Infantino je příšerná tvář fotbalu, řekl Neville. Jeho slova označil za skandální

Sport Sport
21. 11. 2022 19:46
Prezident organizace FIFA Gianni Infantino je podle Garyho Nevillea nevhodným reprezentantem světového fotbalu. Britského experta popudil sobotní dlouhý a v mnoha ohledech bizarní Italův projev, ve kterém se zastal Kataru coby pořadatele MS a jeho kritiky označil za pokrytce.
Gianni Infantino.
Gianni Infantino. | Foto: Reuters

"Dnes se cítím jako Katařan. Dnes se cítím jako Arab. Dnes se cítím jako gay. Dnes se cítím jako postižený. Dnes se cítím jako migrující dělník," hlásil s dramatickými pauzami Infantino.

"Samozřejmě nejsem Katařan, nejsem Arab, nejsem gay, ale cítím se tak, protože vím, jaké to je být diskriminovaný, být šikanovaný jako cizinec v cizí zemi," podotkl s vysvětlením, že jako dítě čelil šikaně, protože vyrůstal v Itálii s pihami a zrzavými vlasy.

"Co v takovém případě uděláte? Zkusíte se angažovat, najít si kamarády. Nezačnete obviňovat, bojovat, urážet," reagoval italský funkcionář na kritiku Kataru. A přešel do protiútoku. Stydět by se podle něj měl spíš západní svět.

"Za to, co jsme v Evropě poslední tři tisíce let dělali, bychom se teď měli tři tisíce let omlouvat, než začneme rozdávat lekce morálky," řekl.

Gary Neville přiznal, že ho Infantinův projev šokoval.

"Jeho jazyk, jeho věty o postižených a migrantech, byly absolutním skandálem. Takové vyjadřování by si neměl dovolit," řekl Neville, který v Kataru pracuje jako expert pro televizi beIN Sports.

"Infantino je příšerná tvář fotbalu. To, co říkal, bylo skutečně nevhodné," uvedl bývalý hráč Manchesteru United a vyzval k budoucímu vylepšování obrazu celé organizace.

"Myslím si, že FIFA je chabou reprezentací toho, co je fotbal, což je krásná hra, kterou si užívají komunity po celém světě. FIFA si musí udělat pořádek," řekl.

Světový fotbal podle něj potřebuje nezávislost a demokracii. "Už hodně dlouho je to velmi zlé. Infantino zvolil sám sebe do funkce a je tou nejhorší tváří, která reprezentuje Blízký východ, Araby, muslimy a mistrovství světa v Kataru."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv americké softwarové společnosti Microsoft na hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters může tento postup vést k vyšetřování obchodních praktik podniku a k zákazu těchto praktik v případě, že se prokáže poškozování hospodářské soutěže.

"Úřad dnes zahájil řízení proti Microsoftu, aby zjistil, zda má firma mimořádný význam pro hospodářskou soutěž napříč trhy," píše se v tiskové zprávě úřadu. "Takové zjištění by nám umožnilo praktiky ohrožující hospodářskou soutěž včas zachytit a zakázat," prohlásil prezident úřadu Andreas Mundt.

Microsoft má podle Mundta díky svým produktům Windows a Office dlouhodobě velmi silnou pozici v oblasti operačních systémů a kancelářského softwaru. Mundt rovněž poukázal na rostoucí význam cloudových služeb Microsoftu a úspěch komunikační platformy Teams. "Navíc Microsoft působí také v dalších oblastech, včetně videoher," dodal.

Společnost Microsoft v reakci na oznámení úřadu uvedla, že jako velká technologická firma si uvědomuje svou zvýšenou zodpovědnost za zdravé konkurenční prostředí. "Budeme konstruktivně spolupracovat s úřadem, který se snaží porozumět naší roli na digitálních trzích," dodal americký podnik.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vyšetřovatelé v Paříži zjišťují v bankách okolnosti podvodů s dividendami

Vyšetřovatelé dnes v Paříži navštívili kanceláře několika velkých bank, zjišťují okolnosti podvodů při výplatě dividend a jejich zdanění. Byli v bance BNP Paribas, HSBC a také v Société Générale, která je vlastníkem české Komerční banky. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o součást vyšetřování, které zasahuje více evropských zemí.

Société Générale návštěvu vyšetřovatelů potvrdila, žádné podrobnosti k tomu ale sdělit nechtěla. Ostatní banky se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Národní finanční prokuratura (PNF) uvedla, že vyšetřování souvisí s kauzou označovanou "cum-ex" týkající se výplaty dividend. Při této strategii banky a investoři obchodují akcie firem kolem data rozhodného pro určení nároku na dividendu a následným prodejem mezi sebou se snaží znepřehlednit, kdo je v rozhodný den skutečně vlastníkem. Účastníci těchto obchodů následně žádají po státu vrácení daně z dividend, na což ale nemají nárok.

Finanční prokuratura také uvedla, že vyšetřování se týká i firem Exane, což je součást BNP, a Natixis, což je investiční banka spadající do francouzské bankovní skupiny BPCE. I kanceláře těchto firem navštívili vyšetřovatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy