Moskva - Má to být velkolepý, úspěšný a bezpečný šampionát. Rusové za mistrovství světa, které otevřou dnešním zápasem proti Saúdské Arábii, utratili v přepočtu téměř 250 miliard korun. A cíl je jasný: chtějí se ukázat v jiném, moderním, západními médii "nefiltrovaném" světle.
A to doslova. Součástí okázalé prezentace jsou každodenní světelné show, které vykreslují fotbalová témata a obrazy na budovu centrální výstavní síně Manéž poblíž Rudého náměstí.
Více než milion fanoušků a tisíce novinářů mají přivítat "vymazlená" ruská města západního střihu. Rusové dychtí rozbít stereotypy o zemi s autoritářským režimem, o ponuré postkomunistické velmoci, která si ještě donedávna pěstovala svůj centrálně řízený dopingový systém.
"Fanoušci z celého světa se vrátí domů s úplně jiným obrazem o Rusku, než s jakým sem přijeli. Vnímání cizinců se díky mistrovství změní," přitakává Arťom, moskevský rodák ve středním věku.
Ještě hodiny před slavnostním zahájením fotbalového šampionátu, o které se ve čtvrtek postarají britský zpěvák Robbie Williams, ruská sopranistka Aida Garifullinová a fotbalová legenda Ronaldo, se v Moskvě horečně uklízelo. A když třeba dojdou čisticí vozy, není problém - organizátoři si umějí poradit.
Mistrovství světa má být podle ruských politologů podobnou exhibicí, jakou byly pro Číňany olympijské hry v Pekingu před deseti lety.
"Svět, který přijede příští rok do Ruska, milion a půl lidí ze všech koutů zeměkoule, objeví, že Rusko je vstřícná země, kde si můžete užívat fotbal s domácími Rusy," prohlásil šéf Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino.
V každém případě ruská metropole udělala za poslední roky ohromný pokrok. Je otázkou, zda v posledních týdnech neproběhl v ulicích masový zátah jako v roce 1980, kdy tehdejší režim po dobu olympiády z hlavního města vysídlil "příživníky, alkoholiky, nádražní prostitutky, recidivisty a nelegální migranty". Nicméně Moskva skutečně udivuje - centrum města je příjemné a čisté, na nádražní prostitutku nenarazíte, ani kdybyste po ní náhodou pátrali.
"Po letech vidím nové město. Úplně perfektní, jsem mile překvapený. Projel jsem se i metrem, které je famózní. Zážitek. Prošel jsme si centrum, je krásné," pochvaloval si bývalý reprezentační záložník Lukáš Zelenka, který se do Moskvy vrátil po sedmnácti letech.
Rusům na jejich image záleží víc než na výsledcích jejich Sborné. Zas takové překvapení to ale není. Ruský národní tým, jehož zápas se Saúdskou Arábií dnes v 17.00 celé mistrovství slavnostně otevře, svět asi zrovna neohromí.
Svěřenci trenéra Čerčesova nevyhráli posledních sedm zápasů a nemusí jim pomoci ani to, že jsou v jedné z nejlehčích skupin historie mistrovství světa, jak partu Rusů, Saudů, Egypťanů a Uruguayců škodolibě nazývají někteří fotbaloví experti. Domácí klesli až na 70. místo žebříčku FIFA a jsou nejníže ze všech 32 účastníků turnaje. Saúdská Arábie je na tom jen o tři pozice lépe.
Sborné ostatně příliš nevěří ani ruský prezident Vladimir Putin. "Bohužel musím uznat, že sborná nemá v poslední době dobré výsledky," nechal se slyšet šéf Kremlu. Ochlazení ruského fotbalového nacionalismu je znát i z titulních stránek největších sportovních médií, z nichž se den před zápasem místo ruských borců usmívají Messi, Ronaldo a Neymar.
Domácí Sborná vyrazí do domácího šampionátu s ligovým výběrem, mimo ruskou soutěž působí pouze brankář Vladimir Gabulov z FC Bruggy a záložník Denis Čeryšev z Villarrealu.
A místo bojového nadšení jedou v médiích diskuse, proč trenér Čerčesov nakonec nenominoval obránce Konstantina Rausche, který přitom v lednu s vidinou účasti na světovém šampionátu přestoupil z bundesligového Kolína nad Rýnem do Dynama Moskva.