Praha - Pavel Mokrý, kterého v úterý zatkla policie, byl sice čtyři roky šéfem fotbalového hnutí, nicméně oficiálně vládli jiní.
Říkalo se mu "figurka na Strahově". Zatímco o něm nebylo skoro vůbec slyšet, dvojice Vlastimil Košťál a Jaroslav Vacek se v Českomoravském fotbalovém svazu činila.
Také oni ale už na svazu skončili - Košťál na konci minulého roku, Vacek po volbách, kdy neobhájil svůj mandát.
Čtěte více: Bývalé vládce fotbalu v čele s Mokrým zatkla policie
Kdo to byl Pavel Mokrý a čím je teď? Nejdříve zkoušel hrát fotbal, poté se snažil prosadit jako rozhodčí.
Nakonec se brněnský rodák stal funkcionářem a do vyšších sfér poprvé nakoukl v polovině devadesátých let minulého století, kdy byl zvolen předsedou Jihomoravské župy.
Čtěte dále: Český fotbal šel ke dnu. Éra Koštála a spol. je pryč
Před deseti lety se poprvé dostal do výkonného výboru ČMFS, kam byl zvolen jako šéf moravské řídící komise.
A v roce 2001 se už ucházel o nejvyšší křeslo. Dosavadní vládce svazu František Chvalovský musel kvůli problémům v podnikání odejít z čela fotbalu, a proto bylo nutné najít nového předsedu - Mokrý byl jedním z kandidátů.
Z místopředsedy předsedou
V té době už zároveň šéfoval Jihomoravskému krajskému fotbalovému svazu, nejvyšším představitelem českého fotbalu se ale zatím nestal.
Ve volbách 2001 uspěl po dohadovacím řízení jeho protikandidát Jan Obst a Mokrý bral "pouze" funkci prvního místopředsedy.
V té také přečkal velkou korupční aféru, ve které do poslední chvíle podporoval svého kolegu z výkonného výboru Milana Brabce, jenž měl pod palcem rozhodčí. Sám první místopředseda ČMFS zase zodpovídal za delegáty.
Nikomu to příliš nevadilo, a tak znovu kandidoval na post předsedy.
Proti němu stáli tentokrát Vlastimil Košťál a nynější šéf svazu Ivan Hašek. Ač se zdálo, že Mokrý je mezi nimi největším outsiderem, na třetí pokus se stal novým šéfem české kopané právě on.
Mokrého zvolení budilo od první chvíle rozpaky. Sám nový předseda se na veřejnosti příliš neobjevoval a málokdy o něm bylo slyšet. Když už se tak ale stalo, bylo z toho pěkné pozdvižení.
Lustrační kauza
Velký rozruch vzbudily loni v červnu zprávy, které do světa hlásaly, že Pavel Mokrý byl v minulosti pracovníkem StB a má pozitivní lustrační osvědčení.
Kauza se nikdy nevyřešila a předseda ČMFS tyto informace nepotvrdil ani nevyvrátil.
Fotbalový svaz vyšel jen s nejasným prohlášením, podle kterého žádné předpisy nevyžadují, aby na jakékoliv funkce v rámci Českomoravského fotbalového svazu bylo třeba lustrační osvědčení.
Čtěte více: Mokrý: Zatčení Starky sleduji s obavami
Často se o Pavlu Mokrém mluvilo také o pár měsíců později. V říjnu 2007 totiž při jednání s představiteli slovenského fotbalu uvedl, že by se bývalí federální partneři mohli spojit za účelem pořádání závěrečného turnaje mistrovství Evropy dospělých.
Že společně se Slovenskem nemá Česká republika jediný stadion, který by vyhovoval náročným normám UEFA, nikomu příliš nevadilo.
Po několika dnech však Mokrý své optimistické prohlášení alespoň trochu mírnil: "Šlo čistě jen o teoretické úvahy. Podobný projekt v nejbližší době určitě z různých důvodů není reálný, možná až ve vzdálenější budoucnosti."
Torres, Houllier a ti další
V létě minulého roku se předseda ČMFS zase "vyznamenal" v otázce výběru nového kouče reprezentace.
Nejdříve spolu s Vlastimilem Košťálem s novináři na tiskové konferenci po posledním zasedání výkonného výboru čile probírali možnost angažování slavného Brazilce Parreiry.
Bohužel jen do té doby, než se ukázalo, že jde o jiného Carlose Alberta - Torrese.
O pár dnů později zase Mokrý šokoval celý národ emailem, ve kterém se mu na reprezentační lavičku hlásil Francouz Gérard Houllier. Nicméně šlo jen o podvrh a šedesátiletý kouč si vymohl omluvu.
Čtěte více: Houllier byl podvrh. Svaz se slavnému kouči omluvil
Poté si šéfové ze Strahova dosadili na lavičku Petra Radu, jenž ale dlouho nevydržel a po porážce se Slovenskem byl odvolán.
Navíc výkonný výbor v čele s Mokrým ihned potrestal šestici hráčů, kteří byli zachyceni bulvárním listem při večírku, aniž by s nimi o čemkoliv hovořil.
Čtěte také: Blamáž na svazu aneb jak Straka dostal asistenty
Pozn. Článek byl aktualizován z původního profilu, který najdete ZDE.