Rio de Janeiro - Nejužitečnějším hráčem fotbalového mistrovství světa v Brazílii byl zvolen Lionel Messi, který získal prestižní ocenění Zlatý míč.
Argentinský kapitán dovedl svůj tým ke stříbrným medailím po finálové porážce 0:1 po prodloužení s Německem, v semifinále ani ve finále se ovšem vůbec neprosadil.
Útočník Barcelony nicméně obdržel nejvíce hlasů od akreditovaných novinářů, kteří vybírali z desítky hráčů nominovaných do ankety technickou komisí FIFA.
"Je to pro mě smutná trofej. V tuhle chvíli se o ni vůbec nestarám, protože jsem chtěl zvednout pohár pro mistry světa. Jedině na něm záleží," prohlásil po finálové porážce zdrcený Messi.
Neuer nejlepším brankářem
Zlatou rukavici pro nejlepšího brankáře šampionátu získal Němec Manuel Neuer. Pozici nejlepšího kanonýra MS udržel šestigólový Kolumbijec James Rodríguez. Ocenění pro nejlepšího mladého hráče dostal francouzský záložník Paul Pogba, cenu fair play si odnáší tým Kolumbie.
Popáté za sebou nezískal hlavní individuální ocenění šampionátu zástupce nových mistrů světa. Messi zářil zejména v základní skupině, kdy zařídil výhry 2:1 nad Bosnou, 1:0 nad Íránem a 3:2 nad Nigérií celkem čtyřmi góly.
V play off však už vyšel naprázdno a na postupech se podílel zejména důležitou penaltou v rozstřelu s Nizozemskem v semifinále.
Mistři světa ostrouhali
I tak mu ale novináři dali přednost před nejlepším střelcem šampionátu Jamesem Rodríguezem z Kolumbie, který si odnesl alespoň Zlatou kopačku, či čtveřicí německých mistrů světa Matsem Hummelsem, Tonim Kroosem, Thomasem Müllerem a Philippem Lahmem.
V desetičlenné nominaci byli také domácí hvězda Neymar, Nizozemec Arjen Robben a další dva Argentinci Javier Mascherano a Ángel Di María.
Zlatý míč pro nejlepšího hráče (od 1982):
1982 (Španělsko) - Paolo Rossi (Itálie)
1986 (Mexiko) - Diego Maradona (Argentina)
1990 (Itálie) - Salvatore Schillaci (Itálie)
1994 (USA) - Romário (Brazílie)
1998 (Francie) - Ronaldo (Brazílie)
2002 (Korea/Japonsko) - Oliver Kahn (Německo)
2006 (Německo) - Zinédine Zidane (Francie)
2010 (Jihoafrická republika) - Diego Forlán (Uruguay)
2014 (Brazílie) - Lionel Messi (Argentina)
Zlaté rukavice pro nejlepšího brankáře (od 1994):
1994 (USA) - Michel Preud'homme (Belgie)
1998 (Francie) - Fabien Barthez (Francie)
2002 (Korea/Japonsko) - Oliver Kahn (Německo)
2006 (Německo) - Gianluigi Buffon (Itálie)
2010 (Jihoafrická republika) - Iker Casillas (Španělsko)
2014 (Brazílie) - Manuel Neuer (Německo)
Cena pro nejlepšího mladého hráče (od 2006):
2006 (Německo) - Lukas Podolski (Německo)
2010 (Jihoafrická republika) - Thomas Müller (Německo)
2014 (Brazílie) - Paul Pogba (Francie)