Wales díky hattricku Balea porazil Bělorusko, Itálie drží rekord v neporazitelnosti

Aktualizováno 5. 9. 2021 23:08
Fotbalisté Itálie remizovali v kvalifikaci o mistrovství světa ve Švýcarsku bez branek. Úřadující mistři Evropy neprohráli 36. duel po sobě a vytvořili nový rekord. Wales vyhrál po obratu v "české" skupině nad Běloruskem 3:2. Všechny góly hostů na neutrálním hřišti v Kazani vstřelil kapitán Gareth Bale, z toho dva z penalty.
Gareth Bale v zápase s Běloruskem
Gareth Bale v zápase s Běloruskem | Foto: Reuters

Anglie porazila doma Andorru 4:0 a ve skupině I je po pěti zápasech stoprocentní. Německo rozstřílelo Arménii 6:0 a Španělsko Gruzii 4:0.

Italy mohl v Basileji poslat do vedení v 53. minutě Jorginho, jenže brankář Sommer jeho penaltu vychytal. Výběr trenéra Manciniho vede skupinu C o čtyři body před Švýcarskem, které ale sehrálo o dva zápasy méně. Tým z Apeninského poloostrova naposledy prohrál 10. září 2018 v Lize národů s Portugalskem.

Bulharsko, které ve čtvrtek remizovalo ve Florencii s Italy 1:1, díky gólu Čočeva z 82. minuty porazilo Litvu 1:0 a v pátém kvalifikačním duelu skupiny C zaznamenalo první vítězství.

První pokutový kop proti Bělorusku proměnil Bale už v šesté minutě. V 29. minutě vyrovnal stejným způsobem Lisakovič, na jehož gól za dvě minuty navázal Seďko. Nečekaný bodový zisk až 89. týmu žebříčku FIFA překazil po změně stran znovu Bale. Dvaatřicetiletý křídelník Realu Madrid nejprve v 69. minutě vyrovnal z další penalty a ve třetí minutě nastavení dokonal obrat pohotovou střelou ve vápně z otočky.

Bale za národní tým skóroval poprvé od října 2019 po 16 zápasech. "Je to obrovské vítězství. Tyhle zápasy, v nichž se od vás očekává výhra, jsou asi nejtěžší," řekl televizní stanici Sky Sports.

"Všechno bylo proti nám, ať už jde o cestování nebo hřiště, ale naštěstí jsme získali tři body. První poločas se nám nepovedl, ve druhém jsme začali šlapat. V kvalifikaci stále žijeme. Podlehli jsme Belgii, která má výborný tým. Je důležité, abychom vyhráli všechna zbývající utkání," uvedl Bale.

Velšané zvítězili po třech utkáních. Ostrované ztrácejí bod na druhé Čechy, přičemž odehráli o dva zápasy méně. Česko v Bruselu podlehlo vedoucí Belgii 0:3.

Anglii poslal v 18. minutě do vedení Lingard. Zbývající tři branky viděli diváci ve Wembley od 72. do 85. minuty. Nejprve se z pokutového kopu prosadil střídající Kane, poté opět Lingard a konečné skóre stanovil Saka, který stylově oslavil dnešní 20. narozeniny.

Svěřenci trenéra Southgatea jsou v čele skupiny o pět bodů před Poláky, kteří zvítězili v San Marinu 7:1. V úvodním poločasu dvakrát skóroval kanonýr Bayernu Lewandowski. Do druhého poločasu ho nahradil Buksa, který stihl hattrick. Poslední dvě branky vsítil v nastavení. San Marino vstřelilo v pátém kvalifikačním duelu první branku, stále je ale bez bodu. Bod za Polskem se nachází Albánie, jež doma gólem Broji z 87. minuty zdolala Maďary 1:0.

Německo pod trenérem Flickem navázalo na čtvrteční kvalifikační výhru 2:0 nad Lichtenštejnskem. O triumfu proti Arménii rozhodlo ve Stuttgartu už v prvním poločase, v němž dvakrát skóroval Gnabry, poté se trefili Reus s Wernerem. Po změně stran se prosadili Hofmann a střídající Adeyemi. Němci se dostali do čela skupiny J o dva body před dnešního soupeře.

Bod na druhou Arménii ztrácí Rumunsko po domácí výhře 2:0 nad Lichtenštejnskem. Island vybojoval se Severní Makedonií remízu 2:2, přestože po 54 minutách prohrával o dvě branky.

Španělsko proti Gruzii vyhrálo úvodní poločas o tři góly. Postupně se mezi střelce zapsali Gaya, Soler a Torres. Konečný výsledek stanovil Sarabia. "La Roja" se dostali do čela skupiny B o bod před Švédy, kteří sehráli o dva duely méně. Kosovo v nastavení získalo alespoň bod za domácí remízu 1:1 s Řeckem.

Kvalifikace MS 2022 ve fotbale:

Skupina B:

Badajoz: Španělsko - Gruzie 4:0 (3:0)

Branky: 14. Gaya, 25. Soler, 41. Torres, 63. Sarabia.

Sofia: Bulharsko - Litva 1:0 (0:0)

Branka: 82. Čočev. ČK: 83. Michajlov (Bulharsko).

Brusel: Belgie - ČR 3:0 (2:0)

Branky: 8. Lukaku, 41. E. Hazard, 65. Saelemaekers.

Kazaň: Bělorusko - Wales 2:3 (2:1)

Branky: 29. z pen. Lisakovič, 31. Seďko - 6. a 68. obě z pen., 90.+3 Bale.

Londýn: Anglie - Andorra 4:0 (1:0)

Branky: 18. a 78. Lingard, 72. Kane z pen., 85. Saka.

Serravalle: San Marino - Polsko 1:7 (0:4)

Branky: 48. Nanni - 67., 90.+2 a 90.+4 Buksa, 5. a 21. Lewandowski, 16. Swiderski, 44. Linetty.

Skupina J:

Reykjavík: Island - Severní Makedonie 2:2 (0:1)

Branky: 78. B. I. Bjarnason, 84. Gudjohnsen Andri - 12. Velkovski, 54. Alioski.

Stuttgart: Německo - Arménie 6:0 (4:0)

Branky: 6. a 15. Gnabry, 35. Reus, 45. Werner, 52. Hofmann, 90.+1 Adeyemi.

Bukurešť: Rumunsko - Lichtenštejnsko 2:0 (2:0)

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

před 7 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Aktualizováno před 7 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.