Praha - Nervozita. Napětí. Neklid. Poruchy spánku. Ale taky koheze.
Takové bývají poslední hodiny před dnem D, v němž se hraje o všechno. Třeba o životy na opravdovém bitevním poli.
Nebo je v talónu ´pouze´ osud jedné fotbalové generace.
Generace, která přišla po Nedvědovi, Poborském, Šmicrovi, Galáskovi a spol, a v pátek vstoupí do baráže o finálový turnaj ME 2012 v Polsku a Ukrajině.
O přívlastcích, jakými ji poctí fanoušci po dvojutkání s Černou Horou, se rozhoduje dávno před úvodním hvizdem rozhodčího.
Ve chvílích, kdy si reprezentanti čistí hlavy. Od předchozích neúspěchů, od problémů v klubech i od soukromých trápení.
Čtěte také:
Rezek: Baráž je pro mě jako finále mistrovství světa
Jiráček on-line: Bez Čecha či Baroše by to bylo horší
Páteční baráž píská Angličan. Černohorci znervózněli
Co pomáhá ke kolektivní pohodě, díky níž občas problesknou z fotbalové šedi i průměrná mužstva?
Originální recept vytáhl nedávno na klubové scéně bývalý Jaroslav Šilhavý, asistent Karla Brücknera a Petra Rady u národního týmu v letech 2003 až 2009.
Spoluodpovědnost k souboru přijímaných cílů. Baže
Nynější liberecký kouč na soustředění před ligovým zápasem s Českými Budějovicemi řekl: "Koheze." Slovan potřeboval doma konečně předvést alespoň něco z excelentních výkonů, jimiž ničil své soupeře na jejich stadionech.
U Nisy své fanoušky mnohem víc trápil, než těšil. A s ´Budějkami´ si je chtěl udobřit.
Koheze. Takové legrační slůvko, o jehož významu nemá většina fotbalistů ani potuchy. A pokud ho uslyší, tak se nejspíš ušklíbnou.
Jenomže někdy je právě ono kouzlo neobvyklého cestou z bryndy k úspěchu. Zvláště, když se snoubí se smíchem a skrývá se za ním překvapivě hlubokomyslný obsah. A trenér navíc vyřkne svou pečlivě připravenou ´kohezi´ nečekaně. Během únavné předzápasové přípravy.
Něco tak ´praštěného´ jako ´koheze´ poboří zažité stereotypy. Rozředí hustou atmosféru.
S ´kohezí´ v zádech porazil Slovan ´Budějky´ v sobotu jasně 4:0 a diváci se skvostně bavili. A ´koheze´se navíc stala i jakýmsi bojovým heslem týmu. Zaklínadlem. "Tak vidíte, trenére, ta Vaše koheze zabrala," dobíral si Šilhavého po úspěšném zápase liberecký veterán Tomáš Janů.
Brückner měl v hlavě jednu ´kohezi´vedle druhé
´Kohezi´si ovšem Šilhavý nezvolil pouze díky tomu, jak směšně toto cizí slovo zní. Do češtiny se totiž překládá jako ´soudržnost´. A jejím výrazem je rovněž ´spoluodpovědnost k souboru obecně přijímaných cílů´.
Tedy vulgární fotbalovou mluvou řečeno - k zadupání protivníka do země.
Šilhavý se ne nadarmo učil u Brücknera, který jako jediný český trenér přivedl své mužstvo na tři vrcholné turnaje po sobě - EURO 2004, MS 2006 a EURO 2008.
"Brückner uměl před důležitými zápasy instinktivně vycítit, že se s mužstvem něco děje, a vymyslel něco, co mu pomohlo," upozornil Šilhavý.
Brückner národní tým dokonale přichystal na poslední tři klíčové duely v boji o postup na MS 2006 v Německu. Uznávaný odborník měl v zásobě celou řadu ´kohezí´.
Do baráže s Norskem posunula reprezentaci výhra 3:0 ve Finsku. A Nory české mužstvo udolalo 1:0 u nich i doma.
Navzdory tomu, že technicky vytříbený tým se musel v Oslu vyrovnat s extrémně těžkým terénem, který byl vodou na mlýn norské tvrdosti, síly a houževnatosti.
Alkohol uvolňuje napětí, pro hráče je ale tabu
Na další důležitou baráž s Černou Horou připravuje Česko hlavní trenér Michal Bílek. Jako asistent mu sekunduje i jablonecký kouč František Komňacký.
"Jak se páteční utkání blíží, tak napětí stoupá. Ale vztahy mezi reprezentanty nejsou problémem současného národního týmu. Hráči se na soustředěních rádi vidí, baví je scházet se spolu a bavit se o svých zážitcích," prohlásil Komňacký.
Podle Komňackého je atmosféra v mužstvu přátelská a není nutné ji nějak uměle vylepšovat. "Kdyby byla špatná, tak by něco za úvahu určitě stálo," poznamenal Komňacký.
O nenásilný, ale o to účinnější humor se v reprezentaci dlouhodobě stará věčný šprýmař, masér Eduard Poustka. "Nějaké vtípky si připravil i před baráží s Černou Horou," prozradil Komňacký.
"My trenéři jsme teď ještě víc nervóznější než hráči, cítím to i na sobě," dodal Komňacký. "S usínáním to máme to v poslední době těžší."
Šilhavý přiznal, že v noci před důležitým utkáním se mu honí v hlavě sestava týmu a pochybnosti, jestli do ní umístil správné hráče. Oproti fotbalistům však mají trenéři velkou výhodu - mohou sáhnout po prášku na spaní nebo si dát na dobrou noc jedno dvě piva.
"Mezi hráči národního týmu se ale od jisté doby alkohol nepěstuje," připomněl Komňacký prohřešky reprezentantů proti životosprávě z doby před několika lety.
Bývalý hlavní trenér reprezentace Petr Rada zná spolehlivý lék na přehnané napětí před střetnutími ´o všechno´. "Každý ať si uvědomí, že v životě jsou důležitější věci než fotbal. Nervozita je správná, ale nesmí přerůst v obavy z utkání. Hráči se na něj přece musí těšit."