Konec gay ikony. Měl by se stydět, vyčítají Beckhamovi tučné katarské kšefty

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 11. 2022 19:24
Do začátku světového šampionátu ve fotbale zbývá jen pár dní a na britských ostrovech znovu sílí kritika fotbalové legendy Davida Beckhama. Jeden z nejslavnějších fotbalistů všech dob se stal tváří kontroverzního turnaje v Kataru a za roli ambasadora inkasoval miliony liber, čímž rozdráždil lidskoprávní organizace.
David Beckham na pohřbu královny Alžběty.
David Beckham na pohřbu královny Alžběty. | Foto: Reuters

Organizace Human Rights Watch popisuje dodržování lidských práv v Kataru slovem tristní, Davidu Beckhamovi to ale nezabránilo uzavřít s bohatou a silně konzervativní arabskou zemí lukrativní smlouvu.

Zavázal se v ní, že Katařanům pomůže s propagací země a zejména fotbalového MS. Jeho jednorázová odměna by měla činit 10 milionů liber, v případě dlouhodobější spolupráce dokonce 150 milionů liber během následujících deseti let.

V létě natočil třicetiminutový propagační spot, ve kterém vypráví: "Lidé z Kataru jsou velmi hrdí na svou kulturu. Moderní a tradiční se zde pojí a vytváří něco opravdu jedinečného."

Kritika kdysi nedotknutelné anglické modly poté ještě zesílila. 

Katar má podle organizace Amnesty International za sebou dlouhou historii pošlapávání lidských práv, od omezování svobody projevu přes kriminalizaci stejnopohlavních vztahů až po kruté zacházení se zahraničními dělníky.

Podle deníku The Guardian zemřelo během výstavby stadionů od roku 2010 přibližně 6500 pracovníků.

Světový šampionát je typickým příkladem takzvaného "sportwashingu", kdy totalitní režim pořádáním velké sportovní akce zakrývá problémy s dodržováním lidských práv.

Katar je kvůli svým přísným zákonům považován za nebezpečný pro LGBTQ+ komunitu i pro ženy, nad jejichž životy mají kvůli systému opatrovnictví do značné míry kontrolu muži. 

"Do té země bych jako gay nikdy nejel, hodně bych se bál. Pokud jde o Davida Beckhama, měl by hanbou svěsit hlavu. Je gay ikonou, obrovsky populární po celém světě a tohle dělá z jednoho jediného důvodu: kvůli milionům v bance," uvedl před několika dny britský novinář a politický komentátor Andrew Pierce.

Podle katarských zákonů je homosexualita nezákonná a hrozí za ni až tři roky vězení.

K Pierceovi se připojil britský komik Joe Lycett. Podle něj Beckham, který se v minulosti angažoval za práva LGTBQ+, po katarské anabázi "ztratí status gay ikony". 

"Jsi prvním fotbalistou Premier League, který se nechal fotit do gay magazínů, jako je Attitude a mluvil otevřeně o svých gay fanoušcích. Teď je rok 2022 a ty máš smlouvu s Katarem," pustil se Lycett do Beckhama.

Už v říjnu v deníku Daily Mail kritizoval bývalého fotbalistu Rob Rinder, britský kriminální advokát a televizní osobnost. "Je jasné, že je to o penězích, nikoli o čistotě lásky ke hře. Dal penězům přednost před morálkou. Strašně tragický moment," prohlásil.

Šestinásobný mistr Anglie v dresu Manchesteru United se ke spolupráci s katarským režimem prozatím osobně nevyjádřil.

Jeho mluvčí v létě nabídl toto vysvětlení: "David navštěvuje Katar přes deset let. V té zemi viděl velkou vášeň pro fotbal, dlouhodobé odhodlání pořádat mistrovství světa a chuť přinést velký odkaz pro celý region."

Sedmačtyřicetiletého Beckhama se zastal bývalý spoluhráč z United a prominentní televizní fotbalový odborník Gary Neville.

"Lidé zapomínají, že Beckham hrál za Paris St. Germain, klub vlastněný Katařany. Má s nimi určitý vztah. Navíc práce, kterou vykonal, pokud jde o pověst naší země po celém světě, je za posledních pět až deset let pravděpodobně bezkonkurenční," uvedl pro Daily Mail.

Beckham, který během kariéry navlékl i dres Realu Madrid, AC Milán či Los Angeles Galaxy a v současnosti vlastní klub Inter Miami, podle odborníků aktuálně peníze potřebuje.

Jeho firma David Beckham Ventures Limited zaznamenala v posledních letech i kvůli covidové pandemii výrazné ztráty, stejně jako značka jeho ženy Victorie. 

Peníze od bohatého Kataru pomohou tyto ztráty zacelit, ovšem Beckham podle marketingových expertů může za tuto smlouvu zaplatit v budoucnu vysokou cenu. Potenciální zájemce o jeho služby může v budoucnu odrazovat právě skutečnost, že si "zadal" s Katařany. 

"Ono se možná bude tvrdit, že svým zapojením do kampaně chtěl upozornit na nespravedlnosti tamějšího režimu, ale mnohé značky si dost možná budou rozmýšlet, jestli se s takovou kontroverzí chtějí spojit," uvedl už loni expert na sportovní kontrakty Conrad Wiacek z analytické firmy GlobalData. 

 

Právě se děje

Další zprávy