Kweuke rozhodl dvěma góly o výhře v derby nad Slavií

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
11. 4. 2011 21:55
Sparta - Slavia 2:0 (2:0)
Leonard Kweuke (vpravo) zařídil vítězství Sparty dvěma góly v prvním poločase
Leonard Kweuke (vpravo) zařídil vítězství Sparty dvěma góly v prvním poločase | Foto: ČTK

Praha - Fotbalisté Sparty vyhráli v 275. pražském derby nad Slavií 2:0 a po dohrávce 23. kola první ligy stáhli náskok na vedoucí Plzeň na šest bodů.

Slavia naopak zůstala na 11. místě a na sestupové patnácté místo má stále jen šestibodový náskok.

O vítězstí Sparty se dvěma góly v rozmezí tří minut v úvodu prvního poločasu postaral kamerunský útočník Léonard Kweuke.

Příchod fanoušků Slavie na Letnou musela řešit policie
Bohemians 1905 porazili Brno, Hradec zdolal Ostravu
Liberec zdolal Olomouc, Boleslav vyloupila Teplice
Jablonec v Plzni dohrával o deseti, přesto vyrovnal

Obhájce titulu ve 159. ligovém derby před téměř devatenáctitisícovou návštěvou rozhodl o své výhře prakticky už po 12 minutách.

První šanci měla sice na konci první minuty Slavia, Janda však tváří v tvář Blažkovi mířil ve skluzu hodně mimo branku.

Pak přišly Kweukeho chvíle. Jeho hlavička po Matějovského přímáku skončila v 5. minutě ještě těsně mimo bránu, o čtyři minuty později však Zápotočný prodloužil rohový kop přímo ke kamerunskému útočníkovi, který z malého vápna pohodlně zakončil.

Ve 12. minutě se trefil Kweuke znovu, když z levé strany odcentroval Matějovský, Kamerunec si sklepl balon zády k bráně a z otočky mezi dvojicí slávistických obránců překonal Vaniaka střelou k tyči podruhé.

O dvě minuty později mohl zkompletovat hattrick, jeho dělovku z dvaceti metrů však Vaniak skvělým zákrokem vyrazil.

Zápas jsme sledovali v online reportáži

Až poté se teprve vrátila do hry Slavia. Ve 23. minutě šli tři slávisti po zaváhání ve středu sparťanské obrany na dva protihráče, Koreš však branku těsně minul.

Ve 42. minutě pak Jarolím krásným obloučkem přes obranu připravil šanci pro Černého, ten však ve velké příležitosti nedokázal rychle zkrotit míč a Blažek skvělým výběhem šanci zmařil.

Ve druhém poločase tempo hry na dlouhé minuty opadlo. Až v 79. minutě hlavičkoval z malého vápna Kisel, trefil břevno a míč se odrazil přesně na brankovou čáru. Gól to nebyl, navíc rozhodčí Královec viděl faul Kisela na Zápotočného.

Alespoň zkorigovat skóre mohla Slavia ve druhé minutě nastavení, Střídající Vlček pohotově tečoval Kaufmanovu dalekonosnou střelu a Blažek se jenom díval, jak míč zhruba o dvacet centimetrů míjí jeho levou tyč.

Kvůli čtyřem žlutým kartám se v příštím kole budou muset oba týmy obejít bez hráčů základní sestavy. Slavii bude v zápase se Slováckem chybět kapitán Kisel, Spartě v Mladé Boleslavi obránce Pamič.

Výsledek:

Sparta Praha - Slavia Praha 2:0 (2:0)
9. a 12. Kweuke. Rozhodčí: Královec - Filípek, Kordula. ŽK: Zápotočný, Pamič, Kušnír, Podaný - Hubáček, Kisel. Diváci: 18.873.
Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Zápotočný, Pamič - Kerič (90. Sionko), Abena, Matějovský (35. Kladrubský), Vacek, Kadlec (66. Podaný) - Kweuke. Trenér: Chovanec.
Slavia: Vaniak - Dostál, Kaufman, Hubáček, Trubila (89. Vlček) - Hora, Jarolím, Janda (74. Milutinovič), Koreš - Kisel - Černý (78. Pospěch). Trenér: Petrouš.