"Nejhrozivější v Evropě." Panenka se nezalekl, teď je kolos domovem Olayinky s Kangou

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
1. 9. 2023 19:49
Před 60 lety byla v Bělehradu otevřena srbská "Marakana". Obří stadion, na němž československý tým v roce 1976 slavně vyhrál fotbalové mistrovství Evropy, a zároveň domov Crvené zvezdy, který dodnes nahání strach klubům napříč kontinentem.

Pro české a slovenské fanoušky bude Stadion Crvena Zvezda, dnes oficiálně Stadion Rajka Mitiče, už navždy spojený s mistrovstvím Evropy v roce 1976, respektive s jeho finálovým zápasem Československa proti Spolkové republice Německo.

Antonín Panenka v penaltách překonal Seppa Maiera slavným obloučkem a komentátor Karol Polák zvěstoval: "Sme majstri Európy!" V angličtině se mezinárodním signálem zase neslo zvolání: "Ou, je to génius!"

Zlatá penalta Antonína Panenky na ME 1976 v Bělehradu. | Video: Youtube.com

Panenka tehdy našel odvahu k riskantnímu a originálnímu kousku, byť na stadionu, který historicky nahání strach. To ale hlavně kvůli fanatickým příznivcům místní Crvené zvezdy, což český šikula ve finále ME pochopitelně neřešil.

Nicméně renomovaný sportovní web Bleacher Report kdysi označil stadion v Bělehradu za "nejhrozivější v celé Evropě".

Ve světovém měřítku zařadil výše už jen slavnou La Bomboneru, domácí tvrz argentinského klubu Boca Juniors v Buenos Aires.

"Pro soupeře je to jedno z nejvíce nepřátelských míst ve fotbale," napsali před časem o Zvezdě na webu Bleacher Report, ale de facto pochvalně.

Bouřlivé prostředí oceňují na sociálních sítích pravidelně i čeští fanoušci, kteří stadion Crvené zvezdy navštíví a na vlastní oči zažijí divokou show tamních příznivců s bohatou pyrotechnikou a choreografiemi.

Stadion poblíž řeky Sávy v srbské metropoli byl otevřen v roce 1963 a dříve měl i daleko větší kapacitu. Proto se také vžilo pojmenovaní "Marakana" podle brazilského svatostánku v Riu.

Vždyť při zápase Crvené zvezdy proti Ferencvárosi Budapešť v roce 1975 se na tribunách srbské "Marakany" tísnilo dokonce 116 tisíc diváků. Dnes disponuje kapacitou 53 tisíc míst. 

O atmosféru se stará pověstná ultras skupina Delije, česky "Hrdinové". Zejména při třaskavých bělehradských derby s Partizanem dochází na tribunách k tvrdým střetům. Ať už mezi fanoušky, nebo s policií.

V evropských pohárech se s Crvenou zvezdou utkaly Sparta, Slavia i Liberec. Úsměvně na návštěvu "Marakany" dříve vzpomínal bývalý brankář Slovanu Marek Čech.

"Za jednou z branek byli jejich ultras, kteří tam měli přes celý svůj kout obrovský banner. Když jsme dali brzo gól, ani si nevšimli, že prohrávají. Když ten banner srolovali někdy v 10. minutě, začali všichni hrozně pískat, protože zjistili, že prohrávají 0:1," smál se.

Na porážky nejsou v Crvené zvezdě a už vůbec ne v domácím prostředí zvyklí. Zvezda má ve sbírce 34 domácích titulů, momentálně táhne zlatou šňůru nepřetržitě od roku 2018. Největším úspěchem na mezinárodní scéně je pak triumf v Poháru mistrů evropských zemí z roku 1991.

V současnosti dres srbského mistra oblékají i Nigerijec Peter Olayinka, jenž do Bělehradu přestoupil letos ze Slavie, a Gabonec Guélor Kanga, někdejší hráč Sparty.

Také oni se mohou těšit na skupinu Ligy mistrů, která se na "Marakaně" bude hrát znovu po čtyřech letech. Čtvrteční los poslal na návštěvu "nejhrozivějšího stadionu v Evropě" obhájce titulu Manchester City, Lipsko a Young Boys Bern.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy