Necid a Sivok? Léto rozhodne, mohou se dít velké věci

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 2. 2015 6:00
S Jiřím Müllerem, agentem fotbalistů Tomáše Sivoka a Tomáše Necida, o dramatickém zimním vyjednávání a velkých letních perspektivách jeho klientů
Tomáši Sivokovi v létě končí v Besiktasi smlouva. Otevřou se mu zajímavé možnosti
Tomáši Sivokovi v létě končí v Besiktasi smlouva. Otevřou se mu zajímavé možnosti | Foto: Reuters

Praha - V zimě se nadějně zaselo, v létě by se mohlo sklízet. Zejména útočník Tomáš Necid by ve svých 25 letech mohl jako volný hráč pomýšlet na opravdu atraktivní angažmá, v zimě se jeho jméno skloňovalo dokonce v souvislosti s Juventusem Turín.

Pokud s Besiktasem neprodlouží smlouvu, bude volný i další český reprezentant Tomáš Sivok (31 let). Fotbalisté, za které není potřeba platit jejich dosavadnímu klubu odstupné, jsou na trhu logicky velmi oblíbení. Platí i jednoduchá rovnice, že co se ušetří na odstupném za daného fotbalistu, může se vzápětí pozitivně odrazit na jeho platu.

O složitých jednáních, která jménem svých klientů v zimě vedl, a o perspektivách, jež se před nimi rýsují, hovořil s deníkem Aktuálně.cz agent obou reprezentantů Jiří Müller.

Tomu se v poslední den mezinárodního transferního okna podařilo přesvědčit ruský klub CSKA Moskva, aby s Necidem rozvázal smlouvu o půl roku dříve, než měla vypršet. A aby ho nechal hrát ve Zwolle, kde český útočník strávil na hostování už podzimní část sezony.

Nizozemské hodiny tikaly rychle

"V Nizozemsku se přestupové okno zavíralo už ve 20 hodin. Původní požadavek ruského klubu zněl: přestup za odstupné milion eur. Tak jsme o tom jednali. Ještě v 16 hodin toho posledního přestupního dne chtěli 300 000 eur, nebo prodloužení smlouvy o půl roku," popisuje Müller. Nakonec Rusové odstoupili od smlouvy úplně a okamžitě. Jak toho český agent docílil? "Byl jsem asi vytrvalejší a tvrdší," míní.

Pro CSKA Moskva plyne z tohoto řešení profit spočívající v tom, že ušetří peníze, kterými Rusové z velké části přispívali na Necidův plat ve Zwolle i na jeho předchozích hostováních v PAOK Soluň a ve Slavii.

V průběhu zimy se v souvislosti s Necidem rozehrávala italská karta. Müllerův parťák, superagent Mino Raiola, vedl jednání i s Juventusem Turín. Ve hře byla varianta, že klub, v jehož vedení pracuje Pavel Nedvěd, v zimě Necida koupí za milion eur požadovaný Moskvany a obratem ho pošle na hostování do Cagliari či Chieva. Necida ale zrovna trápilo menší zranění, což apetit italských zájemců utlumilo.

"Zwolle, za které Tomáš nasázel na podzim spoustu gólů, mělo permanentně zájem intenzivní," říká Müller. Jenže Nizozemci zase neměli peníze na odstupné. Nakonec Necida získali i bez něj. Na půl roku.

Pokud se Necida bude na jaře držet střelecká forma a zdraví, bude si v létě patrně moci vybírat z opravdu zajímavých nabídek.

Den poté, co Müller vyřešil zimní peripetie kolem Necida, zasedal výkonný výbor Fotbalové asociace ČR, který agentovi pozastavil licenci (více zde). S tím, že porušoval předpisy, když asociaci nepředkládal k registraci smlouvy, jež by měl uzavírat se svými klienty. Jenže Müller pracoval až dosud bez takových smluv, na základě ústního ujednání.

"Já už to nechci víc rozebírat. S příslušnými lidmi jsme si všechno vysvětlili, uvedu ty věci do řádného stavu a víc už se o tom nechci bavit," reaguje Müller.

Turci Sivokovi nevěřili

A raději se věnuje příběhu Tomáše Sivoka. Ten hrál naposledy fotbal 16. listopadu za národní tým proti Islandu. V utkání ho začaly obtěžovat bolesti v noze, které časem neustávaly. Lékař Besiktase ale tvrdil, že českému stoperovi nic není, Turci obránce podezírali, že už někde podepsal smlouvu s platností od léta a na jaře se chce v Besiktasi jen "kurýrovat".

"Což byl samozřejmě nesmysl. Když jsem jim ale řekl, fajn, tak pojďme prodloužit Tomášovu smlouvu v Besiktasi, položte na stůl nějaký návrh, tak to zase ucukli," říká Müller.

Ne že by o budoucnosti Sivoka, jemuž v létě jeho stávající kontrakt s Besiktasem vyprší, žádná jednání přes zimu nevedl.  "Měsíc a půl jsem byl v kontaktu s PAOK Soluň, ozval se i Leicester z Premier League. Jenže to padlo na tom, že se Tomáš ocitl na marodce, nebyl schopný naskočit u nich do hry hned, jak to oba zájemci potřebovali."

Mezitím fyzioterapeut Pavel Kolář zjistil příčinu Sivokových potíží v poškozených nervech. "A nařídil klid. Pak Tomáš zkoušel běhat na omezený výkon, teď už asi tři dny makal v Besiktasi s kondičními trenéry naplno. A dnes nebo zítra by měl jít naplno trénovat i s týmem. Když ho nebude nic bolet, hurá, je to v pořádku. Když se bolest znovu ozve, bude po mém soudu muset na operaci," míní Müller.

S Besiktasem už jednou o prodloužení Sivokovy smlouvy velmi tvrdě vyjednával. A po Euru 2012 to nakonec skončilo novým, po finanční stránce výrazně vylepšeným kontraktem. Co se bude dít letos v létě? "Uvidíme, buď se prodlouží, nebo nebude problém sehnat pro Tomáše jiné angažmá, v Turecku je o něj velký zájem, dlouhodobě se na něj ptá Sivasspor i další kluby, včetně těch z Istanbulu," rekapituluje Müller.

V Turecku se navíc od příští sezony navyšuje kvóta pro cizince, což je další trumf, který hraje do Sivokových karet.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Slavie se v prvním kole play off fotbalové Ligy mistryň utkají s italskou Fiorentinou, sparťanky čeká v souboji o postup mezi 16 nejlepších týmů Evropy Glasgow City. První zápasy se hrají ve dnech 8. a 9. prosince, odvety o týden později. 

před 52 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 54 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy