Nedvěd: Za negativní pohled na český fotbal může jeho vedení

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
21. 10. 2013 6:00
Někdejší kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd a držitel Zlatého míče za rok 2003 se v sobotu jako šéf poroty zúčastnil akce Adidasu 'Hledá se motor'.
Pavel Nedvěd s vítězem soutěže Hledá se motor Štěpánem Hlinkou.
Pavel Nedvěd s vítězem soutěže Hledá se motor Štěpánem Hlinkou. | Foto: Cook Communication

Praha - Někdejší kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd a držitel Zlatého míče za rok 2003 se v sobotu jako šéf poroty zúčastnil akce Adidasu 'Hledá se motor'.

Na hřišti pražského Vyšehradu spoluvybíral z téměř čtyř stovek hráčů ve věku 15 až 18 let vítěze, který stejně jako Nedvěd během své kariéry táhl kupředu své mužstvo k vítězství. Stal se jím osmnáctiletý Štěpán Hlinka z FK Příbram.

Během tohoto vybírání poskytl rozhovor deníku Aktuálně.cz, v jehož první části zhodnotil současný stav českého fotbalu, který považuje za špatný a zároveň vedení svazu poradil, jak by tuto vizitku mohl změnit.

"I kvůli tomu prostředí, co tu teď kolem fotbalu panuje, je i pohled na české hráče negativní. Hodně negativity bohužel vychází od vedení našeho fotbalu. Jak je viděno v očích obyčejných lidí, to se bohužel odráží na tom, jak veřejnost vidí celý český fotbal," přiznal jednačtyřicetiletý Nedvěd, který v posledních třech letech pracuje ve vedení Juventusu Turín.

Pavle, nedávno jste pro italský tisk prohlásil, že byste jednou rád trénoval českou reprezentaci. Je tato Vaše myšlenka aktuální i v tuto chvíli?

Mluvil jsem o tom, že bych někdy trénoval rád a třeba i v reprezentaci. Českému fotbalu bych nějakým způsobem rád pomohl, momentálně by to ale bylo hrozně těžké, nemám na to totiž vůbec čas a sedět na dvou židlích se prostě nedá. Do budoucna však návrat do českého fotbalu nevylučuji.

Takže Vás práce ve vedení Juventusu naplňuje?

Při práci pro Juventus poznávám zákulisí evropského velkoklubu, dává mi to hrozně moc. Poznávám chod klubu po ekonomické stránce, jak se pracuje s mládeží, a zatím bych se takové zkušenosti nechtěl vzdávat. Je skvělé sledovat, jak se dělá fotbal z druhé strany, fantastická zkušenost.

Mluvil jste o tom, že nemáte příliš volného času. Kolikrát do roka se tedy objevíte v Česku?

Mám málo času na to, abych se tady ukázal, v Česku se ukážu tak pětkrát šestkrát do roka. Víc to bohužel nejde, člověk je zaměstnaný pořád v klubu, takže se tady vždycky ukážu jen na jeden den. S touhle akcí jsem ale počítal dlouho dopředu, je to jedna z mála akcí, kterou jsem nemusel odmítnout.

Čím si Vás tedy organizátoři této akce získali?

Je to prospěšná akce, na které se sám podílím a jsem moc rád, že tu můžu být. Jenom jeden bohužel může vyhrát a může získat smlouvu s Adidasem, což je skvělá odměna. Tím ale dřina nekončí. Naopak, tohle musí být jen její začátek.

Určitě ale stíháte sledovat, co se v českém fotbale v současné chvíli děje...

Samozřejmě a musím uznat, že je mi ze všech těch korupčních a sázkařských kauz smutno. Měli bychom si vzít příklad z toho, jak to chodí v zahraničí, třeba v Německu.

Co by si tedy náš fotbal od toho německého měl vzít?

V Německu mají dobrý systém fotbalu, například v Bayernu to jde dobře vidět, že jsou ve vedení klubu jeho bývalí hráči a ten klub funguje. Jen bývalí hráči ale vést svaz nemůžou, musíte mezi sebou mít ty zkušené funkcionáře, lidi, kteří jsou v tom manažerském prostředí delší dobu.

Petr Čech v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že uvažuje o tom, že by v budoucnu mohl kandidovat na šéfa Fotbalové asociace ČR. Podporoval byste ho v tom?

Čechíno je jeden z těch inteligentních fotbalistů, kteří dokážou o fotbale přemýšlet i z té druhé stránky. I proto si myslím, že bude jeden z mála bývalých hráčů, kteří se do vedení nějakého klubu nebo dokonce svazu zapojí, protože má spoustu zkušeností s chodem velkého klubu, jako je Chelsea.

Pomohlo by nějak působení Petra Čecha v českém fotbale k tomu, abyste se do něj vrátil i Vy?

Kdyby tady Čechíno byl, já už bych tady byl zbytečný (smích). Čím více bývalých hráčů se ale zapojí do českého fotbalu, i kdyby mělo jít třeba jen o poradní hlas, tím to pro něj bude lepší. Jde jen o to, aby všichni tahali za jeden provaz.

Pojďme k české reprezentaci, jak vnímají její současnou sílu v Itálii?

Český fotbal šel v Itálii hodně dolů, nemáme totiž hráče evropského a světového formátu. Ti kluci jako Darida, Vydra, Kadlec musejí hrát pravidelně ve svých klubech a zároveň i v reprezentaci a tam předvádět stejné výkony jako dosud, pak si je vyberou top kluby a budou patřit k top evropským hráčům.

Mohli by právě tito tři hráči pokračovat ve Vaší cestě, kdy jste ze Sparty odešel do Lazia Řím a potom do Juventusu?

Freiburg nebo Frankfurt, to teprve startovní čára. To není tak, že už teď mají profesionální smlouvu a vydělávají nějaká eura, že teď už se nebudou chtít někam posunout. Musejí to brát jako přestupní stanici, ne jen jako klub, kde by se chtěli udržet v sestavě. Musejí se snažit jít dál.

Ve druhé části rozhovoru, kterou si můžete přečíst ZDE, Pavel Nedvěd vysvětluje, proč česká reprezentace neuspěla v boji o postup na MS do Brazílie, a proč nesouhlasí s tím, že si Miroslav Pelta udělal z Vladimíra Šmicera obětního beránka neúspěchu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy