Sparta prohrávala, šok ale nepřipustila

ČTK, SportPlus
5. 5. 2007 18:56
Praha - Fotbalisté Sparty sice doma se Slováckem prohrávali, drama ale nedopustili a zvítězili 3:1. Uvnitř: Audio

Sparťané si tak udrželi tak naději na titul. Česká nejvyšší soutěž už dlouho nezažila tak vyrovnaný boj o vedení.

První čtyři celky tabulky jsou v tabulce naskládané velmi těsně, nyní vede Sparta o dva body  - tabulka ZDE.

Připravujeme další podrobnosti

Sparta - Slovácko 3:1

Hosté sice od 30. minuty vedli, jenže sparťané i bez vyloučeného Horvátha postupně ovládli hru a nastříleli soupeři tři góly.

Sparta nevlétla na soupeře, jak se dalo očekávat. Hosté přijeli se zdržovací taktikou, snažili se hru rozkouskovat a otupit tak sparťanský tlak. Docela se jim to dařilo, ale nezůstávali jen při tom a snažili se i o rychlé brejky.

Sparta začala Zabavníkovou ostrou střelou mimo a šancí Doška, který hlavou ve slibné šanci přestřelil. V 18. minutě se sparťané zase dožadovali penalty za ruku Šuškavčeviče, ale nedočkali se a atmosféra na Letné začala houstnout.

Po půlhodině se poklidné odpoledne náhle změnilo v dramatickou bitvu, při které létaly jiskry. Všechno načal vedoucí gól hostů, kteří podle všeho využili ofsajdového postavení Brožíka a jednadvacetiletý fotbalista se dočkal premiérového ligového zásahu.

Sparťané cítili křivdu a kapitán týmu Řepka mohl být rád, že za své vehementní protesty u asistenta rozhodčího dostal pouze žlutou kartu.

Sparta až po gólu přidala na agresivitě a pohybu. K vyrovnání měl v 37. minutě blízko Horváth, který pálil z osmi metrů, ale Drobisz vytáhl zázračný zákrok.

Sparťanský záložník byl také u dalšího významného momentu, ale určitě by na něj raději zapomněl. Po souboji s Rackem totiž hostující hráč v 39. minutě nejspíš přihrál faul, což mu Horváth vyčítal tak nevybíravě, až ho povalil a uviděl červenou kartu.

Sudímu Kociánovi vypadly v té chvíli otěže zápasu zcela z ruky a v krátkém sledu poté udělal ještě několik chyb na obou stranách.

Domácí se do soupeře zakousli vší silou a minutu před poločasem se dočkali odměny v podobě vyrovnání. Hostující Görner totiž v šestnáctce stáhl podle sudího nepovoleným způsobem Řepku a Kocián ukázal na penaltu. Tu Matušovič proměnil a alespoň částečně napravil pochmurný sparťanský poločas.

V tom druhém domácí vůbec nepůsobili dojmem týmu, který hraje v oslabení. Především díky aktivnímu Kolářovi často přečíslili zmatkujícího soupeře a brzy se také dočkali vedoucího gólu, který zařídil právě střídající juniorský reprezentant.

V 53. minutě totiž nejlépe zareagoval na sérii akcí uvnitř šestnáctky, kterou načala rána Matušoviče z trestného kopu. Tu Drobisz vyrazil, stejně jako následnou dorážku Kuliče. Jenže Kolář nezmatkoval, počkal si na pohyb obránců i gólmana a vstřelil rozhodující gól.

Sparta i v další části utkání dominovala a soupeře přes jeho přesilovku přehrávala. V 69. minutě měli domácí blízko k třetímu gólu, ale Kuličovi ani Kolářovi se nepodařilo v pádu dotlačit míč za Drobiszova záda. Hosté se nechtěli vzdát a brankář Blažek musel vyrazit tvrdou ránu Kúdely, o kterého se Sparta od zimy uchází.

Deset minut před koncem však přišlo pro nepříliš zaplněné ochozy uklidnění: dva hostující obránci se srazili při rozehrávce na hranici šestnáctky, čehož využil Kulič a nekompromisní ranou k tyči pojistil vítězství.

Výsledek:
Sparta Praha - 1. FC Slovácko 3:1 (1:1)
44. Matušovič z pen., 53. Kolář, 80. Kulič - 30. Brožík. Rozhodčí: Kocián - Gallo, Handlíř. ŽK: Hušek, Řepka, Zabavník, Došek - Kúdela, Racko, Kubáň. ČK: 39. Horváth (Sparta). Diváci: 6004.
Sparta: Blažek - Pospěch, Řepka, Kučera, Zabavník - Kisel (36. Kolář), Horváth, Hušek, Matušovič (83. Sylvestre) - Kulič (88. Rezek), Došek. Trenér: Bílek.
Slovácko: Drobisz - Kubáň (62. Kaspřák), Šuškavčevič, Ineman, Lysoněk - Racko, Němčický (71. Stýskala), Kúdela (71. Šimáček), Görner - Brožík, Ivana. Trenér: Malura.

Zlín - Ostrava 0:0

Fotbalisté Zlína remizovali v prvním sobotním utkání 26. kola první ligy s Ostravou 0:0 a už pět kol čekají na vítězství. Naposledy svěřenci trenéra Hoftycha, kteří bojují o záchranu v nejvyšší soutěži, porazili Spartu.

Oba celky přitom od začátku vsadily na ofenzivní hru a nabídly více než třem tisícům diváků nadprůměrnou ligovou podívanou. První šanci zápasu promarnil Bystroň, který hlavičkoval mimo, na druhé straně vypálil nebezpečně přes stopera Bystroně aktivní Šmahaj, ale mladý gólman Buček míč vyrazil na roh.

Po půlhodině našel ostravský kapitán Lukeš rozběhnutého Střihavku, který se snažil přelobovat gólmana Zlámala, jenže jednička reprezentační jednadvacítky výtečným zákrokem svůj tým podržela.

O chvilku později si míč ve vzduchu zpracoval domácí Lukaštík, ale ani on se z přesné trefy neradoval.

V druhém poločase zápas gradoval, ani jedno mužstvo nebylo spokojeno s bodem, takže gólmani museli být neustále ve střehu. Hlavně Buček si na nedostatek práce nemohl stěžovat.

Janíčkovu střelu z otočky ostravský brankář vyrazil nad břevno, ale klíčový zákrok si připsal v 78. minutě. Střídající Vyskočil vysunul Šmahaje, který mířil sám na bránu, ale přes ležícího Bučka nedokázal dostat míč do sítě.

Souboj obou těchto hráčů vyzněl i v 87. minutě stejně, Šmahaj napřáhl a gólman Baníku jeho dobře mířený pokus opět zneškodnil. Aktivní hosté nakonec mohli po rychlém protiútoku v nastaveném čase získat tři body, avšak ani střídající Mičola Zlámala neprostřelil.