Tottenhamu zařídil výhru nad City Son. Semifinále má na dosah i Liverpool

9. 4. 2019 23:04
Tottenham vkročil do čtvrtfinále Ligy mistrů vítězství 1:0 nad Manchesterem City. Jedinou branku zápasu vstřelil v osmasedmdesáté minutě Son. Postup se přiblížil i Liverpoolu, který porazil Porto 2:0.
Son Heung-min slaví gól Tottenhamu.
Son Heung-min slaví gól Tottenhamu. | Foto: Reuters

Tottenham pokřtil nový stadion minulou středu ligovou výhrou 2:0 nad Crystal Palace. Proti City zahrozil v osmé minutě jako první, záložník Alli však z těžké pozice vypálil z voleje nad. O dvě minuty později se útočník Sterling prodral od postranní čáry až do šestnáctky a jeho střelu zblokoval obránce Rose rukou. Rozhodčí Kuipers si prohlédl situaci na videu a nařídil penaltu. K pokutovému kopu se postavil útočník Agüero, jenže brankář Lloris jeho pokus vyrazil mimo tři tyče.

Ve 24. minutě si "Spurs" vypracovali velkou šanci, kapitán Kane však ve vápně z otočky gólmana Edersona nepřekvapil.

Do druhého poločasu nastoupily oba týmy aktivně. Sterling po Agüerově přihrávce na Llorise nevyzrál, na druhé straně zkusil o chvíli později z dálky štěstí Son Hung-min, ale zamířil vedle.

V 55. minutě se v souboji s Delphem zranil Kane, který nedokázal do šatny odejít ani po svých. Tlak hostů začal sílit, ale v 78. minutě si Son Hung-min naběhl za obranu "Citizens" na Eriksenův pas. Nejprve si ideálně nezpracoval míč a skončil za brankovou čarou málem i s ním, vrátil se však zpátky do vápna a prostřelil Edersona. Krátce před gólem přitom musel být Son Hung-min ošetřován.

Mužstvo trenéra Guardioly se v závěru ještě snažilo vyrovnat, ale Tottenham si vítězství pohlídal. Manchester City v evropských pohárech prohrál i pátý zápas proti anglickému soupeři.

Liverpool šel do vedení už v páté minutě zásluhou Keity, jehož střelu z hranice pokutového území usměrnil záložník Torres do vlastní sítě za brankáře Casillase. Guinejský záložník se za "Reds" trefil v Lize mistrů poprvé.

Ve 26. minutě minutě přidali domácí druhou branku. Kapitán Henderson přihrál do vápna na naběhnutého Alexandera-Arnolda, který vybídl útočníka Firmina ke skórování do prázdné branky.

Po půl hodině hry se fotbalisté Porta dožadovali penalty kvůli ruce Alexandera-Arnolda, dvacetiletý obránce se však podle videorozhodčího porušení pravidel nedopustil. Ve druhém poločase si Liverpool hlídal nadějný náskok do odvety a portugalský celek k vážnější akci nepustil.

Svěřenci trenéra Kloppa dobře vykročili k tomu, aby Porto vyřadili stejně jako v loňském osmifinále. Liverpool doma v pohárech neprohrál jednadvacáté utkání za sebou a ve všech soutěžích nenašel přemožitele už v patnácti duelech.

Ve středu odehrají první čtvrtfinálové zápasy Ajax Amsterodam s Juventusem a Manchester United s Barcelonou.

Tottenham - Manchester City 1:0 (0:0)

Branka: 78. Son Hung-min. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Makkelie (video, všichni Niz.). ŽK: Rose - Laporte, Mahriz. Diváci: 60.044.

Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Sissoko, Winks (81. Wanyama) - Alli (87. Llorente), Eriksen, Son Hung-min - Kane (58. Moura). Trenér: Pochettino.

Manchester City: Ederson - Walker, Otamendi, Laporte, Delph - Gündogan, Fernandinho, D. Silva (89. De Bruyne) - Mahriz (89. Sané), Agüero (70. Jesus), Sterling. Trenér: Guardiola.

FC Liverpool - FC Porto 2:0 (2:0)

Branky: 5. Keita, 26. Firmino. Rozhodčí: Lahoz - Devís, Del Palomar - Manzano (video, všichni Šp.). ŽK: Soares, Felipe (oba Porto). Diváci: 52.465.

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Milner - Henderson, Fabinho, Keita - Salah, Firmino (82. Sturridge), Mané (73. Origi). Trenér: Klopp.

Porto: Casillas - M. Pereira (77. Fernando), Felipe, Militao, Telles - Corona, Danilo, Torres (73. Costa), Otávio - Marega, Soares (62. Brahimi). Trenér: Conceicao.

Aktualizováno před 26 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.