Necid a Sivok? Léto rozhodne, mohou se dít velké věci

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 2. 2015 6:00
S Jiřím Müllerem, agentem fotbalistů Tomáše Sivoka a Tomáše Necida, o dramatickém zimním vyjednávání a velkých letních perspektivách jeho klientů
Tomáši Sivokovi v létě končí v Besiktasi smlouva. Otevřou se mu zajímavé možnosti
Tomáši Sivokovi v létě končí v Besiktasi smlouva. Otevřou se mu zajímavé možnosti | Foto: Reuters

Praha - V zimě se nadějně zaselo, v létě by se mohlo sklízet. Zejména útočník Tomáš Necid by ve svých 25 letech mohl jako volný hráč pomýšlet na opravdu atraktivní angažmá, v zimě se jeho jméno skloňovalo dokonce v souvislosti s Juventusem Turín.

Pokud s Besiktasem neprodlouží smlouvu, bude volný i další český reprezentant Tomáš Sivok (31 let). Fotbalisté, za které není potřeba platit jejich dosavadnímu klubu odstupné, jsou na trhu logicky velmi oblíbení. Platí i jednoduchá rovnice, že co se ušetří na odstupném za daného fotbalistu, může se vzápětí pozitivně odrazit na jeho platu.

O složitých jednáních, která jménem svých klientů v zimě vedl, a o perspektivách, jež se před nimi rýsují, hovořil s deníkem Aktuálně.cz agent obou reprezentantů Jiří Müller.

Tomu se v poslední den mezinárodního transferního okna podařilo přesvědčit ruský klub CSKA Moskva, aby s Necidem rozvázal smlouvu o půl roku dříve, než měla vypršet. A aby ho nechal hrát ve Zwolle, kde český útočník strávil na hostování už podzimní část sezony.

Nizozemské hodiny tikaly rychle

"V Nizozemsku se přestupové okno zavíralo už ve 20 hodin. Původní požadavek ruského klubu zněl: přestup za odstupné milion eur. Tak jsme o tom jednali. Ještě v 16 hodin toho posledního přestupního dne chtěli 300 000 eur, nebo prodloužení smlouvy o půl roku," popisuje Müller. Nakonec Rusové odstoupili od smlouvy úplně a okamžitě. Jak toho český agent docílil? "Byl jsem asi vytrvalejší a tvrdší," míní.

Pro CSKA Moskva plyne z tohoto řešení profit spočívající v tom, že ušetří peníze, kterými Rusové z velké části přispívali na Necidův plat ve Zwolle i na jeho předchozích hostováních v PAOK Soluň a ve Slavii.

V průběhu zimy se v souvislosti s Necidem rozehrávala italská karta. Müllerův parťák, superagent Mino Raiola, vedl jednání i s Juventusem Turín. Ve hře byla varianta, že klub, v jehož vedení pracuje Pavel Nedvěd, v zimě Necida koupí za milion eur požadovaný Moskvany a obratem ho pošle na hostování do Cagliari či Chieva. Necida ale zrovna trápilo menší zranění, což apetit italských zájemců utlumilo.

"Zwolle, za které Tomáš nasázel na podzim spoustu gólů, mělo permanentně zájem intenzivní," říká Müller. Jenže Nizozemci zase neměli peníze na odstupné. Nakonec Necida získali i bez něj. Na půl roku.

Pokud se Necida bude na jaře držet střelecká forma a zdraví, bude si v létě patrně moci vybírat z opravdu zajímavých nabídek.

Den poté, co Müller vyřešil zimní peripetie kolem Necida, zasedal výkonný výbor Fotbalové asociace ČR, který agentovi pozastavil licenci (více zde). S tím, že porušoval předpisy, když asociaci nepředkládal k registraci smlouvy, jež by měl uzavírat se svými klienty. Jenže Müller pracoval až dosud bez takových smluv, na základě ústního ujednání.

"Já už to nechci víc rozebírat. S příslušnými lidmi jsme si všechno vysvětlili, uvedu ty věci do řádného stavu a víc už se o tom nechci bavit," reaguje Müller.

Turci Sivokovi nevěřili

A raději se věnuje příběhu Tomáše Sivoka. Ten hrál naposledy fotbal 16. listopadu za národní tým proti Islandu. V utkání ho začaly obtěžovat bolesti v noze, které časem neustávaly. Lékař Besiktase ale tvrdil, že českému stoperovi nic není, Turci obránce podezírali, že už někde podepsal smlouvu s platností od léta a na jaře se chce v Besiktasi jen "kurýrovat".

"Což byl samozřejmě nesmysl. Když jsem jim ale řekl, fajn, tak pojďme prodloužit Tomášovu smlouvu v Besiktasi, položte na stůl nějaký návrh, tak to zase ucukli," říká Müller.

Ne že by o budoucnosti Sivoka, jemuž v létě jeho stávající kontrakt s Besiktasem vyprší, žádná jednání přes zimu nevedl.  "Měsíc a půl jsem byl v kontaktu s PAOK Soluň, ozval se i Leicester z Premier League. Jenže to padlo na tom, že se Tomáš ocitl na marodce, nebyl schopný naskočit u nich do hry hned, jak to oba zájemci potřebovali."

Mezitím fyzioterapeut Pavel Kolář zjistil příčinu Sivokových potíží v poškozených nervech. "A nařídil klid. Pak Tomáš zkoušel běhat na omezený výkon, teď už asi tři dny makal v Besiktasi s kondičními trenéry naplno. A dnes nebo zítra by měl jít naplno trénovat i s týmem. Když ho nebude nic bolet, hurá, je to v pořádku. Když se bolest znovu ozve, bude po mém soudu muset na operaci," míní Müller.

S Besiktasem už jednou o prodloužení Sivokovy smlouvy velmi tvrdě vyjednával. A po Euru 2012 to nakonec skončilo novým, po finanční stránce výrazně vylepšeným kontraktem. Co se bude dít letos v létě? "Uvidíme, buď se prodlouží, nebo nebude problém sehnat pro Tomáše jiné angažmá, v Turecku je o něj velký zájem, dlouhodobě se na něj ptá Sivasspor i další kluby, včetně těch z Istanbulu," rekapituluje Müller.

V Turecku se navíc od příští sezony navyšuje kvóta pro cizince, což je další trumf, který hraje do Sivokových karet.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Provozovatel Zásilkovny koupil komunitní službu Zavezu

Skupina Packeta, která vlastní logisticko-technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst a logistiky, získala 100procentní podíl v komunitní kurýrní službě Zavezu.cz. Cenu firma nesdělila.

Služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a loni měla tržby 346 milionů korun. Propojuje lidi, kteří někam jedou, s těmi, kteří potřebují něco převézt. Využívají ji desítky tisíc lidí. "Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet," uvedla spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hrad prohrál část sporu o majetkové přiznání Mynáře. Musí říct, zda ho kancléř odevzdal

Organizace Právo ve veřejném zájmu částečně uspěla ve sporu s prezidentskou kanceláří, po které se 4,5 roku domáhala informací o majetkovém přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Soud pravomocně rozhodl o tom, že kanceláří musí organizaci poskytnout potvrzení o tom, kdy Mynář oznámení za rok 2013 odevzdal. Kancelář to odmítala s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle soudu spolku poskytnout měla. Soudy však dříve daly zapravdu Hradu v tom, že prezidentská kancelář neměla povinnost přiznání zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy