reklama
 
 

Kouzlo Křetínského tašky funguje, v deseti je i Plzeň slabší

24. 9. 2012
Sparta může jít do čela ligy, brzkým vyloučením oslabená Plzeň nevyhrála v Teplicích

Glosář - Takže, co vlastně rozhoduje v Gambrinus lize? Střely, góly, body? Nebo zákulisní intriky, které se týkají "cinklých" rozhodčích či sázek?

Odpověď na tu otázku se nejspíš skrývá v černé tašce, kterou v úterý Daniel Křetínský, boss Sparty, donesl šéfovi svazu Miroslavu Peltovi. A ten ji předal policii.

Neví se, jestli je v tašce něco proti fotbalové Plzni a náklonnosti rozhodčích k ní, kterou Sparta naznačuje.

Kouzlo černé tašky už však dost možná v praxi účinkovat začalo, i když nikdo neví, čeho přesně je třeba se bát. Nebo možná právě proto.

Stoper Plzně Marián Čišovský se totiž v Teplicích poroučel ze hřiště už ve 13. minutě, kdy domácí expres Aidin Mahmutovič sprintoval za svým potenciálním druhým gólem v utkání.

Sudí Jiří Jech okamžitě tasil červenou kartu. A je nabíledni, že hrát v podstatě celý zápas o deseti, to je pěkná dřina a velká nevýhoda.

Vylučovalo by se i před týdnem?

Můžeme se samozřejmě jen dohadovat, zda by byl Jech stejně nekompromisní i nebýt tajemné černé kabely.

Na Stínadlech podle všeho rozhodl správně, proč si ale nepohrát s myšlenkou, zda by se stejně neohroženě postavil k věci třeba i před týdnem... 

Kdo ví, třeba by mohl vyhodnotit, že Čišovský nebyl posledním viktoriánem před Kozáčikem, že druhý dobíhající obránce hostí by ještě Mahmutoviče stačil zakřižovat...

Ale, přiznávám, to je jen pustá teorie a absolutní spekulace. Každopádně platí, že Sparta si tentokrát na žádnou proplzeňskou tlačenku přes rozhodčí určitě stěžovat nemohla.

Viktoria o deseti v Teplicích jen remizovala, takže Sparta má v pondělní dohrávce s Olomoucí šanci posunout se výhrou zpět do čela tabulky.

Druhým klubem, o kterém se v souvislosti s černou taškou mluví nejvíc, je Dynamo České Budějovice.

Jak zjistil deník Insider, právě březnový zápas Jihočechů v Plzni (4:0) totiž fotbalová asociace vyšetřovala kvůli podezření na manipulaci ze strany sázkařů.

Ostře sledovaný Řepka skóroval

V souvislosti s tímto duelem se totiž nestandardně vysoko sázelo na to, že v něm padnou čtyři branky nebo i víc. A stalo se...

Existuje tedy určitá pravděpodobnost, že v černé kabele by mohlo být něco o Dynamu, třeba i o Tomáši Řepkovi.

Ten ale tentokrát nepředvedl žádný fatální kiks, jak je u něj poslední dobou zvykem, ale naopak skóroval.

A to ve veledůležitém záchranářském duelu v Příbrami, kde pomohl ukořistit cenný bod.

Velmi pozoruhodnou úlohu sehrál ve vyšetřovaném jarním duelu Plzeň - Č. Budějovice asistent sudího Radek Kocián.

Nakukal totiž tehdy ve vzrušené situaci hlavnímu Královcovi, že domácí Bakoš před gólem na 2:0 rozhodně rukou nehrál, přičemž opak byl pravdou...

A kde tohle víkendové kolo Kociána zastihlo?

Na lajně zápasu Slovácko - Jablonec (0:1), kde svým pozoruhodným výkladem pravidla o ofsajdu spolehlivě odrážel jakoukoli domácí snahu o útok.

"Neřešil ty věci citlivě," byl na něj ještě hodný televizní expert Vladimír Táborský.

Na Horváthovi stavěly spíš Teplice...

Teplice-Plzeň 1:1. Aféra jde mimo nás, nezajímá nás to, opakují hráči Plzně pořád dokola. Nějaký důvod ale jejich katastrofální vstup do zápasu asi mít musel...

Těžko říct, jestli jim koncentraci narušila černá taška nebo pocit vlastní dokonalosti po úspěšném pohárovém obratu s Coimbrou, ale v prvních minutách Na Stínadlech Horváth a spol. opravdu plápolali.

Horváth, laborující s bolavým lýtkovým svalem, obzvlášť. Mahmutovičovi totiž plejer, který před lety zářil i v teplickém dresu, nahrál do gólového brejku opravdu "skvostně".

A chvíli nato přišlo již popisované vyloučení...

Horváth tentokrát rozhodně nepodtrhnul moje úvahy po Coimbře, že by v kvalifikačním duelu s Maltou mohl kouči Bílkovi nahradit v sestavě Rosického. Namísto toho je spíš škrtnul...

Plzeň musela být v deseti hodně ráda za to, že Ďuriš na teplické vedení gólově rychle odpověděl.

Tím spíš, že ruská náhrada za zraněného Bakoše jménem Roman Adamov se z placu kvůli svalovému zranění odporoučela už ve 32. minutě.

Útočnou činnost tak musel obstarávat Ďuriš, hrající se zlomeným prstem na noze.

V předchozím průběhu ligy zoufalé Teplice se herně chytily v pravý čas.

Teď je čeká důležitá série zápasů v Budějovicích, s Jihlavou a v Hradci, která by je mohla vyvést z nejostudnějších pater tabulky.

S herní agresivitou, kterou Přerostovi chlapci ukázali proti Plzni, by to fungovat mohlo.

Padlý anděl celý talent neprobendil

Liberec-Ostrava 2:2. Žádný zvláštní jásot zatím v lize nezaznívá ani z úst libereckých či ostravských fandů.

Dvougólové vedení U Nisy, do kterého se Baník dostal díky Lukešovým výborným centrům, se tak kouči Látalovi jistě jevilo jako mana nebeská.

Úřadujícího mistra sice zachránil od ostudy z lavice přišedší spasitel Blažek, padlý anděl, který tentokrát dvěma góly, které si připravil i zrealizoval prakticky sám, ukázal, že všechen svůj (původně velký) talent ještě neprobendil.

Jenže v Liberci to v téhle sezoně prostě nefunguje. Sestavou se z vynucených i nevynucených důvodů pořád točí jak ruletou v kasinu a pořád se asi čeká, jestli kulička náhodou nespadne na to správné políčko, kde to pak bude fungovat...

Jako problematická se každopádně zatím jeví jakákoli varianta obrany bez Nezmara, kterou ovšem kouč Šilhavý začal v posledních zápasech neochvějně praktikovat.

Ví, že veterán Nezmar nemůže hrát věčně, tak to zkouší bez něj. Ale nefunguje to.

Berbr na balkonu, Rogoz u laviček

Příbram-České Budějovice 1:1. Možná jeden z klíčových zápasů ligy,v přímém souboji se potkali dva žhaví kandidáti sestupu.

Nebylo divu, že na "VIP-balkónku" sledovali mač vedle domácího šéfa Jaroslava Starky a jeho přítele Vlastimila Spěváka, označovaného za jednoho z šéfů pražského podsvětí, i fotbalový zákulisní "černokněžník" Roman Berbr a jeho družka Dagmar Damková.

Právě moc Berbra, člena výkonného výboru FAČR, Spartu dráždí.

Pověstná černá taška ale podle Peltových slov neobsahuje nic ani proti Berbrovi ani proti Damkové, předsedkyni komise rozhodčích.

Nelze ale vyloučit, že by nám něco zajímavého mohla říct o Romanu Rogozovi, který v Dynamu dělá sportovně-výkonnostního konzultanta - a spolumajitel klubu Karel Poborský není ochoten vysvětlit, co to znamená...

U Litavky každopádně v průběhu klíčového zápasu poskakoval poblíž laviček a kdo by nevěděl, že tým koučuje Miroslav Soukup, mohl by s i myslet, že šéfem lavičky je právě Rogoz.

Ten svého času v zákulisí pracoval i pro Příbram, (jsou lidé, co říkají, že také pro Spartu), ale na obou zmíněných adresách je Rogoz nyní každopádně persona non grata.

Nové koště přimetlo vítězství

Ml. Boleslav-Hradec Králové 1:0. Frázička o novém koštěti, co dobře mete, je už sice hodně omšelá, v praxi však funguje stále velmi spolehlivě.

Sportovní ředitel Ladislav Minář, který v pozici trenéra A-týmu nahradil  Miroslava Koubka, si zapsal výhru.

A teď se uvidí, jestli se pod jeho kuratelou vylepší vztahy v kabině natolik, aby byla Boleslav opět tak silným týmem, jak se podle jmen na soupisce jeví.

Koubek, který rezignoval po prohře na Slovácku, si stěžoval na špatný přístup starších hráčů k jeho autoritě.

Nic konkrétního z kabiny neproniklo, ale bez zajímavosti jistě není, že do branky se pod Minářem vrátil Miller, zatímco Kulič si opět udělal pohodlí na střídačce.

Slavia před derby "S" nezazářila...

Dukla-Slavia 0:0. Mužstvo z Julisky v úvodu sezony lépe hrálo, než bodovalo. V nadějně rozjetých zápasech ztrácelo možná vítězství - a na tým z toho podle všeho padla deka.

Slavia v derby připravila Dukle obrovskými chybami několik ideálních gólových příležitostí, ale "viděno optikou černé kabely", jako by Svatonský nebo Přeučil snad ani skórovat nechtěli, jak lajdácky šance zahazovali.

Na druhé straně chtěla Slavia penaltu. Osobně se domnívám, že když hráč (Božič) zahraje rukou v situaci, kdy leží na zemi, asi by se penalta pískat neměla. A ona se také nepískala.

Branka tedy nepadla a červenobílí se před sobotním derby proti Spartě po herní stránce rozhodně neukázali v nijak parádním světle....

Není Škoda jako Škoda, ten mladší střílí

Brno-Jihlava 5:1. Zatímco Milan Škoda dal ve svých 16 ligových zápasech za Slavii všehovšudy tři góly, jeho o dva roky mladší bratr Michal udělal v lize hned při své premiéře mnohem větší průvan.

Z Bohemians Praha přišel jako "last minute" přestup a hned do sítě Jihlavy nasypal dva "kousky".

Jihlava byla posledním ligovým týmem, který dosud v lize neprohrál, v Brně už to ale přišlo a zrovna se utrhla pětigólová lavina...

Nevyletí z tašky i sám Velký Čáp?

Slovácko-Jablonec 0:1. V boji o titul se sice mluvívá hlavně o Spartě či Plzni, jenže moc a moc bodů už nahrál i Jablonec a má chuť na další.

Kouč Václav Kotal sice naznačil, že fyzička střelce Davida Lafaty možná není optimální, střílení gólů ovšem reprezentant nezapomněl - a jeden přidal i na Slovácku.

I tady se ale teoreticky může mnohé měnit. Jsou tací, kteří si Peltův vyděšený výraz po Křetínského návštěvě na Strahově vysvětlují tím, že by se v černé tašce mohlo skrývat něco zajímavého i o předsedově Jablonci.

Jestli by se TO v takovém případě dostalo i od Pelty, přezdívaného Velký Čáp, k policiii, už by samozřejmě byla další věc...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

autor: Luděk Mádl | 24. 9. 2012

Související

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama