Lafata zajistil Jablonci bod s Baníkem a třetí místo

8. 5. 2011 22:25
Ústí-Příbram 0:3, Jablonec-Baník 3:3 Bohem.-Olomouc 2:1
David Lafata už letos dal sedmnáct gólů.
David Lafata už letos dal sedmnáct gólů. | Foto: ČTK

Jablonec - Fotbalisté Jablonce si po 27. kole Gambrinus ligy zajistili konečné třetí místo v tabulce, a tedy 2. předkolo Evropské ligy.

Stačila jim na to domácí remíza s Ostravou. Jablonečtí už po deseti minutách prohrávali 0:2, přesto nakonec vydřeli bod za výsledek 3:3.

Značnou měrou jim k remíze pomohl nejlepší střelec ligy David Lafata, který se tentokrát trefil dvakrát.

Severočeši odstartovali do zápasu doslova strašidelně. Ve 2. minutě prošel obranou Šenkeřík a střelou zpoza vápna zajistil Baníku vedení. O osm minutě později bylo ještě hůř. Fantiš, který byl na hřišti teprve dvě minuty, využil přihrávku Krauta - 0:2.

Titul je blízko, ale i strašně daleko, ví FC Viktoria
Plzeňští doma porazili Boleslav, Brno už není na sestup

Sám Kraut dokonce mohl zvýšit na rozdíl tří branek, ale neuspěl.

Domácí se probrali po půl hodině hry a ve 35. minutě snížil po velkém závaru Karel Piták. Uběhlo dalších sedm minut a Chance aréna vybuchla nadšením. Brankář Buček vyrazil Pitákovu hlavičku, Lafata však měl při dorážce snadnou práci.

Jablonec chtěl ve druhé půli otočit zápas ve svůj prospěch, místo toho ale z brejku inkasoval potřetí. Po Lukešově centru se prosadil Hušbauer. Baník mohl rozhodnout, ale Kraut a Zeher další šance neproměnili.

A přišel trest. Pět minut před koncem se podvanácté na jaře a posedmnácté celkem prosadil Lafata.

Baník má na sestupové příčky tři kola před koncem náskok šesti bodů, Jablonec si zajistil třetí příčku.

Ústí nezvládlo klíčovou bitvu s Příbramí

Fotbalisté Ústí nad Labem se pravděpodobně připravili o poslední možnost bojovat o udržení v Gambrinus lize. V klíčovém domácím utkání prohráli s rovněž ohroženou Příbramí 0:3 a k záchraně jim tři kola před koncem chybí sedm bodů.

Příbram se díky výhře znovu propracovala na 14. místo, dva body před brněnskou Zbrojovku.

Utkání na teplických Stínadlech Příbram rozhodla v závěru prvního poločasu, kdy se v krátkém intervalu po sobě trefili oba útočníci Wágner a Koukal. Třetí gól přidal v nastaveném čase střídající Papšys.

Bohemka už je čtvrtá

V dalším zápase 27. kola ligy porazili Bohemians 1905 v Edenu Sigmu Olomouc 2:1 a dostali se před svého soupeře i přes Mladou Boleslav na čtvrté místo tabulky.

Pokud Klokani dokáží tuto pozici uhájit do konce sezony, vyrovnají své nejlepší umístění v samostatné ligové historii z ročníku 2001/02.

Olomouc sice vedla po trefě Přikryla, ještě do konce poločasu ale vyrovnal Milan Škoda. Tentýž hráč pak v 69. minutě zařídil Bohemce fantastický posun těsně za absolutní špičku ligy.

Domácí dali důležitou výhrou předčasný dárek k pondělním narozeninám trenéru Hoftychovi, který po letošní sezoně zřejmě odejde do slovenské Trnavy.

Pospěch opět skóroval

V dalším zápase České Budějovice doma remizovaly s pražskou Slavií 1:1. Jihočeši vedli po brzké trefě Stráského, ještě v prvním poločase ale vyrovnal slávistický kanonýr Zbyněk Pospěch.

Slavia byla v zápase lepším týmem, velké šance však ve druhé půli neproměnili Koreš, Černý, Vlček ani Pospěch.

České Budějovice remízu uhájily a na domácím stadionu bodovaly už pošesté v řadě.

Duel sousedů ze středu prvoligové tabulky viděli diváci v Hradci Králové, kde domácí hostili Teplice. Utkání skončilo bezgólovou remízou, přičemž blíže k vítězství byli Votroci. Především útočník Pilař po celý zápas zaměstnával brankáře Grigara.

Neprosadil se ale ani on, ani v největší šanci zápasu jeho spoluhráč Hochmeister. Bezzubé Teplice nakonec udrželi stav 0:0 a přerušily čtyřzápasovou vítěznou sérii Hradce.

27. kolo první fotbalové ligy:

FK Ústí nad Labem - 1. FK Příbram 0:3 (0:2)
Branky: 40. Wágner, 44. Koukal, 90.+3 Papšys. Rozhodčí: Paták - Jiřík, Štěrba. ŽK: Vrtělka - Plašil, Tarczal, Papšys. Diváci: 458.

Ústí n.L.: Vorel - Stožický, Džuban, Valenta (63. Veverka), Dvořák - Doležal (46. Volek), Zachariáš (17. Lamešič), Vrtělka, Jindráček - Martykán - Krbeček. Trenér: Habanec.

Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Divíšek - Klesa, P. Pilík (81. T. Pilík), Tarczal, Pleško - Koukal (71. Papšys), Wágner (86. Huňa). Trenér: Kopač.

SK Dynamo České Budějovice - SK Slavia Praha 1:1 (1:1)
Branky: 7. Stráský - 22. Pospěch. Rozhodčí: Zelinka - Tacina, Kocián. ŽK: Horejš - Milutinovič. Diváci: 3061.

Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš (46. Simič), Lengyel, Vulin - Hudson, Čirkin, Otepka, Nitrianský (84. Pecka) - Stráský, Ondrášek (68. Mezlík). Trenér: Šilhavý.

Slavia: Zlámal - Kaufman, Čelůstka, Hubáček, Trubila - Černý, Milutinovič (59. Janda, 74. Hora), Jarolím, Koreš - Vlček, Pospěch. Trenér: Petrouš.

Bohemians 1905 - Sigma Olomouc 2:1 (1:1)
Branky: 36. a 69. Škoda - 29. Přikryl. Rozhodčí: Adámek - Čecháček, Szarowski. ŽK: Hartig - Vepřek. Diváci: 2614.

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Nikl, Bartek - Moravec, Kraus (38. Nešpor), Sedláček, Štohanzl (87. Lukáš) - Škoda, Ibragimov (67. Hartig). Trenér: Hoftych.

Olomouc: Blaha - Janotka, Kučera, Koutný, Vepřek - Přikryl (67. Bajer), Rossi, Hořava - Petr (67. Šultes), Doležal, Navrátil (79. Tomeček). Trenér: Psotka.

FC Hradec Králové - FK Teplice 0:0
Rozhodčí: Adam - Teuber, T. Kovařík. ŽK: Dvořák - Smejkal. Diváci: 4218.

Hradec: Lindr - Hochmeister, Chleboun, Kasálek - Fischer, Klapka, Janoušek (67. Dvořák), Zelený - Štěpán (75. Rezek), Černý (75. Pokorný), Pilař. Trenér: Kotal.

Teplice: Grigar - Matula, Smejkal, Hošek, Rosa - Verbíř, Ljevakovič, Čajič (81. Lácha), Vachoušek (72. Jungr), Mareš - Mahmutovič (87. Došek). Trenér: Plíšek.

FK Baumit Jablonec - FC Baník Ostrava 3:3
(2:2)
Branky: 42. a 84. Lafata, 35. Piták - 2. Šenkeřík, 9. Fantiš, 58. Hušbauer. Rozhodčí: Mikel - Gallo, Nádvorník. ŽK: Hušbauer, Šenkeřík, Zeher, Greguš, Buček (všichni Ostrava). Diváci: 2850.

Jablonec: Valeš - Eliáš, Pavlík, Beneš, Jablonský - Vošahlík (71. Třešňák), Loučka, Piták (88. Drsek), Jarolím (81. Vaněk), Kovařík - Lafata. Trenér: Komňacký.

Ostrava: Buček - Řezník (6. Fantiš, 46. Zeher), Frydrych, Neves, Šmejkal - Marek, Lukeš, Greguš, Hušbauer - Šenkeřík (83. Gligorov), Kraut. Trenér: Marko.