Dramatické záběry z Kataru, pořadatelskou zemi fotbalového šampionátu zasáhlo tornádo

Sport Sport
7. 12. 2022 13:46
Hostitele fotbalového mistrovství světa zasáhlo tornádo. Fanoušci v Kataru i tamní meteorologický ústav sdíleli dramatické záběry rotujícího sloupce vzduchu.

Tornádo se vyskytovalo především v průmyslovém městě Rás Laffan, asi padesát kilometrů od metropole Dauhá.

Doprovodil ho také přívalový déšť, který ve městě zaplavil silnice, a na sociálních sítích se objevily i záběry hromady krup.

V Kataru pršelo poprvé od zahájení mistrovství světa 20. listopadu. "První den bez fotbalu, první den s mraky," glosoval to na Twitteru bývalý slavný anglický fotbalista Gary Lineker, jenž nyní pracuje jako expert stanice BBC.

Tornáda jsou v Kataru extrémně vzácná, země má dokonce nejnižší index úrovně ohrožení přírodními katastrofami ze všech států (Česko je v něm na 35. místě).

Index, vyvinutý Institutem pro životní prostředí a lidskou bezpečnost Univerzity Spojených národů, vypočítává riziko vzhledem k přírodním nebezpečím včetně zemětřesení, sopečných erupcí, bouří, záplav, sucha a zvyšování hladiny moří.

Roční průměr srážek je v Kataru pouze 75 mm, v Česku je to 600 - 800 mm.

Katarský meteorologický ústav ve středu v poledne na Twitteru informoval, že situaci monitoruje, a vyzval k opatrnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy