Děkujeme, vypadněte. Rozloučí se Italové po barážovém fiasku s fotbalovými mumiemi?

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
14. 11. 2017 11:19
Itálie se po dlouhých 60 letech nepodívá na mistrovství světa ve fotbale. Problém ale zdaleka nevězí jen v barážové porážce 0:1 se Švédskem.
Gianluigi Buffon pokaženou kvalifikaci obrečel. A hned po zápase ukončil reprezentační kariéru.
Gianluigi Buffon pokaženou kvalifikaci obrečel. A hned po zápase ukončil reprezentační kariéru. | Foto: Reuters

Milán - "Proč tam mám jít, do pr**le, já? Potřebujeme vyhrát, ne remizovat!" vykřikl záložník Daniele De Rossi, když ho trenér italské reprezentace ve druhém poločase barážového utkání se Švédskem vyzval, aby se začal rozcvičovat. Zavrtěl hlavou a ukázal na vedle sedícího útočníka Lorenza Insigneho, ať jde hrát raději on.

Itálie v tu chvíli potřebovala vstřelit dva góly, aby postoupila na nadcházející mistrovství světa, které příští léto uspořádá Rusko. Nedala je, a poprvé od roku 1958 tak bude na šampionátu chybět.

Brankář Gianluigi Buffon odcházel ze hřiště v slzách, právě na mistrovství chtěl svoji reprezentační kariéru ukončit. Místo toho, aby se stal jediným fotbalistou, který startoval na šesti světových šampionátech, končí neslavně po zpackané kvalifikaci. A s ním tři další veteráni - zmiňovaný De Rossi i obránci Andrea Barzagli a Giorgio Chiellini.

"Omlouvám se za výsledek, nedali jsme góly," prohlásil trenér Giampiero Ventura po zápase. Když se novináři zeptali, zda vezme odpovědnost za historický výbuch na sebe a odstoupí, uvedl jen, že všechno musí probrat s vedením fotbalového svazu.

Brazilské fiasko Italy neprobralo

Příčinu krachu je ale potřeba hledat dál než v baráži, kterou protivník ze Švédska odehrál po všech stránkách lépe. Na problémy si Italové zadělali už v roce 2014, kdy po návratu z mistrovství světa v Brazílii hodnotili tehdejší neúspěch a hledali cestu, jak fotbal ve své zemi odpíchnout znovu kupředu.

Poté, co v Brazílii vypadli z turnaje už v základní skupině, odstoupil nejen trenér Cesare Prandeli, ale i vedení svazu. Na nového předsedu tehdy kandidovali Demetrio Albertini, bývalý reprezentant a dlouholetý hráč AC Milán, a Carlo Tavecchio, politik a fotbalový funkcionář, tehdejší šéf italského amatérského fotbalu.

Albertini, který měl za sebou čerstvou zkušenost s prací místopředsedy svazu, nabízel změny. Inspiroval se německým úspěchem a podobné reformy, které vynesly zpátky na světový vrchol fotbal v Německu, hodlal zavést i v Itálii. Důraz dával na mládežnické akademie, podporu mladých hráčů a reorganizaci soutěží. Tavecchio se vymezoval proti velkým klubům, nabízel svoje dlouholeté zkušenosti z fotbalového zákulisí a k reprezentaci chtěl vrátit svazové trenéry, kteří by se posouvali od mládeže až k áčku.

Revolučních změn, které přinášel Albertini, se svazoví voliči zalekli a přednost dali Tavecchiovi. Ten prokázal šťastnou ruku při výběru trenéra pro kvalifikaci na Euro 2016. Ustoupil od myšlenky povolat kouče od mládežnických výběrů a vedením mužstva pověřil Antonia Conteho z mistrovského Juventusu. Přestože Italům chyběly hvězdy, jimiž oplývali v minulosti, dotáhl Conte tým až na závěrečný turnaj.

Jak neprodat záchrannou vestu na Titaniku

Kromě toho se ale v Itálii neměnilo nic. Nejvyšší soutěž se dál hraje na rozpadajících se stadionech, z poloprázdných ochozů znějí rasistické a fašistické pokřiky, marketingové a PR strategie klubů jsou zoufale zastaralé. Italský novinář Carlo Garganese říká, že kluby v jeho zemi by "neprodaly ani záchrannou vestu na Titaniku".

Když k tomu připočteme nezáživnou hru většiny klubů, není divu, že se o italský fotbal sponzoři a globální televizní společnosti zrovna neperou.

Na hřišti navíc chybí italští fotbalisté, místo kterých hrají cizinci. Fanoušci v zemi si často utahují z Angličanů a z toho, jak příliv drahých zahraničních hvězd do Premier League oslabil anglickou reprezentaci.

Na rozdíl od Italů se ale Anglie na světový šampionát do Ruska 2018 dostala a tamní svaz několika opatřeními začal podporovat nasazování mladých domácích fotbalistů a naopak omezil přístup mimoevropských fotbalistů do anglického fotbalu.

Sbohem, fotbalové mumie

Když trenér Conte loni od italské reprezentace odcházel, jmenoval Tavecchio jeho nástupcem Giampiera Venturu. Trenér z malých regionálních klubů si měl poradit s nedostatečným výběrem špičkových hráčů, za celou kvalifikaci ale nedokázal najít fungující složení týmu ani herní systém. Tvrdohlavě trval na svém oblíbeném systému 4-2-4, se kterým jeho svěřenci vybouchli ve Španělsku a nedokázali doma porazit Makedonii.

Účtování je nyní až hrozivé. Tavecchiovo vedení skomírajícímu calciu obrodu nepřineslo, reprezentace se navíc srovnává s historickým propadákem. "Musíme se rozloučit s mumiemi, které vedou náš fotbal, a místo pro mladé udělat nejen na hřišti. Děkujeme, vypadněte," napsal po barážovém fiasku na sociální síti Paolo Cannavaro, obránce ligového Sassuola a bratr mistra světa Fabia Cannavara.

 

Právě se děje

Další zprávy