Diváci Angličany vypískali. Není to politika, odmítá debatu o poklekávání Southgate

mar mar
7. 6. 2021 21:43
Proti Rumunsku se opakovala stejná situace, jakou angličtí hráči zažili už v předešlém přátelském zápase s Rakouskem. Když před přípravným utkáním poklekli, aby podpořili boj proti rasismu, dočkali se z tribun pískotu a posměšků.
Anglická fotbalová reprezentace před zápasem s Rumunskem.
Anglická fotbalová reprezentace před zápasem s Rumunskem. | Foto: Reuters

Ty sice následně přehlušil potlesk a podpora ostatních diváků v hledišti, ale z pokleknutí se následně opět stalo jedno z hlavních témat generálky před Eurem.

Cílem symbolického pokleknutí na jedno koleno je upozornit na rasovou nerovnost a problémy, které jsou s ní spojené. Tribuny jej ovšem i v Anglii vnímají rozporuplně.

Na ostrovech se rozpoutala diskuze, zda by hráči měli v gestu pokračovat i během Eura.

Silný hlas měl v debatě trenér národního týmu Gareth Southgate, který jednoznačně stojí za tím, aby hráči v podpoře boje s rasismem pokračovali. "Víme, že to může vzbudit i protichůdné reakce, ale budeme je ignorovat. Rozhodně v poklekávání cheme pokračovat," řekl po utkání s Rumunskem.

Právě před přípravným zápasem na sebe upozornil rumunský záložník Slavie Nicolae Stanciu, který společně se spoluhráčem Ionutem Nedelcearem zůstal nehybně stát s rukama v bok. Chtěl tak upozornit na podle něj nespravedlivý trest pro Ondřeje Kúdelu za urážku Glenna Kamary z Glasgow Rangers.

Southgate bučení na klečící reprezentanty nerozumí. "Chceme rovnoprávnost a chceme podpořit také naše hráče, kteří si toho s nesnášenlivostí zažili hodně," upozornil.

Prakticky každý hráč tmavé pleti v Premier League čelil v nějaké podobě rasistickým urážkám, často také na sociálních sítích. Jako například útočník Marcus Rashford nebo obránci Danny Rose a Kyle Walker.

V současné atmosféře byl na začátku týdne byl z anglické kriketové reprezentace suspendován Ollie Robinson kvůli téměř deset let starým tweetům, které měly rasistický i sexistický kontext. Posty na sociální síť napsal coby teenager.

Debata okolo předzápasového rituálu je v jedné z pořadatelských zemí Eura stále živá a patří k jedněm z hlavních témat před blížícím se šampionátem, který pro Albion začne už v neděli proti Chorvatsku.

"Hráči toho žvanění okolo co by měli nebo neměli mají dost. Už toho bylo opravdu hodně. Rozhodně o tom nebudou mluvit ani na to odpovídat během turnaje. Pokud to tak bude, tak to tak prostě bude," snažil se diskuzi utnout anglický trenér.

Se vzkazem se připojil i britský premiér Boris Johnson. "Plně respektuju ty, kdo se rozhodli nenásilnou cestou vyjádřit své pocity a protestovat," komentoval pokleknutí. "Osobně mám ale radši činy než gesta," vzkázal přes svého mluvčího s odkazem na to, že nechal zřídit Komisi pro rasové a etnické rozdíly.

Za reprezentanty stojí bývalí hráči Ashley Cole, Roy Keane a Ian Wright, kteří apelovali na to, aby Angličané v gestu i nadále pokračovali. Současně ale přiznávají, že část fanoušků zjevně o správnosti nepřesvědčí.

Podle Keana se ovšem mají soustředit hlavně na fotbal. "Vyjádřili jasně, co dělají a proč a mají podporu trenéra. Neměli by si z reakcí z tribun dělat hlavu, hlavní pro ně musí být zápas," je přesvědčená legenda Manchesteru United.

"Není to politické gesto, je to vyjádření podpory jednoho druhému," snažil se po zápase s Rakouskem vysvětlit trenér anglické reprezentace. "Myslím, že většina lidí to chápe, ale část z nich tomu odmítá věřit. Vnímám to napříč různými stadiony," uvedl Southgate.

Deník The Sun poukazuje na obavy fotbalové asociace, že někteří diváci se mylně domnívají, že gesto je symbolem pro podporu krajně levicové skupiny Black Lives Matter UK, jak píše Duncan Wright.

Pokleknout odmítli v minulosti i čeští hráči. Reprezentanti vyjádřili svůj boj proti rasismu i další projevům nesnášenlivosti, xenofobie či antisemitismu tak, že ukázali na nápis na rukávu dresu, odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy