Liberec se vrátil do čela, vyhrála i Boleslav

SportPlus,ČTK
6. 5. 2007 22:18
Praha - V první fotbalové lize Liberec vydřel vítězství v Plzni a vrátil se do čela tabulky, Mladá Boleslav zvládla zápasem s Brnem a je v kontaktu.

Nejvyšší česká fotbalová soutěž zažívá nejdramatičtější vyvrcholení za poslední sezony. Na titul stále mohou reálně pomýšlet čtyři týmy. Pražská Sparta v sobotu nakonec zvládla domácí zápas se Slováckem, ve kterém prohrávala 0:1, a na chvilku se dostala do čela ligové tabulky.

Liberec v zápase s Plzní však neponechal nic náhodě a po jednogólovém vítězství se vrátil zpátky na trůn. Nezaváhal ani další adept na titul, Mladá Boleslav, která si poradila s oslabeným Brnem.

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 0:1

Fotbalisté Slovanu Liberec i po 26. kole zůstanou v čele první ligy. Rozhodli o tom šťastnou výhrou na hřišti Viktorie Plzeň, kterou zajistil v poslední minutě utkání přesnou střelou útočník Jan Blažek.

Plzeň slíbila, že zamotá boj o ligového mistra a od první minuty se snažila svoje předsevzetí naplňovat. Dalo se očekávat, že hru ovládnou hosté a domácí budou využívat svého rychlého přechodu do útoku, ale Západočeši byli po počátečním tápání nečekaně aktivnější a míč měli častěji na svých kopačkách.

Hosté si s nimi ovšem nezadali, také oni se tlačili do útoku, ale ve finální fázi často zapomínali na souhru a individuální pokusy neměly šanci na úspěch.

I proto první slibnější šance utkání přinesla až 26. minuta, kdy domácí typicky po křídle přešli rychle před hostující branku a po centru Šímy z levé strany se ocitl nečekaně za stopery nehlídán Krbeček, jenže byl ze své šance tak překvapen, že nestačil zakončit a odražený míč od jeho stehna skončil v Hauzrově náručí.

6 - Gašparík (Most), Volešák (Č. Budějovice), Fillo (Plzeň), Blažek (Liberec),
5 - Veleba (Kladno), Varadi (Ostrava), Zápotočný (Liberec), Holub (Ml. Boleslav).

Hosté nehráli podle svých představ, trenér Lavička své hráče často nabádal k většímu pohybu. Ve 32. minutě se hráči Liberce dočkali velké šance, v níž se ocitnul útočník Nezmar, ovšem Daněk svůj tým podržel.

Otevřená hra pokračovala i po přestávce a fanoušci určitě nemuseli litovat, že dali přednost fotbalu před televizním hokejem. Jen fotbalové koření v podobě gólů chybělo. V 53. minutě k němu měli blíže hosté, ale Papouškova tvrdá rána z trestného kopu šla nad a podobně dopadla i velká příležitost, kterou měl v 62. minutě hostující Blažek.

Liberečtí po hodině hry převzali aktivitu, jelikož potřebovali více vyhrát. V době jejich narůstajícího tlaku však mohli udeřit domácí, ovšem Procházkovu dalekonosnou dělovku Hauzr robinzonádou zlikvidoval. Vyznamenat se musel i domácí Daněk, který v 72. minutě likvidoval tvrdou ránu Papouška z více než dvaceti metrů.

Hosté se v závěru snažili ofenzivu oživit střídáním, ovšem dlouho se zdálo, že jejich hra upadá. Jenže přesně ve chvíli, kdy na světelné tabuli naskočila 90. minuta prodloužil střídající Parks míč hlavou na hranici šestnáctky k Blažkovi, jehož tvrdá rána napnula síť za Daňkem a hosté se znovu přiblížili k mistrovským oslavám.

Výsledek:
Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 0:1 (0:0)

Branka: 90. Blažek. Rozhodčí: Královec - Chytil, Ondo. ŽK: Fillo, Knakal - Nezmar, Blažek. Diváci: 4273.
Sestavy:
Plzeň:
Daněk - Procházka, Rada, Zakopal, Smola - Malcharek (70. Psohlavec), Trapp, Jarolím (90. Borek), Šíma - Krbeček (82. Knakal), Fillo. Trenér: Levý.
Liberec: Hauzr - Šinglár, Košťál, Brezinský, Janů - Papoušek, Bílek, Hodúr, Pudil (81. Liška) - Blažek (90. Jonáš), Nezmar (69. Parks). Trenér: Lavička.

Boleslav - Brno 2:0 (0:0)

Góly útočníka Luboše Pecky dál drží Mladou Boleslav ve hře o mistrovský titul. Středočeši v neděli porazili Brno 2:0 a o vítěznou branku se v 68. minutě postaral právě Pecka, který se letos trefil už pošestnácté a bezpečně vede tabulku kanonýrů. Vítězství Boleslavi čtyři minuty před koncem ještě zpečetil střídající Radim Holub.

Tým z města automobilů vyhrál počtvrté za sebou, posunul se na třetí místo a na vedoucí Liberec ztrácí čtyři kola před koncem tři body. Brno zůstane osmé.

Mladoboleslavští fotbalisté dobře věděli, že pokud se chtějí udržet v reálné hře o mistrovský titul, nic jiného než vítězství při úspěších Liberce a Sparty brát nemohli. Brňané ale precizní a aktivní defenzivou dokázali očekávaný úvodní nápor Boleslavi otupit a první hrozbou pro ně byla až nepřesná střela Dittricha z úhlu.

Brňané se při svých dvou výjezdech z Mladé Boleslavi pokaždé domů vraceli s prázdnou a mohli na lepší výsledek zadělat ve 23. minutě. Kapitán Trousil ale po centru Polácha a chytrém puštění Kaloudy z deseti metrů přestřelil branku Millera, který v minulých čtyřech zápasech neinkasoval.

Na druhé straně se ve 27. minutě vyznamenal brněnský gólman Bureš, když vytáhl nebezpečný trestný kop domácího kapitána Matějovského.

Byl to ale Burešův poslední světlý bod při jeho nedělním vystoupení. Po půlhodině hry totiž hosté odkryli střed hřiště, Abraham skvělým pasem vysunul na zteč Kyselu a toho před pokutovým územím zkosil právě brněnský gólman.

Bureš dostal červenou kartu a jeho místo zaujal jednadvacetiletý Libor Hrdlička. Ligového debutanta nejvíc vystrašila povedené střela beka Paláta. Pak Hrdličkovi pomohl i stoper Pavlík, který zachytil nahrávku směřující na volného nejlepšího ligového kanonýra Pecku.

Drtivý tlak Mladé Boleslavi a s vypětím všech sil bránící Brňané, takové představení nabídl druhý poločas. Domácí svého oslabeného soka po pauze přimáčkli před jeho bránu a tlačili se do velkých šancí.

V 53. minutě Pecka po rohu Poláčka střílel jen o pár centimetrů vedle, o tři minuty později bek Kuncl na poslední chvíli zachránil před dotírajícím Sedláčkem, který chvíli před tím přišel oživit boleslavskou ofenzivu.

Po hodině hry zase vytáhl první skvělý zákrok na ligové scéně Hrdlička, když po rychlé akci Abrahama a Pecky báječně vychytal útočníka Kyselu.

Brněnský gólman kapituloval až v 68. minutě: přetížený brněnský obrana neodvrátila centr Kysely a kanonýr Pecka se po přesné hlavičce mohl radovat z šestnácté letošní branky a šestého gólu z posledních čtyř zápasů. Domácí dřina ale mohla brzy přijít vniveč, jenže brankář Miller svůj tým podržel, když na brankové čáře chytil tvrdou střelu Trousila.

Domácí ovšem odmítli svůj těsný náskok hájit jen urputnou defenzivou, naopak se dál hnali do útoku. Pecka v dobré šanci trefil jen beka Mazucha a nového muže na trávníku Holuba vychytal Hrdlička.

Stejný souboj ale už měl jiného vítěze čtyři minuty před koncem, když si Holub počkal na kolmici Matějovského a zblízka zpečetil mladoboleslavské vítězství. Brňané tak v nejvyšší soutěži prohráli potřetí v řadě a jejich fanoušci už v neděli žádali hlavu kouče Josefa Mazury.

Výsledek:
FK Mladá Boleslav - 1. FC Brno 2:0 (0:0)
Branka: 68. Pecka, 86. Holub. Rozhodčí: Příhoda - Wilczek, Goňa. ŽK: Pavlík - Matějovský, Palát. ČK: 30. Bureš (Brno). Diváci: 4355.
Mladá Boleslav: Miller - Ševinský, Rajnoch, Kopic, Palát - Dittrich (53. Sedláček), Matějovský, Abraham, Poláček (86. Rolko) - Pecka, Kysela (74. Holub). Trenér: Uhrin ml.
Brno: Bureš - Mazuch, Trousil, Pavlík, Kuncl (72. Chlup) - Siegl, Polách, Holek, Kalouda (33. Hrdlička) - A. Besta, P. Mezlík (63. Vrána). Trenér: Mazura.

SK Kladno - FK Teplice 0:2

Fotbalisté Kladna neukončili výsledkovou a herní krizi ani v utkání 26. kola první ligy a prohráli doma 0:2 s Teplicemi. Severočeši rozhodli o svém vítězství ve druhém poločase, když se trefili hned ve 46. minutě Klein a Džeko těsně před koncem. Kladno čeká na výhru už pět zápasů, stejně tak dlouho i na vstřelenou branku, jeho střelci mlčí téměř měsíc a dohromady 488 minut.

Kladenští už před zápasem označili duel s Teplicemi jako jeden z nejdůležitějších v celé sezoně, protože v případě vítězství by se ligový nováček přiblížil na dosah vysněné záchraně. Tíha okamžiku ale jako by Středočechy svázala. V ofenzivě se vůbec nedokázali prosadit a dokazovali, že jejich sérii čtyř zápasů bez vstřeleného gólu není náhodná.

Průměrný zápas diváky nadchnout nemohl, ale hosté z Teplic, kteří po prohrách na Spartě a v Mladé Boleslavi toužili po bodovém zisku na hřišti soupeře, působili přece jenom vyspělejším dojmem. Prvním varováním byla v šesté minutě táhlá střela Dragouna.

Kladno v útočné fázi postrádalo přesnost i invenci, až v 17. minutě po spolupráci útočníků přiťukl Radzinevičius míč Kaciáňovi, ovšem jeho pokus jistě chytil Belic.

Tomu zatrnulo deset minut před poločasem, kdy Čáp vnikl do pokutového území, ale jeho hlavičku za už překonaným teplickým gólmanem vyhlavičkoval z branky obránce Klein. Teplický stoper k plnění obranných povinností minutu po poločase přidal i nečekanou nadstavbu.

Po rohovém kopu Doležala si našel místo mezi nedůslednými domácími zadáky a hlavičkou zblízka poslal Teplice do vedení.

Domácí tým soupeřova branka srazila ještě víc. Trenéru Koubkovi před druhou půlí nevyšel tah s nasazením ofenzivního záložníka Šelichy, který vystřídal nevýrazného Čápa. Kladno srážela špatná kombinace, k úspěchu nevedly ani bídně zahrávané standardní situace. Domácí ofenzivu nepozvedl ani příchod kanadského útočníka Simpsona, který na podzim zápas v Teplicích nedohrál kvůli těžkému zranění hlavy.

Naději Kladenských vzbudila jen situace z 80. minuty, kdy gólman Belic zaváhal při odkopu a hosté mohli být rádi, že po jeho střetu se střídajícím Kousalem sudí Jára neodpískal penaltu. Teplice mohly náskok zvýšit díky otevřenému prostoru při brejkových situacích, v té nejnadějnější neuspěl Fenin, který zbytečně sóloval místo nahrávky volnému Štohanzlovi.

Na druhé straně Teplice podržel Belic, když chytil trestný kop Hamouze i hlavičku Farbáka. Až v poslední minutě se hosté dočkali uklidňující trefy. Po akci Doležala se míč odrazil k Džekovi, který prostřelil bezmocného Pavlíka a mohl se těšit z jedenácté branky v sezoně. .

Výsledek:
SK Kladno - FK Teplice 0:2 (0:0)
Branka:
46. Klein, 90. Džeko. Rozhodčí: Jára - Lhoták, Pospíšil. ŽK: Kalina (Kladno). Diváci: 2040.
Sestavy:
Kladno: Pavlík - Šimůnek, Farbák, Killar, Hamouz - Kalina, Cigánek, Strnad, Čáp (46. Šelicha) - Radzinevičius (58. Simpson), Kaciáň (72. Kousal). Trenér: Koubek.
Teplice: Belic - Kaufman, Klein, Krmaš, Merzič - Štohanzl, Dragoun, Benát (21. Doležal), Jirsák - Džeko, Dort (74. Fenin). Trenér: Bartl.

Marila Příbram - Dynamo České Budějovice 1:0

Fotbalisté Marily Příbram slaví první výhru v lize po patnácti neúspěšných pokusech. Ve 26. kole si svěřenci kouče Jiřího Kotrby poradili s Českými Budějovicemi brankou Rilkeho ze 69. minuty a zvýšili tak své šance na záchranu. Na čtrnáctý tým tabulky Zlín ztrácejí Středočeši čtyři kola před koncem už jen dva body.

Domácí trenér Kotrba poslal do souboje s Dynamem, odkud byl z pozice šéftrenéra mládeže zapůjčen na půl roku do Příbrami, Navrátila s Rilkem, kteří se nebyli v základní sestavě při nepovedeném utkání v Liberci. Jen na lavičce zůstal zkušený Hašek i útočník Huňa.

Hosté přijeli na stadion U Litavky bez své opory Poborského, který si odpykával karetní trest a zároveň doléčoval zranění stehenního svalu.

Domácí vstoupili do zápasu o jednu z posledních nadějí na záchranu aktivněji, ale do výraznějších šancí se s výjimkou první čtvtrhodiny nedokázali dostat. V 10. minutě obral o míč hostujícího Plocka Rilke, pádil do šestnáctky a křížnou střelou pořádně protáhl gólmana Křížka. Za pět minut odcentroval z pravé strany Vaculík, ale Navrátil přestřelil jihočeskou branku.

Od té doby se dvě tisícovky diváků, které přišly v deštivém počasí podpořit domácí hráče, nudily. Příbramští sice působili aktivněji, ale jejich snaha byla křečovitá a postrádala nápaditost i přesnější přihrávky. K několika standardním situacím zpoza vápna se postavil tradiční domácí exekutor Otepka, ale hostující obrana pracovala bezchybně.

Až v 39. minutě se probíjel do zakončení Rilke a Plocek se musel hodně snažit, aby míč na poslední chvíli uklidil do zámezí. Z protiútoku pak mohlo nečekaně udeřit na druhé straně: po chybě Halamy přihrál Holenda na hranici šestnáctky Volešákovi, jehož nepříjemnou přízemní střelu vyškrábl konečky prstů Pařízek.

Po příchodu z kabin očekávali diváci nápor zachraňující se Marily, ale byli to hosté z jihu Čech, kteří ovládli úvod druhého dějství. Ve 48. minutě domácí Pleško, hrající své 200. ligovému utkání, netrefil balon a div že si ho nesrazil do vlastní sítě.

Za pět minut přestřelil Volešák a aktivní pasáž ze strany Dynama zakončoval Hrbáč, jenž ale po brilantním pasu od Černého při pokusu o střelu podklouzl.

V 67. minutě po chybě gólmana Pařízka promáchl Holenda a Černého střelu stačila domácí obrana zablokovat. V době největší tlaku Českých Budějovic ale Marila šťastně vybojovala roh, který se ukázal jako rozhodující moment zápasu.

Otepkův pokus jihočeští beci sice odhlavičkovali, ovšem odražený míč vrátil před bránu střídající Eismann a Rilke poslal hlavou Příbram do vedení.

Hostující kouč reagoval dvojím střídáním, na hřiště poslal čerstvé Adamce s Mrkvičkou, ale Marila si tvrdě vydřené tři body již uhlídala. Sérii bez výhry, kterou Příbram načala v říjnovém 11. kole právě proti Českým Budějovicím, tak proti stejnému soupeři i ukončila. Doma se Marila radovala z plného bodového zisku po šesti zápasech.

Výsledek:
Marila Příbram - Dynamo České Budějovice 1:0 (0:0)
Branka:
69. Rilke. Rozhodčí: Jech - Košec, Teuber. Bez ŽK. Diváci: 2215.
Sestavy:
Příbram: Pařízek - Lesák, Halama, Hunal, Mácha - Vaculík (46. Nohýnek), Otepka, Šmerda, Pleško (51. Eismann) - Navrátil (78. Huňa), Rilke. Trenér: Kotrba.
Č. Budějovice: Křížek - Plocek, Horejš (49. Žižka), Peroutka, Kladrubský - Hrbáč, Dvořák, Volešák (72. Adamec), Černý - Holenda, Táborský (72. Mrkvička). Trenér: Cipro.

SIAD Most - Sigma Olomouc 1:1

Fotbalisté Sigmy Olomouc získali v boji o ligovou záchranu velice cenný bod. V zápase 26. kola dokázali remizovat na hřišti SIADu Most 1:1. Od osmé minuty sice prohrávali po brance kapitána domácího mužstva Jana Procházky, ale po hodině hry vyrovnal Vojtěch Schulmeister.

Domácím, stále hrajícím bez zraněného Johany, se vydařil vstup do zápasu. V osmé minutě zahrával rohový kop Gašparík, míč propadl až k Procházkovi a ten otevřel skóre.

Hosté, kterým kvůli zranění chyběl Hubník a pro disciplinární trest Randa, hráli v poli vyrovnanou partii, ale jejich útočná snaha končila ještě před mosteckou šestnáctkou. Hru se snažil dirigovat Melinho, jenže příliš pochopení u svých spoluhráčů nenacházel. Příliš nebezpeční nebyli ovšem ani domácí. Jen po centru Mendyho ve 28. minutě střílel hlavičkou Gašparík, branku však minul.

Hra se vyznačovala velkým množstvím nepřesností, do střeleckých příležitostí se hráči obou celků dostávali jen těžko. Krátce po zahájení druhého poločasu měl ale stoprocentní šanci Gašparík, Lovásik však skvělým postřehem jeho střelu z pěti metrů stačil v pádu vykopnout.

Chvíli na to šel Brezina sám na brankáře, ale míč se mu zamotal mezi nohama. Přesto jej stačil posunout na Prášila, ovšem tomu jasnou šanci chytil Lovásik. A tak udeřilo na druhé straně. V 60. minutě se po centru Melinha nejlépe zorientoval Vojtěch Schulmeister a teprve druhá střela hostů v zápase znamenala vyrovnání.

Blíže výhře byli nakonec hosté. V 71. minutě tvrdou střelu Vepřeka jen Vaniak vyrazil před sebe, ale Schulmeister z dobré pozice přestřelil. Pro domácí je remíza již třináctá v letošním ligovém ročníku.

Výsledek:
SIAD Most - Sigma Olomouc 1:1 (1:0)
Branka:
8. Procházka - 60. V. Schulmeister. Rozhodčí: Racek - Zlámal, Pelikán. ŽK: Schut, Suchý - Lovásik, Melinho, Hartig. Diváci: 4215.