Ajax senzačně vyřadil Juventus. Do semifinále Ligy mistrů jde i suverénní Barcelona

16. 4. 2019 23:00
Fotbalisté Barcelony porazili v odvetném utkání čtvrtfinále Ligy mistrů Manchester United 3:0 a po čtyřech letech postoupili mezi nejlepší čtveřici. Pod triumf katalánského celku, který si z Anglie přivezl výhru 1:0, se dvěma brankami podepsal Lionel Messi. Jednou skóroval Coutinho. Lídr španělské ligy vyzve v semifinále lepšího z dvojice Liverpool - Porto.
Smutek Cristiana Ronalda
Smutek Cristiana Ronalda | Foto: Reuters

Druhým semifinalistou se stal Ajax Amsterodam, jenž po remíze 1:1 z úvodního domácího duelu zvítězil po obratu na hřišti Juventusu Turín 2:1. "Stará dáma" po hlavičce Cristiana Ronalda v 28. minutě vedla, jenže o šest minut později vyrovnal Donny van de Beek a v 67. minutě rozhodl kapitán Matthijs de Ligt.

Nizozemský tým je v semifinále Ligy mistrů poprvé od sezony 1996/1997. V něm se střetne s Manchesterem City, nebo Tottenhamem.

Manchester United mohl smazat ztrátu už po půl minutě hry. Pogba poslal za obranu domácích přihrávku na Rashforda, který trefil břevno. V 11. minutě odpískal rozhodčí Brych penaltu pro Barcelonu za Fredův zákrok na Rakitiče. Po zhlédnutí videa ale německý sudí pokutový kop odvolal.

Katalánské mužstvo situace dlouho nemrzela. V 16. minutě zaváhal hostující obránce Young při rozehrávce, Messi si navedl míč do středu hřiště a přízemní střelou zpoza vápna k tyči překonal gólmana De Geu.

Argentinský útočník se v aktuální sezoně Ligy mistrů prosadil podeváté, čímž se v pořadí kanonýrů odpoutal od Roberta Lewandowského z Bayernu Mnichov. Ve čtvrtfinále této soutěže se trefil poprvé od roku 2013.

Čtyři minuty po úvodní trefě zaokrouhlil kapitán Barcelony počet gólů na deset. Messi vystřelil z téměř totožného místa jako předtím, jen opačnou nohou, a De Geovi proklouzl balon pod tělem.

V nastaveném čase mohli domácí přidat další branku. Po Messiho individuální akci nahrál Alba před branku na vzdálenější tyč na Roberta, jenž se trefil přímo do De Gey.

Konečné skóre stanovil v 61. minutě povedenou střelou z dálky Coutinho. Barcelona porazila "Rudé ďábly" počtvrté za sebou a ani v pátém pohárovém utkání doma s United neprohrála. Před vlastními diváky nenašla v Lize mistrů přemožitele 31 zápasů, což je rekord.

Ajax se ocitl blízko úvodnímu gólu v 21. minutě, kdy se míč dostal do bezprostřední blízkosti domácí branky, ale Van de Beek přestřelil nad. O chvíli později vypálil domácí Dybala před vápnem z voleje, jenže brankář Onana jeho ránu skokem zastavil.

Juventus se ujal vedení v 28. minutě, kdy Ronaldo hlavičkou k tyči po rohovém kopu nedal brankáři Onanovi šanci. Platnost gólu potvrdil po kontrole u videa rozhodčí Turpin. Hostující hráči se totiž dožadovali odpískání faulu ve vápně.

Ajax přišel o šest minut později s odpovědí. Zijach střílenou přihrávkou našel v šestnáctce Van de Beeka, který vyzrál na gólmana Szczesného. Turínští hráči se dožadovali odpískání ofsajdu, francouzský arbitr však prohřešek proti pravidlům neobjevil.

Ve 52. minutě si hosté vytvořili další velkou příležitost, ale Zijachovu střelu Szczesny zneškodnil. O pět minut později polský brankář Juventusu vytáhl Van de Beekův pokus pod horní tyč na roh.

Ajax stupňoval tlak a v 67. minutě se dočkal. De Ligt se prosadil hlavičkou a posunul svůj tým do semifinále. Juventus musel v tu chvíli k postupu vstřelit dvě branky, ale nadále útočili hosté, kteří si bez větších potíži pohlídali postup. V nastavení přišel ke slovu opět videorozhodčí, ale Juventus se penalty nedočkal.

Odvetná čtvrtfinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

Juventus Turín - Ajax Amsterodam 1:2 (1:1)

Branky: 28. Ronaldo - 34. Van de Beek, 67. De Ligt. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore - Rainville (video, všichni Fr.). ŽK: Can, Ronaldo (oba Juventus). Diváci: 41.445. První zápas: 1:1, postoupil Ajax.

Juventus: Szczesny - De Sciglio (64. Cancelo), Rugani, Bonucci, Sandro - Can, Pjanič, Matuidi - Bernardeschi (80. Bentancur), Dybala (46. Kean), Ronaldo. Trenér: Allegri.

Ajax: Onana - Veltman, De Ligt, Blind, Mazraoui (11. Sinkgraven, 82. Magallán) - Schöne, Van de Beek, De Jong - Zijach (88. Huntelaar), Tadič, Neres. Trenér: Ten Hag.

FC Barcelona - Manchester United 3:0 (2:0)

Branky: 16. a 20. Messi, 61. Coutinho. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp - Dankert (video, všichni Něm.). ŽK: Suaréz (Barcelona). Diváci: 96.708. První zápas: 1:0, postoupila Barcelona.

Barcelona: Ter Stegen - Roberto (71. Semedo), Piqué, Lenglet, Alba - Rakitič, Busquets, Arthur (75. Vidal) - Messi, Suárez, Coutinho (81. Dembélé). Trenér: Valverde.

Manchester: De Gea - Jones, Lindelöf, Smalling, Young - McTominay, Fred, Pogba - Lingard (80. Sánchez), Rashford (73. Lukaku), Martial (65. Dalot). Trenér: Solskjaer.