Maradona před smrtí neužil drogy ani alkohol, okolnosti úmrtí dál vyšetřují úřady

ČTK ČTK
23. 12. 2020 17:15
Legendární fotbalista Diego Maradona neužil před smrtí drogy ani alkohol. Vyplývá to z výsledků pitvy, které zveřejnili zástupci policie v Buenos Aires. Jako příčinu úmrtí šedesátileté argentinské ikony potvrdily oficiální závěry pitvy selhání srdce vyvolané akutním plicním edémem.
Ilustrační fot
Ilustrační fot | Foto: Reuters

Maradona zemřel 25. listopadu. Podle informací agentury Reuters byly v jeho těle stopy sedmi různých medikamentů na léčbu depresí, úzkosti a dalších chorob, kterými trpěl. Analýza odebraných vzorků krve a moči potvrdila, že ve dnech předcházejících úmrtí Maradona nepil ani nebral nelegální drogy.

Se závislostí měl slavný fotbalista dlouhodobé problémy. Právě abstinenční příznaky zkomplikovaly na začátku listopadu i jeho zotavování po akutní operaci mozku, při níž mu lékaři odstranili krevní sraženinu. Bylo naplánováno, že po propuštění absolvuje další odvykací kůru. Na tu už ale nedošlo.

Pitva podle listu Olé potvrdila, že měl Maradona nemocné srdce. Trpěl dilatační kardiomyopatií, při níž nastává roztažení srdečních oddílů. Maradonovo srdce vážilo 503 gramů, což je téměř dvakrát tolik, než kolik průměrně váží zdravý orgán.

Patolog rovněž objevil známky cirhózy jater, akutní tubulární nekrózu ledvin a poškozené plicní sklípky.

Okolnosti Maradonova úmrtí vyšetřují argentinské úřady. Státní zastupitelství v Buenos Aires se zabývá možným pochybením záchranné služby, jejíž pomalou reakci kritizoval právní zástupce bývalého reprezentanta a trenéra. Otázkou je i to, zda mu ošetřující personál nepodal léky, které mohly následně vyvolat arytmii.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy