Praha - Rozroste se velká dvojka na trojici? Přesně s takovým otazníkem začíná v pátek večer francouzská fotbalová liga. Vítězi posledních dvou ročníků Paris St. Germain a obrozenému AS Monaku se hodlá vyrovnat Olympique Marseille.
V přístavním městě na středomořském pobřeží se naposledy z titulu radovali před čtyřmi lety, pak už jenom zpovzdálí sledovali, jak Hexagoal, tedy trofej pro mistra Francie, zvedají nad hlavu fotbalisté jiných týmů.
Olympique potáhne argentinský Zeman
Pro letošek si k útoku na špičku ligy do Marseille pozvali argentinského proroka nátlakového fotbalu Marcela Bielsu. Svérázný kouč, který si v pohledu na fotbal nezadá s českým ofenzivním mágem Zdeňkem Zemanem, je známý jako propagátor vysokého presingu se šesti útočícími hráči a silně ofenzivním rozestavením. Za svůj vzor jej ostatně považuje Pep Guardiola, který Bielsu označuje za nejlepšího trenéra na světě.
El Loco neboli Šílenec, jak se devětapadesátiletému kouči přezdívá, bude stát u zrodu nového mužstva Marseille. Díky milionářské dani zavedené francouzskou vládou se tamní fotbalové kluby musejí uskrovnit a rozloučit se s drahými hvězdami.
Bielsovi nemusí vůbec vadit, že kádr opouští reprezentační záložník Mathieu Valbuena, může totiž pracovat tak, jak je zvyklý a jak to potřebuje. Tedy s mladými, snaživými a učenlivými hráči, které dokáže nadchnout pro svoji vizi fotbalu a vykovat z nich ofenzivní jízdu podle svého gusta.
V Marseille navíc finišují s modernizací stadionu Vélodrome, který má za dva roky hostit zápasy evropského šampionátu. Tribuny, kde místní publikum napjatě prožívá každou sekundu zápasu blankytně modré jedenáctky, doznají rozšíření a už je zakryla působivá futuristická střecha. Pod ní bude řádit emocemi nabitý kotel, který nemá ve Francii obdoby a v ničem si nezadá s řáděním tifosi jihoitalských klubů.
Zlatan a nejdražší obránce v historii
Milionářské daně se naopak vůbec neobávají v bohatém Paris St. Germain. Movití katarští vlastníci realizovali už v květnu přestupový hit francouzského léta, když z Chelsea nalákali Davida Luize a za údajných 43 milionů liber z něj udělali nejdražšího obránce historie.
Krátce poté se ale hravý stoper svezl na mistrovství světa s nešťastnou brazilskou reprezentací a bude mít co dělat, aby v Paříži napravil svoji pověst. Jinak pro fanoušky zůstane tím, který vyhořel jako kapitán největšího favorita světového šampionátu.
Tým bude dál spoléhat především na nezastavitelného střelce Zlatana Ibrahimoviče, který v loňské sezoně nastřílel v dresu PSG ve všech soutěžích dohromady úctyhodných 41 gólů. Sekundovat by mu opět měla jihoamerická dvojka z Neapole, Ezequiel Lavezzi a Edinson Cavani.
Zatímco Cavani je ale ve francouzském hlavním městě spokojený, Lavezzi by rád změnil dres. Uchází se o něho Liverpool a hned několik italských klubů. Sám hráč by dal přednost Serii A, tamní fotbal mu prý vyhovuje víc. Možný odchod argentinského útočníka však nemění nic na tom, že je PSG pod vedením kouče Laurenta Blanka i letos jasně největším favoritem na francouzský titul.
Monako Jamese neudrželo
Pokud v Paříži předvedli největší příchod léta, největší odchod zaznamenali v konkurenčním Monaku. Povedené výkony na světovém šampionátu udělaly rázem nejžádanějšího fotbalistu světa z kolumbijského reprezentačního záložníka Jamese Rodrígueze, třiadvacetiletý hráč se nakonec stěhoval do Realu Madrid.
Loni si Evropa ťukala na čelo, když za něj Monako zaplatilo pětačtyřicet milionů eur Portu, teď na něm téměř tolik vydělalo. Suma z Madridu má totiž činit celých osmdesát milionů. Následovat ho může kanonýr Falcao, který se zotavil ze zranění kolenních vazů, a podle všeho jej loví rovněž slovutný Real.
Monako se snaží i nakupovat, vysněné posily mu ale zatím unikají, jako třeba mladičký italský ostrostřelec Domenico Berardi, který přes veškerou snahu "knížat" zůstává v provinčním Sassuolu. Do nové sezony každopádně vstupuje Monako s novým trenérem, Claudia Ranieriho nahradil Leonardo Jardim ze Sportingu Lisabon.
Pozicí, kterou si Monako loni vydobylo, může však letos pořádně zatřást nefotbalová mrzutost. Bohatý vlastník klubu, Dmitrij Rybolovlev, se totiž rozvádí a (ex)manželce Jeleně bude nejspíš muset vyplatit 2,7 bilionu liber, tedy zhruba polovinu svého jmění. A rodinné starosti mohou jeho energii odvést od fotbalu jinam.
Lyon a ti druzí
Klidnou sílu v horních patrech tabulky by měli tvořit fotbalisté Olympiku Lyon. V duchu politiky klubového šéfa Jean-Michela Aulase se nepouštějí do finančních dostihů a soustředí se na postupné, promyšlené kroky. Jedním z nich je nový stadion, kam se tradiční klub přestěhuje příští rok. Vyrůstá na předměstí Lyonu a bude patřit k nejkrásnějším v Evropě.
Nebývale rušno je ale ve spodních patrech očekávané tabulky. Racing Lens se do nejvyšší soutěže vrací po třech sezonách, nemusí se v ní ale vůbec ohřát. Klub, za který v 90. letech válel český reprezentant Vladimír Šmicer, nenaplnil dostatečně prvoligový rozpočet a o licenci může ještě přijít. Dostal zákaz nakupovat nové hráče a jeho ázerbájdžánský majitel Hafiz Mammadov má přikázáno přihodit do rozpočtu čtyři miliony eur.
Šmicrovými následovníky v šíření české fotbalové školy budou v letošním ročníku David Rozehnal a Jaroslav Plašil. Ten první prodloužil smlouvu v Lille, kde působí od roku 2010, do jeho obrany však loni naskočil pouze v šestnácti ligových zápasech. Plašil se vrátil do Bordeaux z hostování v sicilské Catanii, se kterou sestoupil z nejvyšší italské soutěže. Zkušený záložník tak pokračuje v týmu Girondins, proti jeho prodeji hovoří i vysoká smlouva.