčem pro soupeře. Domácí prostředí prostě musí být plus, ne naopak.
Co tedy musí nový trenér změnit, aby domácí prostředí výhodou bylo?
Když kluci začnou hrát zase atraktivní fotbal, ty lidi na ně zase přijdou a budou jim fandit tak, jako naší generaci. Lidi na nás chodili rádi a vytvářeli nám takovou atmosféru, kvůli které jsme vždycky na ty srazy rádi jezdili. To si teď kluci musí dát za hlavní cíl, aby je získali zpátky. Protože teď se mi zdálo, že kluci doma rádi nehráli.
Podle české veřejnosti za to může především trenér Michal Bílek. Neměl jej podle Vás Miroslav Pelta odvolat z funkce dříve?
Nejsem zastáncem toho, aby se trenér během jednoho cyklu měnil. Aby měl čas na to dostat do hráčů systém, kterým chce hrát. I proto si nemyslím, že by se něco změnilo, kdyby byl trenér Bílek odvolaný dřív, protože nový trenér by stejně neměl čas něco změnit.
Nejvíce se mu však vyčítalo to, že nedokázal ustoupit ze své defenzivní taktiky ani v domácích zápasech...
Tvořit a něco vymýšlet je vždycky mnohem těžší než zalézt a hrát na brejky. Proto je pochopitelné, že nám to s tímhle stylem šlo líp venku než doma. Hlavním důvodem toho stylu ale bylo, že mají kluci v současnosti větší kvalitu v obraně než v útoku.
S jakým stylem hry by tedy podle Vás měl přijít nový trenér?
Fotbal se za poslední léta hodně změnil a nový trenér bude muset udělat velké úpravy. Jde vidět, že tenhle styl nefungoval a musí se rychle změnit. Talenty totiž máme, jen je potřeba jim dát šanci a pořádně jim vysvětlit, jak to mají hrát.
Sám jste však přiznal, že v současnosti jsou v reprezentaci kvalitnější defenzivnější hráči...
Pořád se dá hrát ofenzivní a atraktivní fotbal, i když třeba nemáte tolik hráčů v top klubech tak jako z nás. Mezi námi a těmi kluky teď totiž není nějaký velký rozdíl, kluci mají znovu šanci lidi zpátky na stadiony přilákat.
Šance si hráči vytvářeli i v domácích zápasech, problémem však je, že je nedokážou využívat...
Záblesky fotbalovosti v těch klucích jsou, v Bulharsku jsme se dokázali dostat do stoprocentních šancích po přihrávkách za obranu. Jiná mužstva by ale ty šance proměnila, což je ten hlavní rozdíl, kvůli kterému zaostáváme za špičkou.
Kdo by tedy podle Vás měl reprezentaci nyní trénovat?
To je spíš otázka na vedení svazu, výběr trenéra reprezentace je důležité téma a je strašně důležité ten výběr nezkazit. Nemůžeme si dovolit nepostoupit z další kvalifikace. To by mohlo českému fotbalu hodně ublížit.
V Česku se nyní nejvíce mluví o Pavlu Vrbovi. Jak se díváte na jeho práci?
Pavel Vrba je úspěšný trenér, vštípil svému klubu takový styl, se kterým má Plzeň na evropské úrovni šanci uspět. Kdyby šel k nároďáku, snažil by se uspět stejným stylem. Sice není jistota, že se mu to povede, protože v klubu s hráči pracuje každý den. Navíc záleží na Plzni, jestli ho uvolní.
Kdybyste byl trenér reprezentace Vy, stavěl byste dál na hráčích jako Rosický a Plašil nebo Hübschman, nebo byste postavil nový tým s výhledem na MS v roce 2018?
Naštěstí nejsem trenér, ale myslím, že to určitě chce přinést do týmu přinést nějaké oživení. Mladí hráči jako Kadlec, Vydra a Darida by měli převzít za tým větší zodpovědnost a nich by se to teď mělo stavět. Hráči jako Rosa nebo Čechíno ale ještě nejsou staří a týmu ještě mohou pomoci.
Velkým problémem však je, že řada mladších hráčů je buď zraněná a nebo ve svých týmech nehraje...
Ti kluci se musí snažit, aby ve svých klubech hráli v základní sestavě. Spousta kluků, kteří byli nominováni, tak vůbec ve svých klubech nehráli. Kdybych byl trenér, tak kluky, co nehrají, bych vůbec do reprezentace nebral. Nikdo nemůže podat nadstandardní výkon, když nemá herní praxi.