Ukrajina zaujala dresy s Krymem a "banderovskými" hesly. Jsou na drogách, zuří Rusové

Jiří Škuba Jiří Škuba
7. 6. 2021 14:43
Nová podoba ukrajinských dresů pro mistrovství Evropy vyvolala prudkou reakci ruských představitelů. Ukrajinci na trikoty použili obrys svého státu včetně Krymu, který Rusové před sedmi lety anektovali.
Detail ukrajinského dresu i s územím poloostrova Krym
Detail ukrajinského dresu i s územím poloostrova Krym | Foto: Profimedia

Rusko se obořilo na Ukrajinu poté, co národní fotbalový tým odhalil nové dresy pro nadcházející Euro s mapou země, která zahrnuje Krym.

Moskva anektovala poloostrov v roce 2014, ale Kyjev považuje tento krok za nezákonný. Krym je považován za okupované ukrajinské území většinou vlád po celém světě. Stejný postoj nyní zaujala i evropská federace UEFA, která dresy schválila "podle platných předpisů." 

Nová ukrajinská souprava představená v neděli fotbalovým svazem ukazuje obrysy hranic země, a to včetně poloostrova. Obsahuje také slogany s nápisy "Sláva Ukrajině" a "Sláva hrdinům!".

Tyto slogany byly použity na Ukrajině během druhé světové války jako protest proti sovětské vládě a armáda je obnovila po anexi Krymu a během konfliktu na východě země proti proruským separatistům.

Podle ruské strany ale hesla odkazují na Ukrajinskou povstaleckou armádu vedenou nacionalistou Stepanem Banderou. Banderovci se "proslavili" jak bojem proti sovětské moci, tak i četnými masakry, například Poláků ve Volyni.

Andrej Pavelko, šéf Ukrajinského fotbalového svazu, na Facebooku napsal, že obrys "dodá hráčům sílu, protože budou bojovat za Ukrajinu".

Nová podoba dresů pochopitelně rozohnila představitele Ruska. Poslanec Dmitrij Sviščev podle agentury RIA Novosti dres nazval "politickou provokací". Zobrazení mapy Ukrajiny "s ruským územím" je podle něj nelegální.

"Pokud jde o notoricky známé nacionalistické skandování stejně jako součást vybavení ukrajinských sportovců, jedná se o další pokus státní kyjevské propagandy upevnit ve veřejném vědomí slogan, že mnoho lidí na Ukrajině i v zahraničí sympatizuje s Ukrajinskou povstaleckou armádou, Banderou a jejich zločiny během druhé světové války," napsala na Twitter Marija Zacharovová, známá mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Dresy zároveň označila za "iluzi nemožného."

Ještě dál zašel bývalý generální sekretář ruské fotbalové federace Anatolij Vorobjov. "Musejí být na drogách," řekl ruské státní televizi RT, přičemž použil termín "halucinogenní houby."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministři EU si s Blinkenem potvrdili jednotný postoj vůči Rusku, řekl Lipavský. Unie s USA dále připravuje společné sankce pro případ ruské agrese.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bohemians v přípravě zvítězili nad Gabalou 3:1, Liberec prohrál s Charkovem

Fotbalisté Bohemians 1905 zvítězili v přípravném utkání na soustředění v Turecku nad ázerbájdžánskou Gabalou 3:1 i díky dvěma gólům Jana Chramosty. Naopak Liberec prohrál s Charkovem 0:1. Hradec Králové rovněž na kempu v Turecku remizoval s jiným ukrajinským celkem Veres Rivne 1:1.

Výsledky:

Bohemians Praha 1905 - Gabala (Ázerb.) 3:1 (2:0)

Branky: 17. a 36. Chramosta, 80. Hronek - 75. Alimi z pen.

Slovan Liberec - Metalist Charkov 0:1 (0:0)

Branka: 80. Riascos.

FC Hradec Králové - Veres Rivne (Ukr.) 1:1 (1:0)

Branky: 18. Vlkanova - 71. Gajdučyk.

Dynamo České Budějovice - Chimki 4:2 (2:1)

Branky: 11. Van Buren, 44. Škoda, 51. Havel, 77. Mihálik - 3. Žumabekov, 60. Glušakov.

Sigma Olomouc - Tirol Innsbruck 3:0 (3:0)

Branky: 11. Matoušek, 15. Růsek, 32. Uriča.

Zdroj: ČTK
Další zprávy